Fortuna I liga: Stal Mielec wygrała z Radomiakiem na szczycie tabeli

Stal Mielec znalazła się na pozycji lidera w wyścigu do PKO Ekstraklasy. Drużyna prowadzona przez Dariusza Marca była wyraźnie lepsza i wygrała 2:0 z Radomiakiem Radom.

piłkarze Stali Mielec Newspix / MICHAL STANCZYK / Na zdjęciu: piłkarze Stali Mielec
Konfrontacja w Mielcu była głównym wydarzeniem 28. serii gier. Obie drużyny są kandydatami do bezpośredniego awansu i punktowały najlepiej w pięciu kolejkach po restarcie rozgrywek. Trzecia Stal Mielec mierzyła się z czwartym Radomiakiem. Gospodarze liczyli na diametralną poprawę po wstydliwej porażce w Bełchatowie i od pierwszych minut było widać, że wstrząs w szatni zadziałał, a lekcja została wyciągnięta.

W kierunku bramki Radomiaka sunął atak za atakiem, a jeden z nich w 6. minucie przyniósł korner. Za jego wykonanie zabrał się Krystian Getinger, a dośrodkowanie lewego defensora wykorzystał Mateusz Bodzioch. Rosły defensor, w swoim stylu, zameldował się w polu karnym przeciwnika, skutecznie zapolował na piłkę i przeskoczył radomian. Pozostało oddać strzał głową na 1:0.

Wszystko układało się zgodnie z planem Stali, ale trzeba przyznać, że pomagała swojemu szczęściu. Gospodarze przeważali, zagrali ofensywnie oraz energicznie. W 30. minucie dostali dwa prezenty w jednym momencie. Bramkarz Cezary Miszta zobaczył czerwoną kartkę za faul na Bartoszu Nowaku, a sędzia Paweł Malec przyznał mielczanom "jedenastkę". Wykonał ją sam poszkodowany i oddał uderzenie na 2:0.

Dwa gole zaliczki, większa liczba zawodników w polu, nierozgrzany bramkarz przeciwnika - tak wyglądał kapitał Stali Mielec po nieco ponad dwóch kwadransach. Gospodarze nie mieli prawa tego zmarnować i weszli w długą fazę kontrolowania meczu.

Radomiak został pozbawiony wiary oraz wigoru. Zbliżała się do niego pierwsza porażka po restarcie rozgrywek, a że Stal od czasu do czasu kąsała kolejnymi atakami, to beniaminek nie mógł się odsłonić i brawurowo zaatakować dziesięciu na jedenastu. Przyjezdni sporadycznie szukali swoich szans, ale dwa strzały celne przez 90 minut to za mało.

Stal przesunęła się z trzeciego na pierwsze miejsce w tabeli. Na pewno będzie na lokacie premiowanej awansem po 28 kolejkach, ponieważ czeka już tylko na odpowiedź Podbeskidzia w niedzielnym meczu ze Stomilem Olsztyn. Poskromiony Radomiak pozostaje oczywiście kandydatem do PKO Ekstraklasy, ale po porażce w Mielcu bliżej mu do barażów niż liderów.

Stal Mielec - Radomiak Radom 2:0 (2:0)
1:0 - Mateusz Bodzioch 6'
2:0 - Bartosz Nowak (k.) 34'

Stal: Jakub Wrąbel - Szymon Stasik (87' Łukasz Seweryn), Mateusz Żyro, Mateusz Bodzioch, Krystian Getinger - Maciej Urbańczyk - Mateusz Mak, Grzegorz Tomasiewicz, Bartosz Nowak, Maciej Domański (65' Andreja Prokić) - Michał Żyro (65' Robert Dadok)

Radomiak: Cezary Miszta - Damian Jakubik, Maciej Świdzikowski (34' Mateusz Kryczka), Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz - Michał Kaput, Meik Karwot - Mateusz Michalski, Rafał Makowski, Patryk Mikita (78' Jakub Nowakowski) - Maciej Górski (73' Marveille Fundambu)

Żółte kartki: Jakubik, Kaput, Cichocki (Radomiak)

Czerwona kartka: Cezary Miszta (Radomiak) /30' - za faul/

Sędzia: Paweł Malec (Łódź)