9:0 w meczu ekstraklasy. Górnik Zabrze zdemolował Pogoń Szczecin

W 2003 roku Pogoń Szczecin z hukiem spadła z ekstraklasy. W kwietniu Portowcy doznali prawdziwej klęski w Zabrzu, gdzie przegrali z Górnikiem 0:9.

Michał Piegza
Michał Piegza
piłkarze Górnika Zabrze podczas meczu z Pogonią Szczecin (9 kwietnia 2003 r) Newspix / Dariusz Hermiersz / Na zdjęciu: piłkarze Górnika Zabrze podczas meczu z Pogonią Szczecin (9 kwietnia 2003 r.)
Epidemia koronawirusa doprowadziła do zawieszenia rozgrywek PKO Ekstraklasy. Przypominamy zatem najciekawsze, najdziwniejsze i najbardziej pamiętne mecze sprzed lat.

W sezonie 2002/2003 Pogoń Szczecin czekało twarde lądowanie po rządach Sabriego Bekdasa. Portowcy od początku sezonu byli dostarczycielami punktów. Przed potyczką w Zabrzu z plasującym się w środku ekstraklasy Górnikiem mieli ich w dorobku zaledwie sześć.

Wiosną drużyna prowadzona przez Jerzego Wyrobka przegrywała już z wszystkimi, dodatkowo od listopadowej potyczki z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wlkp. Pogoń nie potrafiła strzelić gola.

ZOBACZ WIDEO: Powrót PKO Ekstraklasy namiastką normalności. "Piłka nożna ma duży oddźwięk w społeczeństwie"

Pod znakiem zapytania stały jedynie rozmiary wygranej Górnika prowadzonego przez byłego podopiecznego Wyrobka w Ruchu Chorzów, Waldemara Fornalika.

Do przerwy było już wszystko jasne. Gospodarze prowadzili 4:0. Zaczął w 9. minucie były król strzelców ligi Adam Kompała. Kolejne bramki dołożyli Rafał Kaczmarczyk (dwie) i Tomasz Prasnal. Pięć goli Górnik strzelił po zmianie stron. Hat-trick skompletował Kompała, swoje pierwsze dwa gole w ekstraklasie zdobył Adrian Sikora. Po godzinie gry do siatki trafił również Marek Koźmiński, efektownie uderzając piętą.

Miejscowi mogli wygrać spotkanie dużo wyżej. Piłka trzykrotnie trafiała jednak w słupek, a raz w poprzeczkę szczecińskiej bramki. - Mogliśmy przejść do historii klubu, jako drużyna, która odniosła najwyższe zwycięstwo, ale zabrakło trochę szczęścia. Szkoda, ale i tak wielu z nas będzie ten mecz wspominać jako jeden z najlepszych - jeśli nie najlepszy w swoim życiu - przyznał po latach, w rozmowie z naszym portalem, Kompała.

Ostatecznie Górnik wygrał 9:0. Dodajmy, że w tamtym spotkaniu Portowcy nie oddali na bramkę gospodarzy żadnego strzału, nawet niecelnego. Miejscowi na bramkę szczecinian uderzali aż 31 razy, z czego 13 razy celnie. Tak okazałe zwycięstwo było wyrównaniem historycznego triumfu Górnika, który w 1962 roku 9:0 rozgromił Cracovię.

Zabrzanie sezon zakończyli na 7. pozycji. Pogoni do końca sezonu udało się wygrać raz, w Ostrowcu z równie słabym KSZO.

W kolejnym sezonie szczecinianie, w ówczesnej 2. lidze, zagrali przejmując licencję Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Do Szczecina wkroczył Antoni Ptak. Portowcy rozgrywki wygrali i awansowali do ekstraklasy, z której spadli w 2007 roku. W Pogoni rozpoczął się m.in. czas Brazylijczyków (czytaj TUTAJ).

PAMIĘTNE MECZE - TUTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW

Czytaj także:
Sensacyjny finał rozgrywek Pucharu Polski. W karnych lepszy II-ligowiec
Zamiast świętowania mistrzostwa Polski gonitwy z milicją

Antoni Ptak zainwestuje po raz kolejny w polskie kluby piłkarskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×