PKO Ekstraklasa. Adam Marciniak bez litości dla piłkarzy. "Aż żenująco to czytać i słuchać"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  / Na zdjęciu: Adam Marciniak
WP SportoweFakty / / Na zdjęciu: Adam Marciniak
zdjęcie autora artykułu

- Spotkałem się z tym, że 25-letni facet siedzi spanikowany w domu, a zakupy robi mu ojciec, który jest w grupie ryzyka. Aż mi wstyd za niego - mówi nam Adam Marciniak, kapitan Arki Gdynia.

W tym artykule dowiesz się o:

W poniedziałek rozpoczął się drugi etap wznowienia sezonu piłkarskiego w Polsce. Piłkarze wszystkich klubów PKO Ekstraklasy przeszli badania na obecność koronawirusa, a we wtorek mają zacząć treningi w 14-osobowych grupach.

Choć plan Ekstraklasy SA i PZPN został zaakceptowany przez ministerstwo zdrowia, w środowisku nie brak wątpiących w to, czy powrót na boiska w czasie epidemii COVID-19 to dobry pomysł. Adam Marciniak, kapitan Arki Gdynia, takich obaw nie ma.

- Obawy można mieć zawsze. Że się wpadnie pod samochód, że się złamie nogę. Nie chodzi o to, żeby czekać na moment, aż ktoś mi zagwarantuję, że nie zachoruję, nie doznam urazu i w ogóle, że będą mnie wozili w lektyce - ironizuje były reprezentant Polski.

ZOBACZ WIDEO: Powrót PKO Ekstraklasy namiastką normalności. "Piłka nożna ma duży oddźwięk w społeczeństwie"

Sezon PKO Ekstraklasy został przerwany 13 marca. W zdecydowanej większości klubów piłkarze zgodzili się na obniżkę wynagrodzeń o 50 proc. do czasu wznowienia rozgrywek. Kluby tracą, nie rozgrywając spotkań. Restart sezonu oznacza, że trafi do nich blisko 70 mln zł z tytułu praw telewizyjnych.

- Albo chcemy zarabiać pieniądze, albo nie chcemy zarabiać pieniędzy. Piłka nożna to nasz zawód i za siedzenie w domach nikt nam płacił nie będzie. Jeśli ktoś się boi, to proszę bardzo: zawsze może skończyć i szukać sobie pracy w innym zawodzie. Może tam mu ktoś zapewni stuprocentowe bezpieczeństwo, chociaż wątpię, bo w żadnej branży na nikogo się tak nie dmucha i chucha jak w naszej - mówi zawodnik Arki.

Marciniak nie ma litości dla kolegów po fachu, przez których umacniany jest krzywdzący stereotyp piłkarza-dużego nieporadnego dziecka: - Nie róbmy z siebie świętych krów! Jak słyszę wypowiedzi niektórych zawodników, że ktoś z rodziny im zakupy robi, to ja się nie dziwię, że mają nas potem jako grupę zawodową za niedorozwiniętych. Aż żenująco to czytać i słuchać. Oszczędzę ich i nie będę wymieniał nazwisk. Spotkałem się z tym, że 25-letni facet siedzi spanikowany w domu, a zakupy robi mu ojciec, który jest w grupie ryzyka. Aż mi wstyd za niego.

31-latek podaje przykład przedstawicieli innych zawodów, którzy narażają zdrowie bardziej niż piłkarze: - Skoro wysportowany, grający w piłkę facet w sile wieku ma jakieś obawy, to co powiedzieć o lekarzach, pielęgniarkach, paniach w Biedronce, kurierach? O kimkolwiek, bo wszyscy pracują i się narażają. A my piłkarze mamy czuć wielkie obawy. Albo chcemy grać i zarabiać, albo nie. Jak ktoś ma obawy, to się może przebranżowić i pracować w domu.

Marciniak apeluje do piłkarzy, by nie domagali się pieniędzy za niewykonywanie zawodu: - Świat jest dziś taki, że zagrożenia czyhają wszędzie. Okazało się, że musimy nauczyć się żyć z wirusem. Nie wiemy, kiedy pandemia minie. Może za rok, może za dwa? Życie musi się toczyć dalej, więc albo gramy i ratujemy nasz zawód, albo nie gramy, ale nie bądźmy zdziwieni, że ktoś nie będzie nam płacił. Za siedzenie na tyłku nikt nikomu nie będzie dłużej płacił. Dłużej, bo przecież prawie dwa miesiące jedyne, co musieliśmy robić, to siedzieć w domach.

Sezon PKO Ekstraklasy ma zostać wznowiony 29 maja. Dwa dni wcześniej mają się odbyć zaległe mecze 1/4 finału Pucharu Polski.

Czytaj również -> Wojciech Stawowy trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego Czytaj również -> Grzegorz Kita: Ekstraklasa działa w histerii i amoku

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy podzielasz opinię Adama Marciniaka?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (7)
avatar
Gregory62
4.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Masz depresję ale jesteś świadomy że możesz z tą chorobą żyć kiełbasa w górę ŻYJ JAK CHCESZ !!!  
avatar
zbych22
4.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wielu ludzi w Polsce chce zarabiać pieniądze,a nie może. Marciniak nie jest tu wyjątkiem.  
avatar
Damian Zalewnik
4.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To boje się pomyslec co o mnie by powiedział. Mam depresję, 34 lata i mama mi robi zakupy i obiady. Ojciec zmarł 3 lata temu. Roboty nie znalazłem, kraj do dupy.  
avatar
Cobi Brajan
4.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wina PiS