Fortuna I liga: Podbeskidzie Bielsko-Biała pozostaje liderem. Górale zwyciężyli w Grudziądzu

Podbeskidzie Bielsko-Biała odpowiedziało wygraną 2:1 z Olimpią Grudziądz na zwycięstwa Stali Mielec oraz Warty Poznań i pozostaje na prowadzeniu w wyścigu do PKO Ekstraklasy.

Kornel Osyram i Joao Augusto PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Kornel Osyram i Joao Augusto
Podbeskidzie Bielsko-Biała spędziło blisko trzymiesięczną przerwę w rozgrywkach na szczycie tabeli. Podopieczni Krzysztofa Brede wykorzystali szansę na wyprzedzenie Warty Poznań w bezpośrednim pojedynku i mogli długo rozkoszować się statusem lidera. Po restarcie Fortuna I ligi przyszedł czasu, żeby wrócić do walki i zatroszczyć się o zachowanie miejsca premiowanego awansem.

23. kolejka "odmrożonej" ligi nie układała się najlepiej dla Górali. Po zwycięstwach Stali Mielec oraz Warty Poznań osunęli się w tabeli i musieli odpowiedzieć swoim konkurentom dobrym wynikiem w Grudziądzu. Jak się okazało, potrafili to zrobić.

Podbeskidzie objęło prowadzenie 1:0 w 35. minucie. Jakub Bieroński dostał podanie od Mateusza Marca i choć jest nastolatkiem, zachował się jak rutyniarz w konfrontacji ze starszym o 21 lat Łukaszem Sapelą. Autor gola wymanewrował weterana i oddał uderzenie do odsłoniętej bramki. Z kolei Marzec dobił do granicy 15 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej ligi.

Pierwsza połowa była generalnie wyrównana, ale Podbeskidzie stwarzało sobie lepsze sytuacje podbramkowe i oddało większą liczbę strzałów celnych. Przed golem Bierońskiego dobrą szansę na zdobycie gola zmarnował Marko Roginić. Po przeciwnej stronie boiska pokazywał się raz po raz Joao Criciuma, tyle że nieustannie brakowało mu a to dobrego przyjęcia, a to uderzenia.

W 56. minucie Bartosz Jaroch strzelił gola na 2:0 z rzutu karnego podyktowanego za faul na Marko Roginiciu. Defensor spokojnie pokonał Łukasza Sapelę płaskim uderzeniem i przypomniał o sobie w Grudziądzu. Piłkarzem Olimpii był od 2014 do 2015 roku i już wtedy wyróżniał się na zapleczu PKO Ekstraklasy.

Końcówka spotkania była interesująca za sprawą gola kontaktowego na 1:2 Ricky'ego van Haarena. W 67. minucie pomocnik pokazał kompanom, jak trafić do siatki i zakończył akcję zbudowaną przez Macieja Konę oraz Damiana Ciechanowskiego. Olimpia miała jeszcze trochę czasu na wyrównanie, ale nie potrafiła dopaść lidera. Beniaminek tylko postraszył kandydata do bezpośredniego awansu.

Olimpia Grudziądz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:2 (0:1)
0:1 - Jakub Bieroński 35'
0:2 - Bartosz Jaroch (k.) 56'
1:2 - Ricky van Haaren 67'

Olimpia: Łukasz Sapela - Damian Ciechanowski, Łukasz Bogusławski, Lukas Duriska, Remigiusz Szywacz - Dominik Frelek, Ricky van Haaren (84' Piotr Janczukowicz) - Sebastian Kamiński, Maciej Kona, Elvir Maloku (73' Mohamed Medfai) - Joao Criciuma

Podbeskidzie: Martin Polacek - Bartosz Jaroch, Dmytro Baszłaj, Kornel Osyra, Kacper Gach - Jakub Bieroński (74' Filip Laskowski), Michał Rzuchowski - Karol Danielak, Adrian Rakowski (80' Tomasz Nowak), Mateusz Marzec (73' Kamil Biliński) - Marko Roginić

Żółte kartki: Frelek (Olimpia) oraz Laskowski (Podbeskidzie)

Sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn)