KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dodatkowe zmiany, sędziowie bez gwizdków, są kluczowe daty - Ekstraklasa SA przelała swoje plany na papier

Plan wznowienia PKO Ekstraklasy nabrał realnych kształtów. W projekcie podano kluczowe daty, szczegółowe środki ostrożności, a także kilka nowych zapisów w regulaminie rozgrywek, m. in. możliwość dokonania dodatkowych zmian.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
mecz Wisła Kraków - Lech Poznań WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: mecz Wisła Kraków - Lech Poznań

Za przygotowanie ligowców do powrotu na boiska odpowiada grupa robocza ds. wznowienia treningów i rozgrywek Ekstraklasy SA. Wspomaga ją zespół medyczny PZPN. W obu gremiach pracuje łącznie trzynaście osób i to one przedstawiły szczegółowy model, według którego odmrażany będzie polski futbol.

Plan nabrał realnych kształtów po konsultacjach na najwyższym szczeblu. Organizator rozgrywek, a także PZPN pracowały nad nowymi zasadami z Ministerstwem Sportu, Ministerstwem Zdrowia, Instytutem Sportu oraz Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej. Te konsultacje pozwoliły wypracować szczegóły zaostrzonego reżimu sanitarnego.

Plan powrotu zawiera instrukcje dotyczące zasad przygotowywania posiłków w klubach, funkcjonowania magazynów, pralni, szatni, a także klubowych siłowni i gabinetów fizjoterapii. Wszystkie pomieszczenia mają działać według zaostrzonych wymogów, a pieczę nad nimi będą sprawować wyłącznie osoby wytypowane wcześniej do grup, które wezmą bezpośredni udział w organizowaniu meczów.

ZOBACZ WIDEO: Nasz dziennikarz na pierwszym froncie walki z koronawirusem. "To staje się rutyną"

Padły kluczowe daty

Dla kibiców, a także samych drużyn najważniejszy jest termin powrotu do gry. Znalazł się on w jednym z podstawowych założeń planu. 27. kolejka PKO Ekstraklasy miałaby się rozpocząć w piątek 29 maja, zakończenie rozgrywek planowane jest między 16 a 20 lipca. W tym okresie odbędzie się 88 spotkań w ramach 11 serii.

20 kwietnia, czyli w miniony poniedziałek rozpoczęła się tzw. izolacja sportowa, w trakcie której w każdym klubie prowadzone będą raporty na temat stanu zdrowia zawodników. W końcówce tego tygodnia możliwe jest otwarcie klubowych obiektów i przeniesienie tam zajęć indywidualnych.

Kolejnym ważnym dniem będzie 4 maja, gdy piłkarze i członkowie sztabów przejdą testy na obecność koronawirusa. Sześć dni później (wtedy będą już znane wyniki badań) mają zostać wznowione pełne treningi drużynowe i wówczas faktycznie wystartuje krótki okres przygotowawczy.

Na dwa dni przed pierwszymi spotkaniami planowane są powtórne testy, w których oprócz piłkarzy i trenerów wezmą udział także sędziowie.

Kalendarz:
20.04 - początek izolacji sanitarnej
24-27.04 - otwarcie obiektów treningowych dla treningów indywidualnych
04.05 - testy na obecność koronawirusa
04.05 - wznowienie treningów w grupach kilkuosobowych
10.05 - wznowienie treningów drużynowych
27-28.05 - kolejne testy na obecność koronawirusa
29.05 - wznowienie PKO Ekstraklasy
16-20.07 - zakończenie sezonu PKO Ekstraklasy

Co w przypadku zakażenia?

Największym zagrożeniem dla ciągłości rozgrywek w nowym reżimie jest zakażenie koronawirusem piłkarza, członka sztabu bądź pracownika klubu. Nie spowoduje ono kolejnego zawieszenia rywalizacji. Według nowego planu osoba ta zostanie poddana izolacji.

Informacja o zakażeniu trafi do służb sanitarnych, a dodatkowym testom poddane zostaną wszystkie osoby, z którymi zakażony miał wcześniej kontakt. Osoby te również będą wyizolowane do momentu uzyskania wyników testów.

Testy standardowe rozpoczną się w klubach już na początku maja. Wszystko wskazuje na to, że ich koszty poniesie w ramach funduszu pomocowego Polski Związek Piłki Nożnej.

Dodatkowe zmiany, sędziowie bez gwizdków

Wznowienie rozgrywek w nowym reżimie sanitarnym to również istotne zmiany w samym regulaminie. Ze względu na krótki okres przygotowawczy i bardzo napięty terminarz (mecze stale odbywać się będą co trzy dni), plan zakłada, że w pięciu pierwszych kolejkach po powrocie trenerzy otrzymają możliwość dokonania tzw. "zmian sanitarnych". Oprócz trzech standardowych zmian, wprowadzone mają zostać dwie dodatkowe.

To nie koniec. Bez względu na warunki temperaturowe, spotkania byłyby przerywane na pięć minut w 30. i 75. minucie. Do tej pory takie przerwy zarządzane były tylko w czasie upałów.

Mecze odbywać się mają bez udziału publiczności (do odwołania), a także z minimalną grupą osób niezbędną do ich organizacji. Zostaną one wyposażone przez kluby w podstawowe środki ochrony osobistej.

Ważna zmiana dotyczy sędziów, którzy mieliby pracować w maskach i rękawiczkach. Rozważa się też rezygnację z gwizdków, zamiast których używane byłyby cyfrowe sygnały dźwiękowe. Tu jednak decyzje jeszcze nie zapadły. Podejmie je PZPN.

Czytaj także:
Piłkarze Widzewa Łódź chcieli zejść z boiska, ale wygrali w dziewiątkę i przyłożyli rękę do spadku Lecha Poznań
PKO Ekstraklasa: piłkarze Lecha Poznań wrócili do zajęć indywidualnych, trzech na kwarantannie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Nowy reżim sanitarny przy powrocie do gry jest:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
 • Rafi Neo Zgłoś komentarz
  Rozegrajcie te wszystkie meczyki zakichanej polskiej ligi u prezesa PZPN na działce i przestańcie tym kabaretem zawracać ludziom głowy.
  • Mossad Zgłoś komentarz
   Jakie testy? Przed rozgrywkami tak, ale juz w trakcie to polozy wszystko. Przeciez wiadomo ze beda pozytywne wyniki bo grom ludzi choruje bezobjawowo. Tu 22 ludzi biegajacych na wolnym
   Czytaj całość
   powietrzu, a firmy kilku tysieczne pracuja w zamknieciu. Nie dajmy sie zwariowac. Grać nie kombinowac. Jak ktos zachoruje objawowo to przejdzie to w tydzien bez zadnych lekow. Choroba jak tysiace innych.
   • Cheers Zgłoś komentarz
    W przypadku zarażenia piłkarza, wszyscy powinni być poddani 14-dniowej kwarantannie, a tu czytam, że będą grali dalej. Czy poważny minister, który wprowadził restrykcyjne wymogi
    Czytaj całość
    kwarantanny może zaakceptować takie odstępstwa? Następny przekręt polega na tym, że nie jest powiedziane, że PZPN za to zapłaci. Tylko, że wszystko na to wskazuje. Chciałbym, żeby życie wszystko wróciło do normy, a piłka na stadiony ale nie lubię hipokrytów i przekrętów grubymi nićmi szytych.
    • Anty PiS Zgłoś komentarz
     Totalitarna dyktatura PiS doprowadziła do tego stanu rzeczy
     • Stevie Wonder Zgłoś komentarz
      Będą kopać piłkę tyłem!
      • KO-szernywirus Zgłoś komentarz
       * * *
       Czytaj całość
       * * * * * *
       • Soeth Zgłoś komentarz
        Co za absurd.
        • M70 Zgłoś komentarz
         Skórka nie warta wyprawki. Jednak kluby i PZPN są bardzo bogatymi tworami skoro stać je na takie wymogi. Szkoda tylko że większość klubów żyje z dotacji miejskich gdzie w chwili
         Czytaj całość
         obecnej jest masa innych problemów i te pieniądze można by inaczej spożytkować.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×