Nieprawdopodobna historia Mateusza Kuzimskiego. Od pracy przy obróbce warzyw do bramek w PKO Ekstraklasie

Newspix / Michal Kosc / PressFocus / Na zdjęciu: Mateusz Kuzimski
Newspix / Michal Kosc / PressFocus / Na zdjęciu: Mateusz Kuzimski

Jeszcze niedawno Mateusz Kuzimski pracował przy obróbce warzyw w Anglii, a dziś strzela gole w PKO Ekstraklasie. - Zarabiałem tam lepiej, niż grając w piłkę. Dałem się namówić do powrotu trochę przez przypadek - mówi nam napastnik Warty Poznań.

Takich historii w ekipie Piotra Tworka jest kilka. Dotyczą one nie tylko warciarzy związanych z klubem od dłuższego czasu, ale także tych, którzy trafili na Drogę Dębińską całkiem niedawno. Mateusz Kuzimski kilka lat temu porzucił marzenia o byciu zawodowym piłkarzem i ruszył na emigrację.

- Byłem w takiej sytuacji, że musiałem zacząć zarabiać poważne pieniądze. W 2013 roku wyjechałem do Anglii, licząc, że podejmę normalną pracę i przy okazji zaczepię się w jakimś klubie - mówi nam piłkarz Warty.

Dziś jest najskuteczniejszym piłkarzem beniaminka PKO Ekstraklasy - strzelił dla niego już 7 goli. A do Poznania trafił jako wicekról strzelców I ligi w barwach Chojniczanki. Jego droga do elity była długa i kręta. Choć wcześniej też imponował skutecznością, w Ekstraklasie zadebiutował dopiero w tym sezonie - jako 29-latek.

Kontrakt na miesiąc

- Dziś już nie do końca pamiętam, kiedy rodzice zaprowadzili mnie na pierwszy trening. Mogłem mieć 10, a może 12 lat - zastanawia się piłkarz, który zaczynał przygodę z futbolem w Tczewie. - Od początku było trochę nietypowo. Ja zaczynałem w Unii, ale była jeszcze Wisła. Nasz rocznik nie był zbyt liczny, dlatego połączono oba zespoły i utworzono Gryfa 2009.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale wściekłość! Trener w Rumunii wpadł w szał

Właśnie w tej nowej drużynie Kuzimski pokazał się po raz pierwszy. - Rozegrałem pierwszy sezon w seniorach na poziomie IV ligi i strzeliłem 12 goli w rundzie jesiennej. Nasze rozgrywki skończyły się w listopadzie i tuż po nich zostałem zaproszony na testy do Arki Gdynia. To nie były takie zwykłe testy, bo wystąpiłem w dwóch meczach Młodej Ekstraklasy. Dostałem normalny płatny kontrakt, choć tylko na miesiąc. Grałem w jednej drużynie z Mateuszem Szwochem czy Rafałem Siemaszko - opowiada.

W dwóch spotkaniach w młodzieżowej ekipie gdyńskiego klubu młody wówczas napastnik strzelił dwa gole, ale w Arce ostatecznie nie został. Poszło o pieniądze: - Byłem związany umową w Tczewie i ktoś tam chyba liczył na duży zarobek. Kluby się nie dogadały, bo Arka nie była w stanie tych żądań spełnić. Słyszałem, że nawet jej kibice zaczęli robić zrzutkę na wykupienie mnie i uzbierali ponad 20 tys. zł.

- Ostatecznie jednak temat upadł i musiałem wrócić do Tczewa. Na szczęście szło mi na tyle dobrze, że niedługo potem trafiłem na chwilę do II-ligowej Miedzi Legnica. Była też opcja przenosin do Bełchatowa, lecz z tego akurat nic nie wyszło, bo w najważniejszym momencie miałem problemy ze stawem - dodaje Kuzimski.

Obróbka warzyw płatna lepiej niż gra w piłkę

Po perypetiach z nieudanym odejściem z Gryfa 2009, Kuzimski podjął decyzję, że futbol nie będzie jego sposobem na życie. - Byłem w takiej sytuacji, że musiałem zacząć zarabiać poważne pieniądze. W 2013 roku wyjechałem do Anglii, licząc, że podejmę normalną pracę i przy okazji zaczepię się w jakimś klubie - tłumaczy.

- Pracowałem na produkcji i zajmowałem się obróbką warzyw. Firma, w której byłem zatrudniony, miała bardzo rozbudowaną działalność - od zbiorów, aż po przygotowanie towarów do sprzedaży w sklepach w całej Europie - dodaje Kuzimski.

Perspektywy rozwoju sportowej kariery nie były zbyt optymistyczne: - Związałem się z półzawodowym Cambridge United, które występowało na siódmym poziomie rozgrywkowym. Przede wszystkim jednak skupiałem się na pracy - do tego stopnia, że nie zawsze miałem możliwość przyjechać na trening. Często pisałem wiadomości do trenera z prośbą o zwolnienie z zajęć, a on przymykał na to oko.

Przy obróbce warzyw zarabiał lepiej niż na piłce przed przyjazdem do Anglii. Nie pogodził się jednak z porzuceniem poważnego futbolu. - Dużo się wtedy działo w mojej głowie. Przecież raptem chwilę wcześniej zacząłem się powoli przebijać w Polsce. Umiejętności chyba miałem niezłe, byłem w formie i strzelałem sporo bramek. Miałem poważny zakręt w życiu, bo cały czas toczyłem walkę z samym sobą - poddać się i skupić tylko na pracy, czy próbować dalej z futbolem? - wspomina.

Wakacyjna przygoda

Kuzimski ostatecznie przyjechał do Polski, ale wcale nie był przekonany do tego ruchu. - Nikt z rodziny mnie nie przekonywał ani w jedną, ani w drugą stronę. Musiałem zdecydować sam. W kraju pojawiłem się właściwie tylko na wakacje, miałem zostać dwa tygodnie. Ktoś się jednak dowiedział, że jestem w Polsce i szybko dostałem zapytanie, czy nie chciałbym przyjechać na trzydniowe testy do Bałtyku Gdynia. Wypadłem dobrze, mimo to miałem dużo wątpliwości - opowiada.

Wybór był trudny - pewna, całkiem nieźle płatna praca w Anglii, czy powrót do profesjonalnego grania, ale bez konkretnej oferty? - Postawiłem sprawę jasno: jeśli mam rzucić zajęcie w Anglii, to musiałem dostać umowę, która zapewni mi środki na normalne, godne życie. W Bałtyku dali mi taką propozycję, trochę mnie też naciskali w kwestii czasu na decyzję i ostatecznie zostałem.

Decyzja z początku 2015 roku okazała się kluczowa. - Zdobyłem 11 bramek w 12 meczach, więc można powiedzieć, że runda była udana. Później miałem jeszcze trochę słabszy okres w II lidze, w Gryfie Wejherowo, ale gdy wróciłem do Gdyni i w sezonie 2017/2018 zdobyłem 26 goli w III lidze, wreszcie mogłem się na dłużej przenieść na szczebel centralny - mówi Kuzimski.

Szybka wspinaczka

Rok w I-ligowej Bytovii Bytów i kolejny na zapleczu ekstraklasy w barwach Chojniczanki sprawiły, że dziś Kuzimski jest w PKO Ekstraklasie. A jeszcze niedawno grał w angielskiej VII lidze i pracował w fabryce.

- Gdy w lipcu strzeliłem gola Warcie, miałem już sygnały, że w Poznaniu się mną interesują. Warta zakładała jednak, że na pewno dostanę jakieś propozycje z ekstraklasy, więc wolała poczekać i zobaczyć, czy sama wywalczy awans. Gdy wygrała baraże, wszystko potoczyło się już szybko. Dostałem telefon z pytaniem, czy działamy z transferem i zdecydowałem się właściwie bez wahania. Miałem zapytania również z innych klubów, lecz do zielonych było mi od początku najbliżej - tłumaczy

W nowym klubie Kuzimski na pewno nie czuje się wyobcowany, bo równie krętą ścieżkę na szczyt miało kilku jego kolegów. Adrian Laskowski, Bartosz Kieliba i Nikodem Fiedosewicz grali w Warcie jeszcze w III lidze, zaś Jakub Kiełb, który trafił na Drogę Dębińską w czasach II-ligowych, też myślał kiedyś o zawieszeniu butów na kołku. Miał nawet ofertę pracy w Anglii przy obróbce ryb. Więcej TUTAJ.

- Gdy przenosiłem się do Warty, nie znałem zbyt dobrze tych historii. Kojarzyłem chłopaków przede wszystkim z boiska - przyznaje Kuzimski, któremu w dość defensywnie grającej ekipie beniaminka nie jest łatwo o sytuacje strzeleckie, ale choć ma ich niewiele, zdążył zdobyć 7 bramek w PKO Ekstraklasie i Fortuna Pucharze Polski. Dzięki temu zainteresowało się nim nawet BBC. Więcej TUTAJ.

- Na pewno nie powiem, że ciężko mi się tu gra. Czuję się dobrze, zwłaszcza że trener na mnie stawia. Skoro musimy bronić, robimy to. Zawsze zresztą dużo biegałem i już w poprzednich klubach starałem się pomagać w tyłach. Czasem może brakowało mi umiejętności, ale nigdy charakteru - kończy.

Czytaj także:
Liga Mistrzów: FC Barcelona - Paris Saint-Germain hitem 1/8 finału, znamy pary
PKO Ekstraklasa. Oficjalnie: Rafał Janicki piłkarzem Podbeskidzia Bielsko-Biała

Komentarze (2)
avatar
MrLouie
17.12.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Całkiem dobra praca w Anglii przy obróbce warzyw? To jakiś żart? 
avatar
Jakub Michor
16.12.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
w eklasie pełno ogórków to sie dobrze sprawdza :D