Reprezentacja Polski kobiet przegrała z Czeszkami. Awans mocno się oddalił

Reprezentacja Polski znalazła się poza miejscami premiowanymi awansem do mistrzostw Europy w 2022 roku. To skutek porażki 0:2 z Czeszkami w istotnym meczu.

Weronika Zawistowska (z lewej) PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Weronika Zawistowska (z lewej)
Selekcjoner Miłosz Stępiński zapowiadał przed dwumeczem z Czeszkami, że planem minimum jest zdobycie trzech punktów. Po bezbramkowym remisie w Chomuntowie warunkiem wykonania zadania było zwycięstwo w Bielsku-Białej. W rewanżu obie reprezentacje chciały zaatakować skuteczniej niż w piątek.

W pierwszej połowie swoje założenie wcieliły w życie Czeszki. Nasze południowe sąsiadki były lepiej zorganizowane i przebywały z piłką na połowie Polek. Katarzyna Kiedrzynek zmierzyła się z licznymi wstrzeleniami i dośrodkowaniami. W 28. minucie zawodniczka VfL Wolfsburg skapitulowała. Andrea Staskova strzeliła perfekcyjnie z rzutu wolnego z 20. metra, a stały fragment gry został podyktowany za faul Agnieszki Winczo. Czeszki prowadziły 1:0, a Polki straciły dopiero pierwszego gola w piątym meczu eliminacji mistrzostw Europy.

Biało-Czerwone muszą radzić sobie bez kontuzjowanej Ewy Pajor, która strzeliła połowę goli dla zespołu w eliminacjach. W pierwszej połowie meczu w Bielsko-Białej nie oddały celnego uderzenia. Była jedna szansa na wyrównanie, ale Małgorzata Mesjasz główkowała w słupek po umiejętnym rozegraniu rzutu wolnego.

Sytuacja na boisku zmieniła się po powrocie drużyn na boisko. Nie minął kwadrans drugiej połowy i Polki poprawiły statystykę strzałów celnych z 0:3 na 3:3. Barbora Votikova zmierzyła się między innymi z dwiema próbami Weroniki Zawistowskiej i nie dała się zaskoczyć. Reprezentacja Czech przetrwała najtrudniejszy dla siebie fragment meczu i strzeliła gola na 2:0. W 70. minucie piłkę straciła Paulina Dudek, a szybki atak został podsumowany strzałem Kamili Dubcovej w sytuacji sam na sam z Kiedrzynek.

Polska spadła w tabeli z drugiego na trzecie miejsce i jej szansa na awans do mistrzostw Europy wyraźnie zmniejszyła się. Biało-Czerwonym i Czeszkom pozostały do końca eliminacji po trzy mecze.

Polska - Czechy 0:2 (0:1)
0:1 - Andrea Staskova 28'
0:2 - Kamila Dubcova 70'

Polska: Katarzyna Kiedrzynek - Gabriela Grzywińska (46' Adriana Achcińska), Małgorzata Mesjasz, Małgorzata Grec, Paulina Dudek, Natalia Chudzik, Anna Rędzia, Agnieszka Winczo (46' Agata Tarczyńska), Sylwia Matysik (76' Patrycja Balcerzak), Dominika Grabowska, Weronika Zawistowska