Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dwa polskie kluby zarobią na transferze Milika. Wiemy ile i na jakich zasadach

Przejście Arkadiusza Milika z Napoli do Olympique Marsylia ma spore znaczenie również dla jego byłych polskich klubów. Wszystko za sprawą mechanizmu solidarności. Ile i na jakich zasadach trafi do dwóch klubów ze Śląska? Sprawdziliśmy jakie to kwoty.
Piotr Koźmiński
Piotr Koźmiński
Arkadiusz Milik został piłkarzem Olympique Marsylia Materiały prasowe / F-MG.com / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik został piłkarzem Olympique Marsylia

Wielomiesięczna saga związana z transferem Arkadiusza Milika nareszcie znalazła finał. Polski napastnik przeniósł się do Olympique Marsylia, a że jest to transfer gotówkowy, to oznacza kolejny zarobek dla dwóch polskich klubów, w których występował reprezentant Polski.

Przypomnijmy: mechanizm solidarnościowy oznacza, że wszystkie kluby, w których występował dany piłkarz przed ukończeniem 23. roku życia, dostają do podziału 5 proc. sumy każdego kolejnego transferu tego gracza (płatne wypożyczenia traktowane są tak samo). Jeśli chodzi o Milika, to na zarobek mogą liczyć jego macierzysty Rozwój Katowice i Górnik Zabrze, gdzie Arek grał przed wyjazdem do Niemiec.

Najwięcej kluby ze Śląska zarobiły na przejściu Milika z Ajaksu Amsterdam  do SSC Napoli. "Arkadiuszo" ustanowił wtedy transferowy rekord Polski, bo Włosi zapłacili za niego 32 miliony euro. Ze wspomnianego mechanizmu Rozwój dostał wtedy aż 2,7 miliona złotych, a Górnik Zabrze 1,4 miliona.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Tak strzela następca Leo Messiego

Dobrze, że nie czekał do końca sezonu

Gdyby Milik odszedł z Napoli latem 2020 roku, polskie kluby zarobiłyby zapewne więcej niż wpadnie im za przejście do OM, ale z drugiej strony dobre i to. Bo gdyby reprezentant Polski zmienił klub dopiero po zakończeniu obecnego sezonu (a i o takiej możliwości się mówiło), to Rozwój i Górnik obeszłyby się smakiem jako że wtedy Milik byłby już wolnym agentem.

Wszelkie kwoty jakie pojawiają się przy transferze do Marsylii są nieoficjalne (przy okazji przejścia z Ajaxu do Napoli Holendrzy, co zdarza się bardzo rzadko, oficjalnie podali wysokość transferu), ale ze względu na to, że informowały o tym dobre źródła, można zakładać, że są bardzo zbliżone do prawdy.

A zatem Milik ma kosztować Marsylię 8 milionów euro kwoty podstawowej i ewentualnie 4 miliony w bonusach. Licząc tylko od podstawy, Rozwój może więc liczyć na około 650 tysięcy złotych, a Górnik Zabrze na około 350 tysięcy.

Pieniądze będą spływać powoli

A kiedy te pieniądze powinny dotrzeć do Katowic i Zabrza? Z tego co można usłyszeć Francuzi będą płacić w ratach. Jak zatem działa wtedy mechanizm solidarnościowy? Sprawdziliśmy: klub kupujący, czyli Olympique, ma 30 dni na zapłatę mechanizmu solidarnościowego po przelaniu raty do Neapolu. Wysokość przelewów do Polski jest oczywiście proporcjonalna do przelewów do Neapolu. Czyli, upraszczając: polskie kluby nie dostaną całości należnych im pieniędzy do razu, a w kilku ratach.

Na bonusach polskie kluby też skorzystają

Co natomiast z bonusami? Bo przecież w tym momencie nie da się przewidzieć czy zostaną spełnione (w ciemno można założyć, że część z bonusów dotyczy na przykład awansu OM do Ligi Mistrzów). Również tutaj przepisy FIFA są klarowne. Mechanizm solidarnościowy liczy się od pełnej ostatecznej kwoty transferu, czyli również z bonusami. A zasada jest taka sama, jak przy ratach: po przelewie każdego bonusu na konto Napoli Marsylia będzie miała 30 dni na przesłanie solidarnościowych należności do polskich klubów.

I choć zwłaszcza dla Rozwoju to istotne pieniądze, to jak zapewnił nas jeden z działaczy tego klubu, na szczęście klub z Katowic jest teraz obecnie tak zarządzany, że jego byt nie zależy od przelewów z Marsylii o czym można przeczytać TUTAJ.

Czy Arkadiusz Milik dobrze zrobił, przechodząc do Olympique Marsylia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×