Liga Europy: AC Milan znalazł pogromcę po 24 meczach. Arsenal FC i Leicester City wygrali wysoko

AC Milan przegrał 0:3 z Lille OSC w meczu Ligi Europy. To pierwsza porażka Rossonerich od 242 dni. Kompletem punktów w swoich grupach mogą pochwalić się Arsenal FC oraz Leicester City, którzy w czwartek rozbili swoich przeciwników.

Ante Rebić (z lewej) oraz Domagoj Bradaric PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Ante Rebić (z lewej) oraz Domagoj Bradaric
AC Milan był jednocześnie na szczycie ligi włoskiej, a także grupy Ligi Europy. Podopieczni Stefano Piolego przystąpili do meczu z Lille OSC po 24 spotkaniach bez porażki, a ich passa trwała od 12 czerwca. Przeciwnik Milanu mógł z kolei pochwalić się serią 11 takich konfrontacji. Przyjezdni zaprezentowali się w Mediolanie z bardzo dobrej strony, a do zwycięstwa 3:0 poprowadził ich Yusuf Yazici. Rossoneri okazali się bezradni wobec jego szarż i ten zszedł z boiska z hat-trickiem na koncie po raz drugi w tej edycji europejskiego pucharu.

Gonić zespół z Mediolanu zamierzał Celtic FC, ale robi to Sparta Praga. W czwartek drużyna z Glasgow zagrała z zespołem ze stolicy Czech i dostała lanie 1:4 na własnym stadionie. Lukas Julis popisał się hat-trickiem, a Patryk Klimala spędził 90 minut na ławce rezerwowych Celticu.

Arsenal FC tracił w ostatnich tygodniach mało goli, ale w czwartek dał się zaskoczyć. O trzecie zwycięstwo w grupie Ligi Europy grał z Molde FK i to norweska drużyna objęła prowadzenie w Londynie. Molde było zbudowane serią sześciu zwycięstw z rzędu i przez pewien czas broniło się sumiennie. Nie miało jednak szczęścia i wyczucia w kilku sytuacjach. Kanonierzy odwrócili wynik dzięki dwóm bramkom samobójczym, a pokrzepieni udanym pościgiem na koniec zwyciężyli 4:1.

Podobnie jak Arsenal FC o komplet punktów na półmetku rywalizacji zagrało Leicester City. To była kolejna konfrontacja dobrze dysponowanych drużyn, ponieważ Lisy pokonały czterech wcześniejszych przeciwników, a SC Braga sześciu. Za ciosem poszła angielska drużyna, a jej najważniejszym piłkarzem w wygranym 4:0 pojedynku był Kelechi Iheanacho. Pierwszego gola strzelił z ostrego kąta po zgrabnej wymianie podań z Jamesem Maddisonem, a drugiego dokładnym uderzeniem zza linii pola karnego.

Kluby z Bundesligi nie tylko seryjnie zwyciężają, ale niszczą przeciwników, których napotkają na swojej drodze. W tym tygodniu przedstawiciele niemieckiego futbolu strzelili 26 goli w europejskich pucharach, a kanonada została podsumowana zwycięstwem 5:0 TSG 1899 Hoffenheim ze Slovanem Liberec. W pierwszej połowie przeciwnika z Czech punktował Munas Dabbur, a w drugiej głównie Sargis Adamjan. Obaj wykazali się dubletem.

W tej samej grupie wiceliderem została Crvena Zvezda Belgrad. Jej zwycięstwo 2:1 z KRC Genk jest drugim w rozgrywkach, a nie przeszkodziło w jego odniesieniu trafienie Vadisa Odjidji-Ofoe. Były pomocnik Legii Warszawa zachował się przytomnie i szczęśliwie, kiedy podbił piłkę do siatki po uderzeniu Romana Jaremczuka.

Mecz Villarrealu CF z Maccabi Tel Awiw rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem z powodu potężnego oberwania chmury. Długie oczekiwanie na pierwszy gwizdek nie wpłynęło źle na Carlosa Baccę. Kolumbijczyk już w 4. minucie dał prowadzenie podopiecznym Unaia Emery'ego i nie było to jego ostatnie słowo. W 52. minucie przymierzył ponownie z podania Takefusy Kubo, a 71. minucie asystował przy trafieniu na 3:0 Alexa Baeny. Zespół z La Ligi odniósł ostatecznie zwycięstwo 4:0.

3. kolejka fazy grupowej:

Grupa A:

Young Boys Berno - CSKA Sofia 3:0 (3:0) 1:0 - Felix Mambimbi 2' 2:0 - Miralem Sulejmani 18' 3:0 - Felix Mambimbi 31'

Grupa B:

Arsenal FC - Molde FK 4:1 (1:1) 0:1 - Martin Ellingsen 22' 1:1 - Kristoffer Haugen (sam.) 45' 2:1 - Sheriff Sinyan (sam.) 62' 3:1 - Nicolas Pepe 69' 4:1 - Joe Willock 88'

4:0 - James Maddison 78'

Zoria Ługańsk - AEK Ateny 1:4 (0:2) 0:1 - Muamer Tanković 6' 0:2 - Petros Mantalos 34' 0:3 - Marko Livaja 54' 1:3 - Władysław Koczergin 81' 1:4 - Marko Livaja 81'

1:4 - Ladislav Krejci 90'

AC Milan - Lille OSC 0:3 (0:1) 0:1 - Yusuf Yazici (k.) 22' 0:2 - Yusuf Yazici 55' 0:3 - Yusuf Yazici 58'

Liga Europy, gr. H 2020/2021

1 AC Milan 6 4 1 1 12:7 13
2 Lille OSC 6 3 2 1 14:8 11
3 Sparta Praga 6 2 0 4 10:12 6
4 Celtic Glasgow 6 1 1 4 10:19 4

Grupa I:

Villarreal CF - Maccabi Tel Awiw 4:0 (1:0) 1:0 - Carlos Bacca 4' 2:0 - Carlos Bacca 52' 3:0 - Alex Baena 71' 4:0 - Fer Nino 81'

Grupa K:

Dinamo Zagrzeb - Wolfsberger AC 1:0 (0:0)
1:0 - Iyayi Atiemwen 76'

Feyenoord Rotterdam - CSKA Moskwa 3:1 (0:0) 1:0 - Ridgeciano Haps 63' 2:0 - Orkan Kokcu 71' 3:0 - Lutsharel Geertriuda 72' 3:1 - Marcos Senesi (sam.) 81'

Liga Europy, gr. K 2020/2021

1 Dinamo Zagrzeb 6 4 2 0 9:1 14
2 Wolfsberger AC 6 3 1 2 7:6 10
3 Feyenoord Rotterdam 6 1 2 3 4:8 5
4 CSKA Moskwa 6 0 3 3 3:8 3

Grupa L:

Crvena Zvezda Belgrad - KAA Gent 2:1 (1:1)
1:0 - Guelor Kanga 12'
1:1 - Vadis Odjidja-Ofoe 31'
2:1 - Aleksandar Katai 59'

TSG 1899 Hoffenheim - Slovan Liberec 5:0 (2:0) 1:0 - Munas Dabbur 22' 2:0 - Munas Dabbur 29' 3:0 - Florian Grillitsch 59' 4:0 - Sargis Adamjan 71' 5:0 - Sargis Adamjan 76'