Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rząd chwali się wspieraniem klubów piłkarskich. "To oburzające" - kontruje jeden z nich

10 tys. zł - taką sumę, jednorazowo i to kilka lat temu otrzymał LKS Jedność Żabieniec z budżetu państwa. Mimo to rząd posłużył się jego przykładem w spocie wyborczym. - To oburzające - mówi prezes Paweł Sawa.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Kadr ze spotu wyborczego YouTube / Kadr ze spotu wyborczego
"Rząd PiS zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej" - głosi spot, który opublikowała niedawno Kancelaria Premiera. Miał on wykazać, że samorządy rozwijają się dzięki rosnącym wpływom z centrali.

Lektor wymienia kolejne gałęzie, które miały dostać wsparcie od państwa. "Ogromny wzrost inwestycji w sport to pieniądze dla małych i średnich klubów oraz trenerów. To nowe obiekty sportowe, to inwestycja w zdrowie nas wszystkich". W trakcie wypowiadania tych słów na ekranie pojawia się herb LKS Jedność Żabieniec. To klub ze wsi w gminie Piaseczno. Problem w tym, że pieniędzy rządowych w Żabieńcu nie widzieli od trzech lat.

Znikoma dotacja sprzed kilku lat

- Nasz klub utrzymują przede wszystkim rodzice, którzy wpłacają składki członkowskie, oraz Urząd Miasta Piaseczno, który co roku przekazuje na niego dotację - podkreślił w rozmowie z WP SportoweFakty prezes LKS Jedność, Paweł Sawa.

ZOBACZ WIDEO: Wraca liga rosyjska. Grzegorz Krychowiak: Mam ogromne zaufanie do ludzi, którzy dali nam zielone światło

Dlaczego więc rząd posłużył się w swoim spocie właśnie klubem z Żabieńca? - Po raz ostatni pieniądze z programu ministerialnego otrzymaliśmy w 2017 roku i było to 10 tys. zł. W latach następnych nie dostaliśmy już nic. Tymczasem dotacja miejska była nieporównywalnie wyższa. W 2019 roku wyniosła 150 tys., a w 2020 - 190 tys. - dodał.

Dlaczego LKS Jedność nie otrzymał środków z ministerstwa w kolejnych latach? - Gdy próbowaliśmy się tego dowiedzieć, okazało się, że uzyskaliśmy zbyt mało punktów. Główny argument był taki, że wspiera nas samorząd. Czyli państwo, które chwali się inwestowaniem dużych pieniędzy w samorządy, nie chciało nam pomóc, bo wsparł nas samorząd... Mamy trudne warunki, w przeciwieństwie do wielu innych klubów, musimy sami dbać o obiekty. Sami też ponosimy wszelkie koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. Nie posiadamy stadionu miejskiego - wyjaśnił Sawa.

Rodzice zaskoczeni, klub oburzony spotem

- Gdy zobaczyłem ten spot pierwszy raz, początkowo nawet czułem dumę, że o naszym klubie zrobiło się głośno. Później jednak rozdzwoniły się telefony od rodziców dzieci, które u nas trenują i wszyscy zaczęli pytać o pieniądze, których w rzeczywistości nie ma. To mega oburzające, że rząd przypisuje sobie cudze zasługi - podkreślił prezes.

Sytuacja była bardzo niezręczna. - Musieliśmy niedawno podnieść składki członkowskie, w przeciwnym wypadku nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Gdy rodzice, którzy je płacą, nagle zobaczyli w telewizji, że rzekomo dostaliśmy jakieś wsparcie finansowe, od razu zaczęli zadawać pytania. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jakie to wytworzyło zamieszanie - oznajmił prezes.

LKS Jedność Żabieniec prowadzi szkolenie młodzieży na dość szeroką skalę. - Klub istnieje prawie 100 lat. Mamy drużyny od przedszkolaka do oldboja. Nasz zespół seniorów gra w Klasie A, a szkolimy też 300 dzieci. Nikt nam nawet nie powiedział "dziękuję", zamiast tego władza centralna przypisuje sobie cudze zasługi ze względu na znikomą dotację sprzed trzech lat - zakończył Paweł Sawa.

Szymon Mierzyński

Zobacz inne teksty Szymona Mierzyńskiego

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce!
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Czy oburzenie władz LKS Jedność Żabieniec jest uzasadnione?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19)
 • Stary Poznaniak Zgłoś komentarz
  Panowie piszecie bzdury, miasta mają tylko z budżetu pewne subwencje i to za czasów PIS nie wszystkie w pełni choćby edukacja gdzie miasta nie dostają całości co im się należy. Budżet
  Czytaj całość
  miejski to wpływy z podatków od nieruchomości od pojazdów stref parkowania i wiele innych miejskich wpływów choćby śmieci czy transport miejski. Przede wszystkim ani rząd nie ma swoich pieniędzy tylko mają nasze i przestańcie słuchać propagandy że ktoś coś daje, oraz przestańcie pisać głupoty jeżeli nie macie wiedzy.
  • Jan Nowak Zgłoś komentarz
   Kiedy dotrze do tych pustych głów prezesów (o zadaniowych dziennikarzach nie ma sensu pisać), że nie rząd ma im dawać tylko SAMORZĄD, do którego trafiają pieniądze z budżetu.
   • Luk Asz Zgłoś komentarz
    "państwo, które chwali się inwestowaniem dużych pieniędzy w samorządy, nie chciało nam pomóc, bo wsparł nas samorząd" - czyli jednak wsparło tylko poprzez pośrednika jakim
    Czytaj całość
    jest samorząd... samorząd skąd wziął na wsparcie klubu?
    • falubaz mistrz Zgłoś komentarz
     Niestety Sa jeszcze Oszolomy typu Citko ktorzy Pis wspieraja te klamstwa
     • Krogulec Kapuś Sp. zoo Zgłoś komentarz
      Święta racja Szarold
      • Stary Poznaniak Zgłoś komentarz
       Włączcie myślenie drodzy kibice. Nie chodzi czy ta czy inna władza dała, chodzi że naruszono dobre imię klubu wykorzystując je w reklamie kampanijnej i skłamano że klub korzysta z
       Czytaj całość
       dotacji, a nie korzysta. Czy to takie trudne do zrozumienia że zaraz jad wylewacie. Jakbyś się czół jakby po znajomych twoich puściłbym hejt że bierzesz kasę z państwa która należała się również im. Przecież ościenne kluby już są w blokach startowych aby gmina więcej nie dawała temu klubowi bo dostaje z państwa, a rodzice przestaną płacić bo przecież ich oszukują. Jeden bezmyślny ruch wykorzystujący logo klubu a smród za tym klubem poleci.
       • wielkopolska.unia.l. Zgłoś komentarz
        Propagada lewacka cd;ma pytanie jak tam sport Warszawie Gwardia inne kluby pan R.T obiecał i co d........
        • Szarold Zgłoś komentarz
         Oburzające jest wtrącanie polityki do sportu, przez was nie przez rząd!
         • kist Zgłoś komentarz
          A mój klub z okręgówki dostał 10 000,00 zł. Ale kilka lat temu nie dostał więc jest teraz sprawiedliwie a p.Sawa niech się weźmie za myślenie a nie nadstawia tylko kieszeń.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×