KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Coraz starsi, coraz słabsi

Polska piłka zmaga się z problemem, jakim jest brak odpowiednio wyszkolonej młodzieży. W latach 70-tych o sile polskich zespołów stanowiła młodzież, natomiast niedawno zaawansowany wiekowo zespół Wisły Kraków nie sprostał Levadii Tallin - alarmuje Gazeta Krakowska.

Marcin Foltyn
Marcin Foltyn

Legendy krakowskiego klubu, Kazimierz Kmiecik i Marek Kusto są zażenowani postawą Wisły Kraków w dwumeczu z Levadią Tallin i patrzą przez pryzmat starć z mistrzami Estonii na bardzo poważny problem polskiej piłki, jakim jest brak młodzieży w czołowych zespołach. Zarówno Kmiecik, jak i Kusto przebywali na boisku, gdy Biała Gwiazda w 1976 roku eliminowała Celtic Glasgow. Wówczas krakowianie mieli bardzo młody zespół, czego nie da się powiedzieć o aktualnej jedenastce mistrzów Polski.

Średnia wieku krakowian w tamtym spotkaniu wyniosła 32,3, podczas gdy przegrani z Tallina mieli średnią 26,8. Legendy Białej Gwiazdy zwracają uwagę na pewne zjawisko, jakie towarzyszy polskiemu futbolowi w ostatnich latach. Każde pojawienie się 20-latka w składzie zespołu jest bardzo szeroko komentowane i urasta do rangi wydarzenia.

W 1976 roku, gdy Wisła z powodzeniem rywalizowała ze szkockim zespołem, po boisku biegało aż pięciu piłkarzy, którzy nie ukończyli nawet 20. roku życia. Tymczasem najmłodszym wiślakiem na murawie w Tallinie był 21-letni Patryk Małecki. Z wyjątkiem wspomnianego Małeckiego oraz Marcelo i Piotra Ćwielonga, wszyscy piłkarze, którzy zagrali z Levadią, mieli ukończone co najmniej 25 lat.

- Nie musi to być jednak żadnym wytłumaczeniem aktualnej niechęci do ryzyka i stawiania na młodych. Dawniej było wiadomo, że ktoś wchodzący do drużyny przeszedł prawdziwy proces szkolenia. W seniorach on już tylko szlifował technikę i uczył się taktyki. Była też ogromna konkurencja, bo każdy chciał się pokazać. Starszyznę atakowano bez kompleksów. I jeszcze jedno - trenowało się dużo więcej niż teraz, ale były to treningi efektywne, a nie tylko zaliczanie godzin - ocenia Kmiecik.

Podejściem dzisiejszych piłkarzy Wisły jest zbulwersowany uczestnik trzech mundiali, a w przeszłości także piłkarz Wisły, Marek Kusto. Kusto nie może zrozumieć, dlaczego tak doświadczeni piłkarze, jak 28-letni Mariusz Pawełek oraz 27-letni Wojciech Łobodziński, przyznali, że presja spętała nogi ich zespołowi w Tallinie. Kusto alarmuje, że system szkolenia w Polsce podąża w bardzo złym kierunku, czego efektem może być całkowity zanik talentów w Polsce.

- Chęć zrobienia wyniku szybko, za wszelką cenę ma wpływ na blokowanie młodzieży. Wiele, zdecydowanie za dużo, mają też do powiedzenia menedżerowie. Stąd m. in. tylu obcokrajowców, tylko że niestety w większości przypadków są to zawodnicy słabi, bez perspektyw, ale skutecznie blokujący młodym drogę do składu. Zarzucono także system naturalnego, spokojnego szkolenia. A bez tego dopływ młodych talentów będzie się systematycznie kurczył - alarmuje Kusto.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Gazeta Krakowska
Komentarze (7)
 • bartek Zgłoś komentarz
  No to teraz najstarszy,najmądrzejszy znawca piłki nożnej k19 zabłysnął znajomością tematu.Człowieku,obecnie na całym świecie zawodnicy 20-23letni są już piłkarzami ''całą
  Czytaj całość
  gębą'' i nie są tylko uzupełnieniem składu tak jak w Polsce.Tylko u nas 25latek jest talentem który będzie się rozwijał,paranoja.Wniosek jest tylko jeden,szkolenie w Polsce jest do d...y,a właściwie go nie ma.Jeżeli uważasz że Baszczyński i Zieńczuk trzymają równy,wysoki poziom,to tylko pogratulować.Owszem,oni się wyróżniali ale tylko w polskiej lidze i na tle słabej młodzieży,a to tylko źle świadczy o szkolących młodzież.Uwierz,ale w Wiśle z lat 70,oni by mieli problem z załapaniem się na ławkę rezerwowych,ale możesz o tym nie wiedzieć,bo to było dość dawno.
  • Kamil 19 Zgłoś komentarz
   Wisła przed sezonem odmłodziła skład i jak widać nie skończyło to się najlepiej czyli to nie jest droga do sukcesu, przynajmniej nie w Polsce. W zeszłym sezonie w Wiśle w pierwszym
   Czytaj całość
   składzie grało aż 5 piłkarzy urodzonych w latach "70", teraz jest ich tylko dwóch, czyli Sobol i Głowacki! A w zeszłym sezonie Wisła grała lepiej i w pucharach też zaprezentowała się co najmniej solidnie, nie kompromitując się. Jednak doświadczenie takich piłkarzy jak Zieńczuk czy Baszczyński jest niezbędne, bo oni jednak trzymają równy dość wysoki poziom praktycznie zawsze.
   • Karmel Zgłoś komentarz
    jedno wielkie dno, a pozniej placz ze odpadamy z jakas Levadia
    • Qwerty Zgłoś komentarz
     bo po co wydawać pieniądze na szkółki i szukanie talentów skoro mogą wpaść do kieszonek panów z pzpn
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×