PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice - Pogoń Szczecin. Zabójcza skuteczność Portowców

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Pogoni Szczecin
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Pogoni Szczecin

Pogoń Szczecin przez ponad godzinę nie potrafiła oddać strzału celnego, ani ciekawie zaatakować. W 66. minucie zdobyła bramkę na 1:0 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i to wystarczyło do pokonania nieskutecznego Piasta Gliwice.

W tym artykule dowiesz się o:

Piast Gliwice nie miał dużo czasu na przygotowanie się do pojedynku z Pogonią Szczecin po wygranym 2:0 meczu z Dinamem Mińsk w eliminacjach Ligi Europy. Z drugiej strony drużyna Waldemara Fornalika była zbudowana pierwszym w historii pucharowym awansem. Trener zamieszał w składzie, ale nie rewolucyjnie i nie zabrakło w nim autorów goli na Białorusi, czyli Patryka Lipskiego, Jakuba Świerczoka i asystenta Michała Żyry.

Roszady w jedenastce Pogoni były z innego powodu. Kosta Runjaić wrócił niezadowolony po przegranym 1:2 meczu z Cracovią i zaczął szukać sposobu na poprawę po falstarcie. Zgodnie z zapowiedziami Benedikt Zech wrócił na środek obrony, a na prawej stronie bloku defensywnego zagrał Jakub Bartkowski. Ofensywę wsparł Alexander Gorgon kosztem Damiana Dąbrowskiego. - W takim stylu, jak ostatnio, nie będziemy punktować. Mamy dużo do poprawy - mówił Niemiec przed wyjazdem do Gliwic.

Po kilkunastu spokojnych minutach Piast już wiedział, z kim i z czym ma do czynienia i rozpoczął ofensywę. Szalał Jakub Świerczok, ale tyle sytuacji podbramkowych ile wypracował, tyle zmarnował. Dwie próby napastnika wypożyczonego z Ludogorca Razgrad były niecelne, a trzecia została powstrzymana przez Dantego Stipicę. W 21. minucie najlepszy bramkarz poprzedniego sezonu w PKO Ekstraklasie wypatrzył piłkę, która sunęła po ziemi między nogami Benedikta Zecha i sparował ją na korner.

Obroną Piasta kierował Jakub Czerwiński, który wypracował sobie markę w PKO Ekstraklasie w barwach Pogoni. Po stronie gości nie rozwijali skrzydeł ani Gorgon, ani Michał Kucharczyk, a w przodzie odcięty od podań był Adam Frączczak. Podczas przerwy na napoje asystent trenera Tomasz Kaczmarek ostro rozmawiał z Gorgonem, który w porozumieniu z Kamilem Drygasem miał prowadzić grę Pogoni, a przez dwa kwadranse wyglądała ona blado.

Po 45 minutach było 0:0 i trudno o bardziej okazały wynik, skoro wspomniane uderzenie Świerczoka obronione przez Stipicę było jedynym celnym w pierwszej połowie. Świerczok kajał się w przerwie, ale jeszcze większe pretensje powinni mieć do siebie inni piłkarze ofensywni obecni na boisku, którzy w ogóle nie zagrażali przeciwnikom.

Nie minęła minuta w drugiej połowie i Patryk Lipski poprawił statystyki. Jego strzał celny z kilkunastu metrów był zbyt delikatny, żeby ominąć Dantego Stipicę. Kolejne ataki przeprowadzał również Jakub Świerczok i wyglądał na coraz bardziej załamanego liczbą swoich zmarnowanych sytuacji podbramkowych.

Pogoń udzieliła gospodarzom lekcji skuteczności. W 66. minucie przyjezdni oddali pierwsze uderzenie celne i od razu wpakowali piłkę do bramki Piasta. Po dośrodkowaniu Michała Kucharczyka z rzutu rożnego główkował Kamil Drygas, a z jego strącenia skorzystał Alexander Gorgon. Pozyskany latem zawodnik uniknął spalonego z powodu niefrasobliwego zachowania Jakuba Holubka i strzelił z bliska na 1:0. Portowcy zdobyli drugą bramkę w sezonie i po raz drugi po dośrodkowaniu z narożnika boiska.

Zwrot akcji był zaskakujący. Prowadziła drużyna, która miała mało do zaoferowania i po strzeleniu gola mogła tym bardziej zająć się przeszkadzaniem. Nadal atakował Piast, ale to nie był jego dzień. Gospodarze zachowywali się karygodnie pod bramką Pogoni, a nawet kiedy strzelali celnie, na wysokości zadania stawał Dante Stipica. W tej sytuacji komplet punktów pojechał do Szczecina.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0) 0:1 - Alexander Gorgon 66'

Piast: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak (77' Martin Konczkowski), Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Dominik Steczyk (56' Arkadiusz Pyrka), Patryk Sokołowski (78' Tomasz Jodłowiec), Patryk Lipski, Gerard Badia (70' Piotr Parzyszek) - Michał Żyro (56' Kristopher Vida), Jakub Świerczok

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Maciej Żurawski (61' Kacper Smoliński), Kamil Drygas (74' Damian Dąbrowski) - Michał Kucharczyk (90' David Stec), Sebastian Kowalczyk (90' Santeri Hostikka), Alexander Gorgon (74' Paweł Cibicki) - Adam Frączczak

Żółte kartki: Lipski, Świerczok, Huk (Piast) oraz Frączczak, Smoliński, Matynia (Pogoń)

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)