Koronawirus. Dr Paweł Grzesiowski o zamknięciu hal i stadionów. "To działanie na ślepo"

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Paweł Grzesiowski
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Paweł Grzesiowski

- Jeśli nie ograniczymy interakcji międzyludzkich, to polegniemy, bo nie ma miejsc w szpitalach - mówi dr Paweł Grzesiowski. Immunolog zauważa jednak, że zamknięcie hal i stadionów dla publiczności nie jest podparte analizą danych.

W tym artykule dowiesz się o:

Po gwałtownym wzroście liczby zakażeń koronawirusem, w ubiegłym tygodniu rząd zaostrzył obostrzenia. Nowe restrykcje dotknęły głównie sport i rekreację. Wydarzenia sportowe zarówno w halach, jak i na otwartych stadionach, zostały zamknięte dla publiczności. Podobnie jak - z małymi odstępstwami - kluby fitness, siłownie czy baseny.

- W całej historii ogłaszania tej decyzji o ograniczeniach brakuje analizy danych. Sanepidy posiadają dane, kto i gdzie się zaraził. Mamy dane, ile osób zaraziło się na weselach, a nie mamy informacji, ile osób zaraziło się na trybunach - zwraca uwagę dr Paweł Grzesiowski.

- Jest pytanie: "Czy na stadionie ludzie się zarażali, czy nie?". Ja nie słyszałem o takich sytuacjach. Boję się, że to jest działanie na ślepo. Na zasadzie powrotu do tego, co było w marcu, bez żadnej analizy - dodaje immunolog.

ZOBACZ WIDEO: PKO Ekstraklasa. Mecze mogłyby odbywać się z kibicami? Prezes ligi odpowiada

Po wybuchu pandemii w marcu rozgrywki sportowe w Polsce zostały zawieszone. Pod koniec maja jako pierwsi do rywalizacji wrócili piłkarze i żużlowcy, ale najpierw mecze odbywały się bez udziału publiczności. Potem trybuny otworzono w 25 procentach, a następnie w połowie. Teraz ponownie je zamknięto, choć kina, teatry czy kościoły pozostały otwarte.

- To jest jednak kwestia pewnego kompromisu. Cały ten program jest takim rozwiązaniem połowicznym. Nie wprowadzamy pełnego "lockdownu", dlatego zostawiamy pewne obszary. To jest eksperyment - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Od przełomu września i października codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem. Mimo to dr Grzesiowski jest zdania, że obecna zła sytuacja epidemiczna w kraju powinna za niedługo się ustabilizować.

-  Spodziewamy się, że do końca października te wysokie poziomy będą się utrzymywać, potem jeśli obostrzenia przyniosą oczekiwane efekty, powoli sytuacja będzie się poprawiała jak w marcu, kwietniu. Ja byłbym większym optymistą, możemy mieć szybciej poprawę sytuacji i odblokowanie obiektów, branż - mówi nasz rozmówca.

Dr Grzesiowski apeluje, by dostosować się do nowych obostrzeń. - Jeśli nie ograniczymy interakcji międzyludzkich, to polegniemy, bo nie ma miejsc w szpitalach. Każde nowe zachorowanie oznacza ryzyko, że ten pacjent trafi do szpitala.

Komentarze (6)
avatar
Steel
21.10.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Info sprzed chwili: Dr Grzesiowski nie jest już pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, które podlega Ministertwu Zdrowia - i co, warto krtykować reżim?... 
avatar
tomas68
21.10.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na ślepo tak tylko że ta dziedzina w sytuacji zagrożenia staje się zwykłym zbytkiem. A co zrobią jeśli ta głupawka potrwa ze 100 lat ? 
avatar
Steel
21.10.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
No i co taki doktor immunologi może wiedzieć o wirusach, prawda "eksperci"?... 
avatar
Plastnewman
21.10.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Przykro słuchać  i czytać takie BZDETY - Pan doktor uważa, że jest możliwym jednoznacznie stwierdzić MIEJSCE ZARAŻENIA?? No to gratuluję serdecznie i z ciekawością zapytam JAK TO OKRESLIĆ??? Ok Czytaj całość