Serie A: SSC Napoli zrewanżowało się Cagliari Calcio. Piotr Zieliński był groźny, Sebastian Walukiewicz został zmieniony

SSC Napoli podbiło Sardynię. Wicemistrz Włoch wygrał 1:0 z Cagliari Calcio dzięki strzałowi Driesa Mertensa, który z powodzeniem zastąpił kontuzjowanego Arkadiusza Milika. Wystąpili Piotr Zieliński oraz Sebastian Walukiewicz.

piłkarze SSC Napoli PAP/EPA / FABIO MURRU / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli
SSC Napoli nie powinno pokładać w Coppa Italia wszystkich nadziei na awans do europejskich pucharów. Również poprzez Serie A może jeszcze dostać się do Ligi Europy, ale dotychczas liczne niepowodzenia uniemożliwiały nawet zakotwiczenie w górnej połowie tabeli. W niedzielę Azzurri wreszcie przebili się do najlepszej "10" kosztem pokonanego Cagliari.

Drużyna pod wodzą Gennaro Gattuso radziła sobie ostatnio lepiej, im było teoretycznie trudniej. Przed wyprawą do Cagliari przegrała 2:3 z beniaminkiem US Lecce i zwyciężyła 1:0 z kandydatem na mistrza kraju Interem. Trudno było wytłumaczyć takie wahania formy Napoli. W niedzielę wyzwanie było teoretycznie proste, co mogło powodować obawy, mimo to wicemistrz Włoch nie dał plamy i ograł przeciwnika, który nie potrafi zwyciężyć od 11 kolejek.

Pierwszą szansę na gola dla Napoli miał Piotr Zieliński, po którego strzale w 26. minucie piłka przeleciała obok spojenia słupka z poprzeczką. Reprezentant Polski chciał trafić technicznie w okienko jak Mario Pasalić w konfrontacji Atalanty z AS Romą, jednak po wtargnięciu w pole karne uderzył odrobinę niecelnie.

W obronie Cagliari grał Sebastian Walukiewicz, który kontynuuje naukę calcio od wymagających rywali. Trener Rolando Maran wystawia młodzieżowego reprezentanta Polski, kiedy tylko przeciwko jego zespołowi staje któryś z uczestników europejskich pucharów. W pierwszej połowie Walukiewicz podarował Napoli jedną szansę na gola, ale Dries Mertens chybił z rzutu wolnego po faulu byłego piłkarza Pogoni Szczecin. Polak mógł odetchnąć, ale jednocześnie musiał sobie radzić z żółtą kartką na koncie.

Piotr Zieliński był widoczny, a w drugiej połowie oddał strzał zza pola karnego. Była to niebezpieczna próba, ale Alessio Cragno wykazał się refleksem i nie pozwolił się pokonać. Bramkarz nazywany "pająkiem" wystawił dłonie i łupem reprezentanta Polski był jedynie korner.

Zieliński nie rozstrzygnął meczu, zrobił to Dries Mertens W 65. minucie napastnik Napoli strzelił na 1:0 z centrum pola karnego. Belg dostał podanie od Elseida Hysaja, przytomnie ułożył sobie piłkę na prawej stopie i zawinął w kierunku dalszego narożnika w bramce Cagliari. Wykazał się sprytem oraz doświadczeniem. Mertens strzelił 10. w karierze gola przeciwnikowi z Sardynii. Potwierdził swój patent.

Krótko po zmianie wyniku z boiska zszedł niezadowolony z siebie Walukiewicz. Maran wymienił go na Federico Mattiello.

Arkadiusz Milik nie grał z powodu urazu.

Cagliari Calcio - SSC Napoli 0:1 (0:0)
0:1 - Dries Mertens 65'

Cagliari: Alessio Cragno - Fabio Pisacane, Sebastian Walukiewicz (70' Federico Mattiello), Ragnar Klavan, Luca Pellegrini - Nahitan Nandez, Luca Cigarini (83' Valter Birsa), Artur Ionita - Gaston Pereiro (67' Alberto Paloschi), Joao Pedro - Giovanni Simeone.

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Nikola Maksimović, Kostas Manolas, Elseid Hysaj (80' Mario Rui) - Fabian Ruiz, Diego Demme (61' Lorenzo Insigne), Piotr Zieliński - Jose Callejon (67' Matteo Politano), Dries Mertens, Eljif Elmas.

Żółte kartki: Pedro, Walukiewicz, Nandez (Cagliari) oraz Zieliński (Napoli).

Sędzia: Daniele Doveri.