Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dariusz Tuzimek: Co by tu panowie jeszcze naprawić? (felieton)

Kiedy usłyszałem, że PZPN chce teraz zmieniać nazewnictwo lig piłkarskich, myślałem, że to kolejna bujda. Bo jak - przy tym gospodarczym i społecznym tsunami, jakie właśnie nas zmiata – można to teraz uznać za palący problem.
Dariusz Tuzimek
Dariusz Tuzimek
Zbigniew Boniek, prezes PZPN WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek, prezes PZPN

Czuję się, jakbym siedział na widowni w teatrze absurdu. Doniesienia w telewizjach są takie, że pilota omijam, bo wiem, że włączenie odbiornika zaboli. Trudny moment dla nas wszystkich, ludzie się boją: o siebie, o bliskich, o przyszłość.

Co gorsza sposób, w jaki próbujemy się ratować przed koronawirusem i jego skutkami dla gospodarki, wcale nie przypomina tego ducha wspólnotowości, jaki znamy choćby z tych styczniowych niedziel, gdy gra dla nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Raczej przypomina pożar na statku pełnym niezdyscyplinowanych pasażerów z załogą, która coś gasi, ale ani nie ma czym, ani nie wie co gasić i po co.

Gdy w tej apokaliptycznej rzeczywistości przeczytałem, że PZPN zajął się nagle (ale za to gwałtownie) porządkowaniem numeracji lig piłkarskich, pomyślałem, że ktoś się tam chyba zatruł. Czy nie ma nic pilniejszego do roboty? Czy PZPN uznał, że już wykonał całą pracę pomocową dla dotkniętej kryzysem polskiej piłki i z nudów zajął się numeracją lig? Wolałbym, żeby projekty naprawiania naszego futbolu nie powstawały na skutek tego, że Zbigniewa Bońka na przykład brzuch rozbolał. A takie mam wrażenie, jak przyglądam się temu pomysłowi. Nie znajduję żadnych argumentów za, za to mnóstwo przeciw.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Piłkarze przeznaczyli fortunę na walkę z epidemią. "Ci wielcy stanęli na wysokości zadania"

Boniek pisze do prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, że ten obecny system jest zaczerpnięty z wzorów angielskich i jest po to, żeby sztucznie zawyżyć prestiż rozgrywek i poziom sportowy uczestniczących w nim klubów (sic!). Jakby się z takim zdaniem wychylił kosmita, który wczoraj przyleciał z innej planety, to bym się nie dziwił. Ale prezes PZPN? To on nie wie, że od lat sztucznie zawyża prestiż i poziom rozgrywek system ligi z rundami zasadniczą i potem finałową?

Równie dobrze o podobne działania – sztuczne zawyżanie prestiżu – można oskarżyć Canal Plus. Od lat pokazują ligę lepiej, niż ona na to zasługuje. Opakowanie jest atrakcyjniejsze od zawartości – ale to żadna nowość. Raczej dzięki tak lśniącemu opakowaniu, ludzie w ogóle kupują ten produkt. To może powinni w C+ pokazywać mecz na trzy kamery, bez powtórek i – jak dawniej bywało – na żywo tylko drugą połowę (naprawdę tak pokazywali).

To - tak nieśmiało podpowiadam - może jak oni wszyscy tak "sztucznie zawyżają prestiż i poziom rozgrywek" to prezes PZPN zrobiłby coś, żeby ten prestiż i poziom podnieść realnie? Tak podnieść naprawdę. Czy nie od tego jest zarówno PZPN jak i jego prezes? No, ale może my jednak czegoś nie wiemy? Są jakieś plusy tego śmiałego pomysłu? Na czym polega genialność tego planu? I tu się robi problem. Człowiek czyta i czyta, szuka tego złotego samorodka, ale jakoś... pusto. Nic. Po prostu nic.

Nie dość, że zmiany miałyby być na już, od sezonu 2020/21, to jeszcze "najwyższa klasa rozgrywkowa uzyskałaby prawo do używania nazwy Ekstraklasa 1. liga", a później ma być 2. liga (dotychczas 1.liga), 3. liga (dotychczas 2.liga) i tak dalej.

No propozycja, że klękajcie narody. Jakby to jeszcze było tak, że ekstraklasa jest 1. ligą, a później do końca kolejne ligi mają oznaczenie numeryczne (2 .liga, 3. liga aż po 9. ligę) to jeszcze można by coś opowiadać o przejrzystości, na którą się powołuje Boniek. Ale tak?

Na koniec pisma do baronów związkowych Boniek dorzuca beztrosko, że ta propozycja co prawda będzie wymagać zmiany szeregu przepisów zarówno PZPN jak i WZPN-ów, zmian w umowach, ustaleń ze sponsorami, ale to spoko, bo na uregulowanie tych spraw prezes PZPN daje czas do 30 czerwca 2021 roku. Czyli zmiany nazewnictwa lig robimy teraz, a przepisy i umowy to się później pozmienia...

No, rany boskie? Co tu się wyprawia? To teraz kluby - zamiast ratować swój byt i walczyć o przetrwanie przy tej apokalipsie - mają biegać po sponsorach i mówić im, że co prawda w umowie mają napisane i podpisane, że sponsorują 1.ligę, ale teraz to będzie już druga. No i że w umowie to się wyprostuje później. Naprawdę? Nie, to się nie dzieje.

Już sam pomysł, że ekstraklasa ma się nazywać "Ekstraklasa – 1.liga" jest godny, by go publicznie nie przedstawiać, żeby się nie narażać na śmieszność. Zresztą, czemu to ma służyć? Wiadomo, że prestiż dla sponsora klubu 1. ligi jest większy niż dla sponsora klubu 2. ligi i to powinno kończyć dyskusję. Wątpliwe, by także sponsor tytularny rozgrywek Fortuna 1. ligi był zadowolony z takiej zmiany. Koszty rebrandingu też będą spore. A zamieszanie ma być tu i teraz. Akurat wtedy, gdy PZPN sprzedał Polsatowi prawa do pokazywania meczów 1. ligi w sezonach 2021/22, 2022/23, 2023/24. Jak to się wszystko kręci!

Dariusz Tuzimek

Czytaj także:
239 osób na meczach Bundesligi? Tak mogą dograć sezon
Transfery. Real Madryt nie myśli o Cristiano Ronaldo. Hiszpanie wskazali kilka powodów

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (12):

 • Szarold Zgłoś komentarz
  @Marianek07: Cześć, u mnie wszystko wporzo. Co do nazewnictwa to nie jest tak ważne, najpierw trzeba zrobić wszystko, żeby Polska piłka coś znaczyła w Europie, potem można brać się za
  Czytaj całość
  nazwy.
  • Esfand Zgłoś komentarz
   Proponuję nazwę najbardziej odzwierciedlającą poziom ligi czyli "Polska liga szmacianej piłki kopanej" ewentualnie "Polska szmacianka piłka kopana"
   • Waldi Saro Zgłoś komentarz
    Boniek trzymaj się stołka jak Nikodem Dyzma
    • PiSB Zgłoś komentarz
     Również nie jestem fanem Zb. Bońka, jakkolwiek też i nie jakimś wrogiem. Doceniam wiele rzeczy, które zrobił - i wiele mnie wk.... Tym razem jednak - choć i za mocno mi
     Czytaj całość
     "pachnie" ten powrót do przeszłości komuną - to nie jego pomysł wywraca mi wnętrzności — tylko namiętność wszystkich tych pismaków, którzy rzucili się w te pędy, by wykpiwać, atakować, wybrzydzać, wytykać. Robią to z taką gorliwością, jakby... właśnie, z jakichś racji bardzo im zależy na tym, by utrzymać patologię obecnych nazw. Panie Tuzimek - a może np nazwę liga zarezerwuje się do tych lig, gdzie można zatrudniać zawodowców? Może - po prostu chodzi o odróżnienie szczebla centralnego od regionalnego? Faktycznie, nie do końca tak to dzieli Zb. Boniek tylko PRL dokładnie odtwarza - ale można przecież lekko zmienić, idąc w którymś z powyżej zaznaczonych kierunków. To, że wprowadza się gdzieś jakąś granicę, jakiś "przełom" między poziomami bardziej zaawansowanymi a tymi bliższymi amatorstwa: można zrozumieć i nawet w takim kształcie, jak proponuje Zb. Boniek. Natomiast absolutnie nie da się logicznie wytłumaczyć oprócz celów chamskiej i nachalnej komercji — tego patologicznego nazewnictwa, jakie jest obecnie, biorąc pod uwagę POLSKĄ HISTORIĘ. Nie, nie wykluczam bowiem, że takich przedziałów można wprowadzić i dwa a nie tylko jeden (między ligami i klasami). Można. Może być w jednej randze tylko jeden poziom. Ekstraklasa właśnie. Niemniej ligi wtedy - powinny mieć inną nazwę. Choćby nawet - szczebel. Ale przez wszystkie te lata wkurzał mnie szwindel zrobiony kiedyś, "by lepiej produkt się sprzedawał", to "awansowano" ligi, zachowując tę nazwę.
     • Adam M. Popławski Zgłoś komentarz
      nie jestem fanem prezesa, ale tu się z nim zgadzam. dla mnie zawsze ta "nowa - stara" 1 liga to była 2 liga bo pierwszą była ta najwyższa. kiedyś było jasne, pierwsza to
      Czytaj całość
      pierwsza- najwyższa, druga to o jeden stopień niższa od najwyższej itd.
      • Paweł Krokosz Zgłoś komentarz
       no ładnie napisane
       • zbych22 Zgłoś komentarz
        Boniek chyba załapał jakąś szczególną mutację koronowirusa,która atakuje głowę,a nie płuca.
        • Marianek07 Zgłoś komentarz
         @Szarold: Cześć Szarold. Jak zdrowie ? Moim zdaniem nie czas teraz na takie rzeczy ale w ogóle to uważam od lat, że powinna być Ekstraklasa a liga niżej to druga liga itd. To chyba w
         Czytaj całość
         miarę normalne. Idąc w druga stronę jakiegoś obłędu może niech druga liga (obecnie pierwsza) nazwijmy superligą a trzecia w kolei niech będzie pierwszą. Mielibyśmy Ekstraklasę, Superligę i trzecią jako pierwszą. Pamiętajcie - trzy dobre koła i jedno zepsute ale jak brzmi :))) Pzdr.
         • zbych22 Zgłoś komentarz
          Ja myślę,że to pismo było datowane na 1 kwietnia 2020 r. Jeśli nie był to żart na pryma aprilis to znaczy,że Boniek postradał zmysły. Wielki reformator chce podnieść jakość
          Czytaj całość
          polskiej piłki przez zmianę nazewnictwa. Ciekawa rzecz. Spuścił polską ligę na 32 miejsce w rankingu UEFA więc trzeba gawiedzi wytłumaczyć,że to wszystko przez nieadekwatną nomenklaturę lig. A ja będąc nieświadomym kibicem, dotychczas byłem przekonany,że jakość piłki tworzy się na boisku. PZPN powinien zgłosić Bońka do nagrody Nobla w dziedzinie literatury s-f.
          • Zbigniew Mackiewicz Zgłoś komentarz
           A może nazwijmy to tak; pierwsza liga nazywałaby się EKSTRAKASA, druga liga AMATORZY KASY.
           • KibicSt Zgłoś komentarz
            Dlaczego nie ma ankiety z pytaniem czy jesteś za zmianą nazewnictwa? Gwarantuje autorowi, że większość ludzi poparłoby prezesa PZPN, gdyż to nazewnictwo, które obowiązuje teraz od lat
            Czytaj całość
            jest absurdalne i jak najbardziej jestem za jego zmianą.
            • Szarold Zgłoś komentarz
             Po przeczytaniu tego tekstu upewniłem się że ten portal jest poprawny politycznie. Wiadomo za kim. Jak nie pasuje to wyjazd z kraju a nie marudzicie.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×