Bundesliga. Bayern - Werder: pogrom w Monachium. Robert Lewandowski z dwoma golami, koncert Philippe Coutinho

Zwycięstwo Bayernu Monachium rodziło się w bólach. To Werder Brema objął prowadzenie, ale w drugiej połowie gospodarze złapali wiatr w żagle. Ogromna w tym zasługa Philippe Coutinho i Roberta Lewandowskiego.

Łukasz Witczyk
Robert Lewandowski (w środku) PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Robert Lewandowski (w środku)
Bayern Monachium nie wygrał dwóch ostatnich meczów w Bundeslidze, a w trzech poprzednich starciach gola nie zdobył Robert Lewandowski. Mistrzowie Niemiec i polski napastnik niekorzystne passy chcieli przerwać właśnie w starciu z Werderem Brema, który w tym sezonie rywalizuje o utrzymanie w Bundeslidze. Bayern był zdecydowanym faworytem, ale początek nie był dla gospodarzy łatwy.

Już w 8. minucie Werder powinien objąć prowadzenie. Po wrzutce z rzutu rożnego goście przejęli piłkę pod własnym polem karnym. Z kontrą ruszył Milot Rashica, który przebiegł kilkadziesiąt metrów i gdy już składał się do strzału, potknął się o własne nogi. Dla defensywy Bayernu był to sygnał ostrzegawczy, z którego piłkarze nie wyciągnęli żadnych wniosków.

Proste błędy popełniali Benjamin Pavard i Jerome Boateng. Z tym drugim Rashica radził sobie jak z dzieckiem. W 24. minucie Kosowianin z łatwością ograł go przy kolejnej kontrze. Zdezorientowany Boateng tylko bezradnie obserwował, w którą stronę pobiegnie rywal. Po chwili Rashica potężnym strzałem pokonał Manuela Neuera i Allianz Arena zamilkła.

W pierwszej połowie kilka okazji do zdobycia gola miał Lewandowski. Świetnie w bramce spisywał się jednak Jiri Pavlenka, który najpierw po strzale głową Polaka przeniósł piłkę nad poprzeczką, a następnie był lepszy w sytuacji sam na sam z królem strzelców Bundesligi.

Pavlenka skapitulował dopiero w 45. minucie. Otwierającym podaniem popisał się Joshua Kimmich, do piłki dopadł Serge Gnabry, który widząc wychodzącego bramkarza zagrał do Philippe Coutinho. Brazylijczykowi pozostało tylko skierować piłkę do pustej bramki. Po chwili było już 2:1 dla Bayernu. Coutinho podał do wychodzącego na czystą pozycję Lewandowskiego, a Polak tym razem wygrał pojedynek z Pavlenką, choć ten był bliski skutecznej interwencji. Piłka odbiła się od jego ręki i wpadła do siatki.

Od początku drugiej połowy Bayern kontrolował grę. Werder nie był w stanie zagrozić bramce Neuera, a monachijczycy starali się zadać kolejne ciosy. W 63. minucie Coutinho wyciągnął z kieszeni magiczną różdżkę i efektownym uderzeniem podwyższył na 3:1. Brazylijczyk mając przed sobą tylko Pavlenkę przelobował go, a piłka otarła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do bramki. Na takie zagrania Coutinho czekali fani Bayernu.

Od tego momentu Bayern zaczął się bawić. W ciągu sześciu minut strzelił trzy gole. Mistrzowie Niemiec grali na luzie, jakiego brakowało drużynie od kilku tygodni. W 72. minucie wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Thomas Mueller dograł do Lewandowskiego, a ten strzałem z ostrego kąta pokonał bramkarza. Po chwili sam Mueller dobił Werder, strzelając po podaniu Coutinho do pustej bramki, a następnie Brazylijczyk skompletował hat-tricka kapitalnym uderzeniem z okolic narożnika pola karnego.

Bayern Monachium - Werder Brema 6:1 (2:1)
6:1 - Philippe Coutinho 78'

Bayern Monachium: Manuel Neuer - Benjamin Pavard, Jerome Boateng (46' Ivan Perisić), David Alaba, Alphonso Davies - Leon Goretzka (69' Thomas Mueller), Joshua Kimmich, Thiago Alcantara - Serge Gnabry, Robert Lewandowski, Philippe Coutinho (82' Sarpreet Singh).

Werder Brema: Jiri Pavlenka - Theo Gebre Selassie (45+2' Marco Friedl), Milos Veljković, Christian Gross - Nuri Sahin - Michael Lang, Maximilian Eggestein, Davy Klaassen, Ludwig Augustinsson - Yuya Osako (67' Leonardo Bittencourt), Milot Rashica (86' Fin Bartels).

Żółte kartki: Benjamin Pavard, Jerome Boateng (Bayern Monachium) oraz Christian Gross (Werder Brema).

Inne wyniki:

1.FC Koeln - Bayer 04 Leverkusen 2:0 (0:0)
1:0 - Jhon Cordoba 73'
2:0 - Sebastiaan Bornauw 84'

Hertha Berlin - SC Freiburg 1:0 (0:0)
1:0 - Vladimir Darida 53'

SC Paderborn 07 - 1.FC Union Berlin 1:1 (0:1) 0:1 - Marcus Ingvartsen 7' 1:1 - Kai Proger 33'