Puchar Anglii. Świetne widowisko na Old Trafford. Przepiękny gol Bruno na wagę awansu Manchesteru United

Manchester United to kolejna drużyna, która zameldowała się w najlepszej szesnastce Pucharu Anglii. Po ciekawym, intensywnym i emocjonującym meczu na Old Trafford Czerwone Diabły pokonały Liverpool FC 3:2.

Krzysztof Sędzicki
Bruno Fernandes PAP/EPA / Martin Rickett / POOL / Na zdjęciu: Bruno Fernandes
Całkiem niedawno, bo zaledwie tydzień temu oba zespoły spotkały się na Anfield w Premier League. Po rozczarowującym spotkaniu padł bezbramkowy remis. Tym razem takiej opcji nie było. W Pucharze Anglii rozstrzygnięcie zapaść musiało, choćby po dogrywce lub rzutach karnych.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu Juergen Klopp zarzucił ekipie z Old Trafford, że zagrała zbyt defensywnie, przez co jego piłkarze nie mogli swobodnie atakować. Na odpowiedź Ole Gunnara Solskjaera nie trzeba było długo czekać. - Atakowaliśmy za każdym razem, gdy przejmowaliśmy piłkę! Może nawet za bardzo. Ciągle oddawaliśmy ją rywalowi, ponieważ zbyt szybko wychodziliśmy do przodu - uważa szkoleniowiec Czerwonych Diabłów.

Moment przyśnięcia obrony Manchesteru United wykorzystał w 18. minucie Mohamed Salah. Akcję rozpoczął Georginio Wijnaldum, który zagrał na dobiegnięcie do Roberto Firmino, a ten podał w tempo między obrońcami do Egipcjanina. Dean Henderson nie miał czasu na reakcję, a po chwili musiał wyjąć piłkę z siatki.

Element zaskoczenia zastosowali również gospodarze osiem minut później. Znakomite górne podanie spod linii bocznej dostał od Marcusa Rashforda Mason Greenwood, po czym przyjął sobie piłkę na klatkę piersiową i pewnym uderzeniem pokonał Alissona. Do końca pierwszej części gry tempo dyktowali już gracze Czerwonych Diabłów, choć na gole się to nie przełożyło.

Tymczasem już w trzeciej minucie po zmianie stron prowadzenie drużynie Solskjaera dał Marcus Rashford, który dostał górne podanie od Masona Greenwooda, a próbujący przeciąć to podanie Rhys Williams źle ocenił lot piłki i nawet nie trafił w piłkę przy próbie wybicia. O szybkości Rashforda nikogo przekonywać nie trzeba. Zrobiło się 2:1.

Ale tu znów scenariusz spotkania przewidywał zwrot akcji. Kolejne kilkanaście minut należało do Liverpoolu, czego dowodem była bramka z 58. minuty. Akcję polegającą na wymianie kilku szybkich podań zlekceważył Cavani, co okazało się brzemienne w skutkach. Salah trafił do siatki po raz drugi.

Obaj szkoleniowcy zaczęli szachować składami, ale jedna zmiana okazała się kluczową i przyniosła rozstrzygnięcie. W 66. minucie po stronie gospodarzy na boisku zameldował się Bruno Fernandes, który dwanaście minut później popisał się świetnym, precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego. Piłka poleciała obok muru i tuż przy słupku bramki Alissona.

Miejscowi mogli jeszcze wynik podwyższyć, bo gol na 3:2 rozbudził ich na nowo. Najbliżej na minutę przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry był Edinson Cavani, który zamykał dośrodkowanie Bruno głową i trafił w słupek. Czerwonym Diabłom udało się jednak dowieźć wynik do końca meczu i w ten sposób wywalczyli awans do 1/8 finału. Tam czeka już West Ham United.

Manchester United - Liverpool FC 3:2 (1:1)
0:1 - Mohamed Salah 18'
1:1 - Mason Greenwood 26'
2:1 - Marcus Rashford 48'
2:2 - Mohamed Salah 58'
3:2 - Bruno Fernandes 78'

Man United: Dean Henderson - Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelof, Harry Maguire, Luke Shaw - Paul Pogba, Scott McTominay - Mason Greenwood (66' Fred), Donny van de Beek (66' Bruno Fernandes), Marcus Rashford (86' Anthony Martial) - Edinson Cavani

Liverpool: Alisson - Trent Alexander-Arnold, Rhys Williams, Fabinho, Andrew Robertson - James Milner, Thiago Alcantara (81' Xherdan Shaqiri), Georginio Wijnaldum (62' Sadio Mane) - Mohamed Salah, Roberto Firmino (81' Divock Origi), Curtis Jones

Sędziował: Craig Pawson

Żółte kartki: Lindelof, Pogba (Man United) - Fabinho, Mane (Liverpool)

Oglądaj rozgrywki Pucharu Anglii na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Manchester United zdobędzie Puchar Anglii?