Ligue 1. Francuskie kluby obniżają pensje piłkarzy. Wszystko przez koronawirusa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Julien de Rosa  / Na zdjęciu: Kylian Mbappe (z prawej)
PAP/EPA / Julien de Rosa / Na zdjęciu: Kylian Mbappe (z prawej)
zdjęcie autora artykułu

W związku z zawieszeniem piłkarskich rozgrywek w Ligue 1 francuskie kluby mogą obniżyć o 16 procent pensje swoich zawodników. Z tej możliwości korzysta coraz więcej drużyn, w tym uczestnik Ligi Mistrzów - Olympique Lyon.

Rozgrywki piłkarskie są zawieszone. Piłkarze nie trenują w ośrodkach klubowych, a pracownicy muszą przebywać w domach. W związku z tym drużyny mogą obniżyć pensje o 16 procent. Część z tej kwoty zrekompensuje państwo, ale nie więcej niż 5400 euro miesięcznie.

Na taki krok zdecydowało się już kilka klubów Ligue 1, w tym Olympique Lyon, Olympique Marsylia, Nimes Olympique, Montpellier HSC czy Amiens SC. - Biorąc pod uwagę środki podjęte przez władze w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, wszystkie treningi i rozgrywki na szczeblu krajowym zostały zawieszone. Z tego względu musieliśmy cały personel sportowy wysłać na częściowe bezrobocie z czasowym zawieszeniem wynagrodzeń - oświadczył prezydent Lyonu.

W związku z tym pensje pracowników zostały automatycznie obniżone o 16 procent. Tym samym piłkarz zarabiający 40 tys. euro miesięcznie otrzyma blisko 34 tys. Naturalnie im wyższa pensja, tym straty większe. Dla porównania, zawodnik z pensją w wysokości 300 tys., dostanie 252 tys. Rząd częściowo rekompensuje straty pracowników, ale maksymalnie do 5400 euro miesięcznie.

Warianty oszczędnościowe wprowadzane są także w innych ligach. Taki plan ma choćby Juventus (więcej TUTAJ).

Czytaj teżKluby Premier League żyją w strachu. Nie dokończą sezonu, będą musieli oddać fortunę

ZOBACZ WIDEO Koronawirus. Ciężka sytuacja klubów sportowych. "Ratunkiem może być wprowadzenie odpowiednich przepisów"

Źródło artykułu: