Bundesliga. Jak Hansi Flick zrobił z Bayernu Monachium najlepszą drużynę w Europie? (analiza)

Getty Images / Alex Gottschalk/DeFodi Images / Na zdjęciu: Hansi Flick
Getty Images / Alex Gottschalk/DeFodi Images / Na zdjęciu: Hansi Flick

Hansiemu Flickowi wystarczył mniej niż sezon, by uczynić z Bayernu maszynę niemalże doskonałą. Potrafi tak ustawić defensywę i środek pola, by w zaledwie kilka sekund po odbiorze piłki stworzyć przewagę i groźną sytuację.

Hansi Flick pracował przez lata z wielkimi piłkarzami, ale głównie jako asystent trenera. Bayern Monachium to dla niego pierwsza poważna przygoda w roli głównego szkoleniowca drużyny. Nie potrzebował nawet sezonu, by stworzyć maszynę nie do zatrzymania. Zgarnął z Bawarczykami każde możliwe trofeum w 2020 r.

Oczywiście, należy mówić o piłkarzach z najwyższej półki w kadrze, ale trzeba też mieć pomysł na odpowiednie wykorzystanie ich umiejętności. Oficjalne media Bundesligi przeanalizowały najważniejsze elementy taktyki Flicka, które sprawiają, że Bayern niszczy praktycznie każdego rywala na swojej drodze.

Aktorzy środka pola

Bardzo ważnym ogniwem w obecnej drużynie Bawarczyków jest Thomas Mueller. Niemiec od blisko dekady jest istotnym elementem układanki u każdego trenera Bayernu, ale za Flicka jego rola zdecydowanie urosła. Udało się wykorzystać jego spryt i inteligencję boiskową, by stworzyć przewagę w środkowej strefie boiska, gdy zespół ma piłkę.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale bramka piłkarki w Chile! Tego gola można oglądać godzinami

Flick zaczyna ustalanie składu od Muellera, ponieważ to on jako pierwszy daje sygnał do wysokiego i agresywnego pressingu. Czyta ruchy rywala i jest w stanie wskazać kolegom, kiedy i gdzie mają przycisnąć i zmusić do błędu. Niemiec sam też potrafi wyjść spod presji, pozwolić na rozszerzenie pola gry i przyspieszenie. Dzięki temu szybko zdobywa przestrzeń na przedostanie się zupełnie niezauważony pod bramkę rywala.

W ostatnim sezonie wręcz eksplodował talent Joshuy Kimmicha. Duże znaczenie miała zmiana pozycji - Flick przesunął go z prawej obrony na defensywnego pomocnika. Potrafi niemalże natychmiast odebrać piłkę i ma świetny przegląd pola, dzięki czemu Bayern jest w stanie grać bardzo szybko przez środek. Jego prostopadłe piłki są zabójcze dla defensywy przeciwnika.

Ciasno ustawiona obrona

Bayernowi Flicka naprawdę trudno strzelić gola, jeśli gra się w ataku pozycyjnym lub pozwala się na szybki powrót do obrony. Siedmiu wąsko i dość wysoko ustawionych graczy Bayernu może stworzyć dwie linie, przez które przedarcie się należy do zadań ekstremalnych. Szybko zawężane pole gry sprawia, że łatwo traci się piłkę, a Bawarczycy są potem w stanie stworzyć sytuację bramkową w zaledwie kilka sekund.

Mądre i szybkie bieganie

Flick nauczył piłkarzy mądrego poruszania się po boisku. Wiedzą, jakim tempem grać w danym momencie meczu, w jakich strefach przyspieszać, gdzie mogą podawać na małej przestrzeni oraz kiedy zagrać dłuższą lub prostopadłą piłkę. Dzięki odpowiednim ruchom są w stanie ciągle tworzyć przestrzeń do rozegrania.

Ważne jest też to, że Bayern dobrze wygląda kondycyjnie, dzięki czemu piłkarze mogą wykonać sporą liczbę sprintów w 90 minut. Licząc wszystkich zawodników, wykonują ich średnio 266 na mecz. To zdecydowanie więcej niż za czasów poprzedników Flicka.

Od jesieni 2019 r. Bayern jest maszyną niemalże doskonałą i zabójczo skuteczną. Za kadencji Hansiego Flicka zdobywa w Bundeslidze średnio 3,2 gola na mecz. Żaden inny trener w historii rozgrywek nie miał tak wysokiej średniej.

Czytaj też:
Bayern liderem rankingu UEFA
Eksperci zachwyceni statystykami "Lewego"

Źródło artykułu: