La Liga. Barcelona - Granada: Gra lepsza niż wynik. Skromne zwycięstwo Blaugrany na powitanie Quique Setiena

Widać było świeżość i swobodę, ale do siatki rywali piłka wpadła tylko raz. FC Barcelona pokonała Granadę 1:0 w 20. kolejce La Liga. Był to pierwszy mecz ekipy z Camp Nou pod wodzą nowego szkoleniowca, Quique Setiena.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze FC Barcelona PAP/EPA / ENRIC FONTCUBERTA / Na zdjęciu: piłkarze FC Barcelona
- Codziennie rano wstaję z łóżka, patrzę w lustro i mówię: "Rany boskie, jestem trenerem Barcelony!" - chwalił się na przedmeczowej konferencji nowy szkoleniowiec Dumy Katalonii, Quique Setien, który w poniedziałek oficjalnie zastąpił Ernesto Valverde. - Będę się tym cieszył każdego dnia. Będę robić dokładnie to samo, co w momencie, gdy rozpocząłem pracę w Lugo - dodał.

Pod nieobecność kontuzjowanego Luisa Suareza, w wyjściowym składzie na mecz z Granadą pojawił się młody Ansu Fati. 17-latek na prawej stronie nie miał łatwego życia, bo Dimitri Foulquier podążał za nim jak cień. W ogóle trudno było drużynie Barcelony sforsować defensywne szyki rywali w pierwszej połowie. Goście byli bardzo dobrze zorganizowani w obronie.

Z drugiej strony... cóż im pozostało, skoro w ciągu pierwszych 45 minut gospodarze byli przy piłce przez 81 procent czasu. Widać było w drużynie Barcelony powiew świeżości, jeśli chodzi o tempo rozgrywania akcji. Setki podań mających uśpić czujność przeciwnika, po których następowało to jedno, decydujące. Pozostało wówczas blokowanie strzału, o ile zdążyło się za akcją.

Ale tych uderzeń mistrzowie Hiszpanii nie odnotowali za wiele w pierwszej części gry. Częściej niż w świetle bramki, piłka znajdowała się między nogami interweniujących Foulquiera, Sancheza czy Duarte. Dwie próby Messiego to strzały z rzutów wolnych - jeden niecelny, a drugi po murze.

Szyki obronne drużyny trenera Diego Martineza zaczęły się rozluźniać w drugiej połowie. Coraz więcej akcji brał na siebie Lionel Messi, a coraz mniej Ansu Fati. Drogę do bramki udało się znaleźć dopiero chwilę po rozpoczęciu ostatniego kwadransa gry.

Ale zanim to nastąpiło, warto wspomnieć, że w 66. minucie to zespół z Estadio Nuevo Los Carmenes mógł objąć prowadzenie. Był to jeden z bardzo nielicznych momentów, w których Granada miała piłkę. Yan Eteki pokusił się o strzał z dystansu, a piłka trafiła po nim w słupek od wewnętrznej strony. Bardzo niewiele brakowało do szczęścia gościom. A cztery minuty po tej akcji drugą żółtą kartkę za faul na Messim ujrzał German Sanchez. Od tego momentu malały szanse na wywiezienie z Camp Nou punktu.

W 76. minucie bardzo ładną akcję przeprowadził właśnie Messi wespół z Aleixem Vidalem. Argentyńczyk rozpoczął ją podaniem do Hiszpana, a ten odegrał mu piętką. Kapitan Barcelony gdy dostał piłkę z powrotem, był już za obrońcami, kilka metrów od bramki Rui Silvy, którego pokonał bez problemów.

Barcelona zgarnęła trzy punkty, a Quique Setien po raz pierwszy wygrał swój debiutancki mecz. Duma Katalonii nadal przewodzi w tabeli ligi hiszpańskiej, ale drugi Real Madryt ma tyle samo punktów. Teraz ekipy La Liga i nie tylko czekają mecze 1/16 finału Pucharu Króla. Barca zmierzy się w środę z UD Ibiza. Granada zagra na wyjeździe z CF Badalona.

FC Barcelona - Granada CF 1:0 (0:0)
1:0 - Lionel Messi 76'

Barcelona: Marc-Andre Ter Stegen - Sergi Roberto - Gerard Pique, Samuel Umtiti, Jordi Alba - Ivan Rakitić (71' Riqui Puig), Sergio Busquets, Aleix Vidal (83' Arthur Melo) - Lionel Messi, Antoine Griezmann, Ansu Fati (80' Carles Perez)

Granada: Rui Silva - Victor Diaz, Domingos Duarte, German Sanchez, Dimitri Foulquier - Yan Eteki (73' Jose Martinez), Maxime Gonalons - Alvaro Vadillo (67' Antonio Puertas), Ramon Azeez (57' Yangel Ravelo), Darwin Marcano - Carlos Fernandez

Sędziował: Valentin Pizzarro

Żółte kartki: Marcano, Fernandez, Sanchez (Granada)

Czerwona kartka: German Sanchez /70', za drugą żółtą/