Puchar Anglii dla Arsenalu! Kanonierzy przegrywali, ale wygrali. Chelsea kończyła w dziesiątkę

Puchar Anglii po raz 14. w historii dla Arsenalu. W finale Kanonierzy przegrywali z Chelsea, ale potrafili odwrócić losy gry i zwyciężyć 2:1. Dzięki triumfowi w prestiżowych rozgrywkach Arsenal zapewnił sobie występy w Lidze Europy.

Michał Piegza
piłkarze Arsenal FC PAP/EPA / Cath Ivill / Na zdjęciu: piłkarze Arsenal FC
Finał Pucharu Anglii na Wembley świetnie rozpoczął się dla Chelsea. W 4. minucie uderzył Mason Mount, lecz Emiliano Martinez zdołał sparować piłkę na rzut rożny.

Kilkadziesiąt sekund później padł gol. W polu karnym Olivier Giroud odegrał piętą do Christiana Pulisicia, ten minął obrońców i z kilku metrów uderzył do siatki.

Arsenal dość długo dochodził do siebie. Podopieczni Mikela Artety dopiero po dwudziestu minutach zaczęli zagrażać rywalom. W 25. minucie piłka znalazła się już nawet w bramce po strzale Nicolasa Pepe. Piękne trafienie nie zostało uznane, zawodnik Arsenalu był na spalonym.

Kilkadziesiąt sekund później, po analizie powtórek, sędzia podyktował rzut karny dla Kanonierów. Cesar Azpilicueta sfaulował Pierre-Emericka Aubameyanga. Sam poszkodowany pewnie uderzył z "wapna". Hiszpan kilka minut później z powodu kontuzji mięśnia dwugłowego musiał opuścić boisko.

Chwilę przed przerwą na 2:1 dla Arsenalu mógł trafić Alexandre Lacazette. Francuz uderzył z rzutu wolnego z ok. 17 metrów, tuż obok słupka.

Druga połowa źle rozpoczęła się dla Chelsea. Już w pierwszej akcji kontuzji mięśnia doznał Pulisic i podobnie jak wcześniej Azpilicueta musiał zejść z murawy. W kolejnych minutach niewiele się działo. Żadna z drużyn nie chciała podjąć zbyt dużego ryzyka. Z boiska momentami wiało nudą. Chelsea utrzymywała się przy piłce, jednak nic z tego nie wynikało.

Arsenal decydujący cios zadał w 67. minucie. Hector Bellerin ruszył z piłką, przed polem karnym został przewrócony, ale sędzia gry nie przerwał. Do futbolówki dopadł Nicolas Pepe i dograł do Aubameyanga. Gabończyk kapitalnym zwodem minął Kurta Zoumę i technicznym uderzeniem obok bramkarza trafił do siatki.

Sześć minut później Chelsea musiała zmierzyć się z kolejnym problemem. Za dwie żółte kartki z boiska wyleciał Mateo Kovacić. Grając w liczebnej przewadze Arsenal nie pozwolił rywalom na wiele i dowiózł skromne prowadzenie do końcowego gwizdka sędziego. W doliczonym czasie poważnie wyglądającego urazu barku doznał Pedro Rodriguez.

14. w historii triumf w Pucharze Anglii Arsenalu sprawił, że to Kanonierzy zapewnili sobie prawo gry w Lidze Europy. W takiej sytuacji do pucharów z ligi nie awansował zespół Wolverhampton Wanderers.

Arsenal FC - Chelsea FC 2:1 (1:1)
0:1 - Christian Pulisić 5'
1:1 - Pierre-Emerick Aubameyang (k.) 28'
2:1 - Pierre-Emerick Aubameyang 67'

Arsenal FC: Emiliano Martinez - Rob Holding, David Luiz (88' Sokratis Papastathopoulos), Kieran Tierney (90+13' Sead Kolasinac) - Hector Bellerin, Dani Ceballos, Granit Xhaka, Ainsley Maitland-Niles - Nicolas Pepe, Pierre-Emerick Aubameyang - Alexandre Lacazette (81' Eddie Nketiah).

Chelsea FC: Wilfredo Caballero - Cesar Azpilicueta (35' Andreas Christensen), Kurt Zouma, Antonio Ruediger (78' Callum Hudson-Odoi) - Reece James, Jorginho, Mateo Kovacić, Marcos Alonso - Mason Mount (78' Ross Barkley), Christian Pulisić (49' Pedro Rodriguez) - Olivier Giroud (78' Tammy Abraham).

Żółte kartki: Ceballos (Arsenal) oraz  Kovacić, Azpilicueta, Mount, Ruediger, Barkley (Chelsea).

Czerwona kartka: Kovacić (Chelsea) /za dwie żółte, 73'/.

Sędzia: Anthony Taylor.

Oglądaj rozgrywki Pucharu Anglii na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

W kolejnym sezonie Arsenal obroni Puchar Anglii?