The Championship. Duży krok Leeds United w stronę awansu. Mateusz Klich coraz bliżej Premier League

W meczu 39. kolejki The Championship Leeds United Mateusza Klicha pokonało Fulham (3:0) i zostało nowym liderem tabeli. Pawie od upragnionego powrotu do Premier League dzieli dziś już naprawdę niewiele.

Maciej Kmita
Mateusz Klich walczy o piłkę Getty Images / George Wood / Na zdjęciu: Mateusz Klich walczy o piłkę
W pierwszej po restarcie sezonu kolejce zespół Marcelo Bielsy niespodziewanie uległ Cardiff City (0:2) i stracił na rzecz West Bromwich Albion Kamila Grosickiego pozycję lidera. Teraz to Leeds wykorzystało wpadkę WBA z Brentford FC (0:1) i wskoczyło na szczyt tabeli.

Zwycięstwo Pawi nie było zagrożone nawet na chwilę, choć Fulham też jest drużyną mającą ambicję awansu do ekstraklasy. Drużyna Mateusza Klicha nie dała jednak gościom żadnych szans. Leeds prowadziło już po 10 minutach, gdy podanie Heldera Costy na gola zamienił Patrick Bamford.

Po przerwie gospodarze wyprowadzili kolejne ciosy. W 56. minucie Klich napędził kontrę swojej drużyny kapitalnym podaniem do Jacka Harrisona, a ten po chwili obsłużył ze skrzydła Ezgjana Alioskiego. Kwadrans później zwycięstwo Leeds przypieczętował sam Harrison.

Klich tradycyjnie zagrał od pierwszego gwizdka i przebywał na boisku do 80. minuty, kiedy zastąpił go były gracz Lecha Poznań Barry Douglas. Na ławce całe spotkanie przesiedział Kamil Miazek.

Bezpośredni awans do Premier League uzyskują dwie najlepsze drużyny The Championship. Leeds jest liderem i ma 74 punkty - 8 więcej od trzeciego w tabeli Brentford. Do końca sezonu pozostało 7 kolejek. Drużyna z Elland Road czeka na powrót do angielskiej ekstraklasy od 2004 roku.

Leeds United - Fulham FC 3:0 (1:0)
1:0 -  Bamford 10'
2:0 - Alioski 56'
3:0 - Harrison 71'

Czy Leeds United awansuje do Premier League?