Ranking "wolnych transferów" opracował "ESPN". Internetowa odsłona amerykańskiej stacji telewizyjnej stworzyła "TOP 10" tego typu transakcji, a na samym szczycie znalazł się Robert Lewandowski, któremu w czerwcu 2014 roku skończył się kontrakt z Borussią Dortmund. W kolejnym sezonie polski napastnik był już piłkarzem Bayernu Monachium.
Przypomnijmy, że Bawarczycy skorzystali wtedy z wprowadzonego w 1995 roku prawa Bosmana. Zgodnie z nim piłkarze, którzy mają ważny kontrakt jeszcze przez 6 miesięcy bądź krócej, mogą swobodnie negocjować warunki umowy z nowym klubem. Bayern o pozyskaniu Lewandowskiego poinformował 4 stycznia 2014 roku. Polak dograł jeszcze sezon z Borussią, a w Monachium pojawił się pół roku później.
"ESPN" przypomniał, że saga z transferem Lewandowskiego do Bayernu trwała kilka miesięcy. Jak informowały niemieckie media, na początku 2013 roku Bawarczycy byli gotowi zapłacić za Polaka od 25 do 35 mln euro. Podobne pieniądze chciał wyłożyć inny klub zainteresowany "Lewym" - Real Madryt. Władze Borussii zrezygnowały jednak z sumy odstępnego i postanowiły zatrzymać Polaka do końca kontraktu. W momencie wolnego transferu do Bayernu Lewandowski był wyceniany przez transfermarkt.de na 39 mln euro.
Aktualny kapitan reprezentacji Polski do Bayernu trafił w wieku 26 lat. Klub zasilił jako świeżo upieczony król strzelców Bundesligi. Z Borussią sięgnął po dwa tytuły mistrzowskie, Puchar Niemiec i Superpuchar Niemiec. Grał też w przegranym z Bayernem finale Ligi Mistrzów. W 187 meczach na wszystkich frontach zdobył dla dortmundczyków 103 gole.
Lewandowski kapitalną strzelecką formę kontynuował w Bayernie. W nowym klubie zdobył już 230 bramek w 275 spotkaniach. Trzy razy sięgał po koronę króla strzelców Bundesligi i wysunął się na pozycję wicelidera wśród najlepszych goleadorów w historii klubu.
Najlepsze "wolne transfery" w historii wg. "ESPN":
1. Robert Lewandowski z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium w 2014 r.
2. Andrea Pirlo z AC Milan do Juventusu w 2011 r.
3. Sol Campbell z Tottenhamu do Arsenalu w 2001 r.
4. Luis Enrique z Realu Madryt do Barcelony w 1996 r.
5. Roberto Baggio z AC Milan do Bolognii w 1995 r. i z Interu do Brescii w 2000 r.
6. Steve McManaman z Liverpoolu do Realu Madryt w 1999 r.
7. Ruud Gullit z Sampdorii do Chelsea w 1995 r.
8. Henrik Larsson z Celtiku do Barcelony w 2004 r.
9. James Milner z Manchesteru City do Liverpoolu w 2015 r.
10. Esteban Cambiasso z Realu Madryt do Interu w 2004 r. i z Interu do Leicester w 2014 r.
Czytaj też:
-> Napastnicy XXI wieku. Giovane Elber dla WP SportoweFakty: To Lewandowski jest najlepszy
-> Transfery. Bayern szuka zmiennika dla Lewandowskiego. Padły dwie zaskakujące kandydatury
ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Trudna sytuacja finansowa polskich klubów. Wznowienie rozgrywek rozwiąże sporo problemów