Kontrowersyjny wybór. Sportowcy roku wg "L'Equipe", Robert Lewandowski daleko

Francuski dziennik "L'Equipe" ogłosił swoich sportowców roku 2020. Tradycyjnie już uznania w ich oczach nie zyskał Robert Lewandowski, który zajął dopiero 6. miejsce. W kategorii kobiet, w pierwszej dziesiątce, znalazło się miejsce dla Igi Świątek.

Krzysztof Kaczmarczyk
Robert Lewandowski Getty Images / Alex Gottschalk/DeFodi Images / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Tym razem nie zdecydowano się nie przyznawać nagród, jak miało to miejsce ze Złotą Piłką "France Football". Przyznano nagrody w kategorii męskiej i żeńskiej.

"W 2020 roku kryzys zdrowotny wywrócił wszystko do góry nogami, ale nasza redakcja nadal przystąpiła do głosowania, w którym wyłoniono dwóch zwycięzców" - czytamy w komunikacie.

Statuetki za 2020 rok powędrowały w ręce siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1 Lewisa Hamiltona oraz wielokrotnej mistrzyni świata biathlonistki Marty Olsbu Roeiseland.

Hamilton uzyskał 1866 punktów. To o 1660 więcej od Roberta Lewandowskiego, który uplasował się na odległym 6. miejscu. Oprócz Brytyjczyka wyprzedzili go jeszcze Rafael Nadal czy LeBron James, ale też Armand Duplantis (skok o tyczce) i Julian Alaphilippe (kolarz).

W kategorii kobiet 7. pozycję z 214 punktami zajęła zwyciężczyni French Open Iga Świątek - triumfatorka Olsbu Roeiseland uzbierała tych punktów 452.

Swoje trofea na najlepszego sportowca roku "L'Equipe" przyznaje od 1975 roku.