La Liga: FC Barcelona ponownie miała kłopoty, ale pokonała Athletic Bilbao

W meczu FC Barcelona ponownie pachniało bezbramkowym remisem. Duma Katalonii przez 71 minut odbijała się od defensywy Athleticu zanim strzeliła decydującego gola na 1:0.

Lionel Messi (w środku), Mikel Vesga (z lewej) i Inigo Cordoba (z prawej) PAP/EPA / ALBERTO ESTEVEZ / Na zdjęciu: Lionel Messi (w środku), Mikel Vesga (z lewej) i Inigo Cordoba (z prawej)
FC Barcelona zmierzyła się z klubem, którego nie potrafiła pokonać w czterech poprzednich meczach, a ponadto przyjechał na Camp Nou po pięciu kolejkach La Liga bez porażki. Duma Katalonii musiała przerwać dwie serie przeciwnika jednocześnie, żeby nadal wywierać presję na Realu Madryt w walce o mistrzostwo Hiszpanii.

Barca potrzebowała znacznie więcej atutów w przodzie niż w poprzednim, bezbramkowym meczu z Sevilla FC. Ekipa z Bilbao potrafiła już w przeszłości pokazać, że nie boi się ataków Lionela Messiego i spółki.

Blaugrana była odrobinę żwawsza niż w Sewilli, ale przedarcie się przez defensywę przeciwnika było, zgodnie z przewidywaniami, skomplikowane. Piłka krążyła między gospodarzami na obrzeżach pola karnego Athleticu, ale mniej więcej po dwóch kwadransach można było już odnieść wrażenie, że podopiecznym Quique Setiena  skończyły się pomysły na zaskoczenie rywali z Bilbao. Większość podań zaczęła lądować pod nogami Lionela Messiego, na którego magię czekała cała Barcelona.

Statystyki po pierwszej połowie pokazywały, że Athletic był równorzędnym przeciwnikiem i choć brakowało mu celnych strzałów, to również miał swoje argumenty na boisku. FC Barcelona starała się przyspieszyć w drugiej części i wykreować większą liczbę sytuacji podbramkowych. W 54. minucie Antoine Griezmann dostał podanie od Messiego, ale za długo zwlekał ze strzałem i ułatwił wygranie pojedynku Unaiowi Simonowi. Ta sytuacja była poważnym ostrzeżeniem dla podopiecznych Gaizki Garitano.

Kibice poza stadionem urządzili pokaz fajerwerków. Na podobne atrakcje nie było stać piłkarzy z Barcelony na boisku Camp Nou. Duża liczba podań nie przekładała się na dużą liczbę groźnych strzałów. Dopiero w 71. minucie na przekór problemom podopieczni Setiena "wymęczyli" gola na 1:0.

Przełom w meczu był efektem dynamicznego szturmu w pole karne Ivana Rakiticia. Chorwat zaznaczył swoją obecność na boisku mocnym akcentem krótko po wejściu z ławki rezerwowych. Po podaniu Lionela Messiego wybiegł sam na sam z Unaiem Simonem i ominął go mocnym strzałem. Tym razem szczelna obrona Athleticu przeciekła, a trafienie Chorwata było na wagę kompletu punktów dla kandydata na mistrza Hiszpanii.