Jan Mucha szczerze o sytuacji na Słowacji. "Średnia pensja to 1,5 tysiąca euro. Chcieli obcinać nawet 80 procent"

Newspix / Rafal Rusek / PressFocus / Jan Mucha
Newspix / Rafal Rusek / PressFocus / Jan Mucha

Jan Mucha poza pracą w Legii, w której trenuje bramkarzy, jest również prezydentem słowackiej Unii Piłkarzy Zawodowych. 37-latek zdradza, że piłkarze z jego kraju często stawiani są w bardzo trudnej sytuacji.

W tym artykule dowiesz się o:

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa sprawiła, że kluby zmuszone są do szukania wszelkich możliwych oszczędności. Wiele zespołów dogaduje się z zawodnikami na czasowe obniżenie pensji, tak by przetrwać ten trudny okres.

Jan Mucha zdradza jednak, że na Słowacji momentami przybiera to wręcz karykaturalny kształt. Jak zdradził były gracz Legii w rozmowie z Grzegorzem Rudynkiem z "Przeglądu Sportowego", 
bywają oferty, w których piłkarzowi nie zostaje niemal nic z jego zarobków.

- Na Słowacji średnia pensja zawodnika to 1,5 tysiąca euro miesięcznie, wielu dostaje mniej niż tysiąc. Dlatego trudno im się dziwić, że nie chcą obcinać swoich zarobków nawet o 80 procent, a i takie padały propozycje. Były one z gatunku tych "nie do odrzucenia". Trudno się dziwić graczom, że kiedy są postawieni pod ścianą, przechodzą do obrony - powiedział Mucha, który jak sam przyznaje, w okresie pandemii wykonał setki telefonów w związku ze swoją rolą w unii piłkarzy.

ZOBACZ WIDEO: Piłkarze zapłacą za każde przekleństwo? Szymon Marciniak chwali pomysł dziennikarki Wirtualnej Polski

Pod koniec marca głośnym echem odbiła się informacja, że w stanie likwidacji znalazł się jeden z bardziej utytułowanych słowackich klubów - MSK Żylina. Właściciel zespołu przekonywał, że budżet klubu oparty jest o transfery, których przeprowadzanie uniemożliwia pandemia. Wcześniej jednak próbował porozumieć się z zawodnikami w sprawie obniżek, ci jednak nie przystali na propozycje zarządu. Jan Mucha zapowiada jednak, że ta sprawa wciąż pozostaje otwarta.

- Właściciel uznał, że koszty są za duże, ale postąpił w sposób niedopuszczalny. Po prostu znalazł furtkę, jak według niego pozbyć się problemu, a klubowi bankructwo oraz upadek i tak nie grożą. Sprawa nie jest zamknięta, pewnie będą się jeszcze toczyły postępowania w sądach, bo piłkarze zamierzają walczyć o odszkodowania - zapewnił.

Czytaj także:
Transfery. Liverpool potrzebuje więcej czasu na kupno Timo Wernera. Koronawirus skomplikował sprawę
9:0 w meczu ekstraklasy. Górnik Zabrze zdemolował Pogoń Szczecin

Komentarze (4)
avatar
leno
5.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak to jest możliwe że na Słowacji zarabiają tak mało a ich kluby eliminują z europejskich pucharów nasze drużyny??? Jak się ma do tego głośna wypowiedź p. Koseckiego z ostatnich dni. 
avatar
ZIBI1966
5.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W dupkach się poprzewracało grajkom i wirus wszystko wyrównał :(.