Fortuna I liga: Warta Poznań zaliczyła wpadkę. Chrobry Głogów pokonał kandydata do awansu

Warta Poznań nie popisała się i przegrała 1:2 z Chrobrym Głogów. To może być kosztowna porażka w kontekście walki Zielonych o bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy.

piłkarze Warty Poznań Materiały prasowe / Adam Ciereszko / Na zdjęciu: piłkarze Warty Poznań
Pierwsza połowa stała na przerażająco niskim poziomie. Ciekawych akcji było mniej niż fauli, a strzałów mniej niż żółtych kartek. Tak dokładnie kartoniki trzy, a uderzenia dwa. Oba oddała Warta Poznań, ale nie można było powiedzieć, że Michał Szromnik znalazł się po którymkolwiek w opałach.

Chrobry Głogów po kilku minutach stracił swojego ostatnio najskuteczniejszego piłkarza. Adrian Benedyczak musiał zejść z boiska z powodu kontuzji, a zastąpił go Krzysztof Kubica. To utrudniało przyjezdnym wykorzystywanie wrzutek, które w większości były wyłapywane przez golkipera gospodarzy Adriana Lisa.

Chrobry tradycyjnie rzetelnie pilnował dostępu do własnej bramki. Przypomnijmy, że będąca na dole tabeli drużyna, jest najlepiej broniącym pierwszoligowcem rundy wiosennej. Przed przyjazdem do Grodziska Wielkopolskiego straciła tylko pięć goli w ośmiu meczach. Warta powinna przygotować coś specjalnego na zdyscyplinowanego przeciwnika, ale do przerwy zaproponowała niewiele.

Druga połowa już trochę lepsza. Minęło kilka minut i Krzysztof Danielewicz oddał uderzenie nieznacznie obok bramki. Ten pomocnik zagrał od początku zamiast najlepszego spośród poznaniaków w klasyfikacji kanadyjskiej Roberta Janickiego. W 61. minucie była roszada, nazwijmy to, powrotna, a na murawie było już po dwóch zmienników z obu klubów. W Warcie wszedł także Michał Jakóbowski, a w drużynie gości Mikołaj Lebedyński.

Chrobry zareagował lepiej na modyfikacje i przeprowadził skuteczną akcję. W 63. minucie Robert Mandrysz strzelił na 1:0 dla gości i było to pierwsze ich uderzenie od początku meczu. W odpowiednim momencie pomocnik wbiegł w pole karne, a podanie w tempo wykonał Szymon Drewniak. Od tego momentu nikt nie miał wątpliwości, że rozpocznie się "murowanie" w wykonaniu głogowian.

Warta nic w tych okolicznościach nie zdziałała. Spora przewaga w takich elementach jak posiadanie piłki czy liczba stałych fragmentów nie przełożyła się na wyrównanie. Chrobry podwoił prowadzenie na 2:0 w 86. minucie. Mikołaj Lebedyński strzelił z bliska do sieci po wrzutce z rzutu wolnego. Poznaniacy odpowiedzieli już tylko golem Michała Jakóbowskiego na 1:2 w doliczonym czasie.

Porażka Zielonych otwiera szansę na powiększenie przewagi w tabeli przed liderem Podbeskidziem Bielsko-Biała i wiceliderem Stalą Mielec. Górale zmierzą się w 29. kolejce z GKS-em Bełchatów, a Stal z GKS-em 1962 Jastrzębie. Z kolei Chrobry opuścił strefę spadkową.

Warta Poznań - Chrobry Głogów 1:2 (0:0)
0:1 - Robert Mandrysz 63'
0:2 - Mikołaj Lebedyński 86'
1:2 - Michał Jakóbowski 90'

Warta: Adrian Lis - Patryk Stępiński, Bartosz Kieliba, Tomasz Boczek, Nikodem Fiedosewicz (78' Michał Grobelny) - Łukasz Trałka, Mateusz Kupczak - Aleks Ławniczak, Krzysztof Danielewicz (61' Robert Janicki), Serhij Napołow (58' Michał Jakóbowski) - Gracjan Jaroch

Chrobry: Michał Szromnik - Michał Ilków-Gołąb, Olivier Praznovsky, Kamil Juraszek, Przemysław Stolc - Damian Piotrowski (46' Mikołaj Lebedyński), Szymon Drewniak, Robert Mandrysz, Marcel Ziemann - Maksymilian Banaszewski (75' Miłosz Kozak), Adrian Benedyczak (6' Krzysztof Kubica)

Żółte kartki: Danielewicz, Boczek (Warta) oraz Drewniak, Ilków-Gołąb (Chrobry)

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok)