Skra Częstochowa dalej "bezdomna". Ponownie skorzysta z gościnności rywali

Pierwszoligowi piłkarze Skry Częstochowa cały czas rozgrywają swoje mecze na wyjazdach. Powód? Brak licencji na swój stadion. W mieście powstał wprawdzie niedawno obiekt spełniający kryteria, ale klub nie jest tam wpuszczany. Gra tam Raków.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
piłkarze Skry Częstochowa WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Skry Częstochowa
W połowie października Komisja Licencyjna PZPN wydała decyzję w sprawie klubów, które nie spełniały kryteriów pozwalających na organizację meczów Fortuna I Ligi u siebie. Chodzi o Sandecję Nowy Sącz, Odrę Opole, a przede wszystkim beniaminka, Skrę Częstochowa.

Drugi z wymienionych klubów został ukarany grzywną w wysokości pięciu tysięcy złotych, bo obiekt w stolicy polskiej piosenki nie posiada podgrzewanej murawy, która jest wymagana na drugim poziomie rozgrywkowym. W związku z tym za organizację meczu z ŁKS-em 5 listopada na stadionie przy Oleskiej Odra musiała zapłacić karę. Na okres od 1 listopada do 31 marca klub jest bowiem zobowiązany do wskazania stadionu zastępczego.

W przypadku ekipy z Opola padło na stadion KGHM Zagłębia Lubin, ale na razie piłkarze trenera Piotra Plewni tam się nie wybierają, gdyż klub porozumiał się z Podbeskidziem Bielsko-Biała, by mecz 19. kolejki ze spadkowiczem z PKO Ekstraklasy pod koniec listopada zagrać na jego obiekcie, a pozostałe mecze w 2021 roku gra na wyjazdach.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowity pocisk! Bramkarz stał jak zamurowany

Z kolei na Stadionie im. Ojca Władysława Augustynka w Nowym Sączu trwały prace modernizacyjne związane z przystosowaniem obiektu do wymogów licencyjnych. Sandecja korzystała w rundzie jesiennej grała przeważnie na wyjazdach, ale skorzystała z gościnności Miedzi Legnica i ŁKS-u Łódź.

Była jednak szansa, że 31 października mecz z Zagłębiem Sosnowiec ekipa trenera Dariusza Dudka rozegra u siebie, ale ostatecznie musiała udać się na Śląsk i tam wystąpiła w roli gospodarza. Jak zapewniają w klubie, prace są już na ukończeniu, ale 14 listopada jeszcze Sandecja podejmie Arkę w Niepołomicach.

Największy problem ma jednak beniaminek z Częstochowy, który jeszcze na poziomie II ligi mógł rozgrywać spotkania u siebie na stadionie ze sztuczną nawierzchnią o pojemności niespełna tysiąca miejsc. Po awansie do Fortuna I Ligi było to już absolutnie niemożliwe.
Piłkarze Skry Częstochowa nie mogą grać na swoim obiekcie w Fortuna I Lidze Piłkarze Skry Częstochowa nie mogą grać na swoim obiekcie w Fortuna I Lidze
Zespół trenera Jakuba Dziółki rozegrał dotąd tylko dwa "domowe" mecze, oczywiście dzięki temu, że klub porozumiał się z GKS-em Katowice i Arką Gdynia, by mecze z tymi drużynami rozegrać na ich stadionach. Jeszcze w 2021 roku zaplanowane są jednak trzy mecze rundy rewanżowej. Skrę czekają starcia z Koroną Kielce, ŁKS-em i Resovią. Wszystkie odbędą się na tej samej zasadzie - gospodarze będą formalnymi gośćmi.

- Było wiadome, że po awansie Skra nie będzie mogła grać na swoim stadionie przy Loretańskiej, bo jest daleki od spełnienia wymogów. Jej działacze byli przeświadczeni, że gdy tylko do użytku zostanie oddany miejski stadion Rakowa na Limanowskiego, bez przeszkód będą mogli tam występować. Dzieje się inaczej, a komisja licencyjna nie jest sądem polubownym do rozstrzygania miejscowych konfliktów. My się w to nie bawimy - mówił w październiku w rozmowie z katowickim "Sportem" Krzysztof Smulski z komisji licencyjnej PZPN.

We wniosku licencyjnym Skra jako obiekt zastępczy wskazała Stadion Ludowy w Sosnowcu. Liczono, że finansowo wesprze ją magistrat, który da pieniądze na promocję miasta poprzez sport, bo jest taka możliwość. Środków jednak nie otrzymał, a nie stać go na wynajem stadionu. Częstochowianie zostali zobowiązani przez PZPN do przedstawienia umowy najmu na obiekt zastępczy do 29 października.

Jak wskazuje "Sport", teoretycznie Skra może co tydzień wskazywać umowę na inny stadion zastępczy, ale PZPN zapowiada, że w nowym podręczniku licencyjnym kwestie te zostaną zaostrzone. Jeśli więc klub z ulicy Loretańskiej utrzyma się na zapleczu Fortuna I Ligi, znajdzie się pod ścianą. Być może dopiero wtedy uda się osiągnąć porozumienie z miastem na grę przy Limanowskiego 80, gdzie - choć cały czas trwają jeszcze prace - piłkarze Rakowa mogą rywalizować w PKO Ekstraklasie.

Zobacz galerię z meczu Puszcza Niepołomice - Skra Częstochowa ->>

Czy Skra Częstochowa powinna móc grać na stadionie Rakowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×