La Liga. Barcelona - Deportivo Alaves: koncert duetu Messi - Trincao. Rywal na kolanach

Barcelona nie dała szans Deportivo Alaves, pokonując niżej notowanego rywala aż 5:1. Ozdobą spotkania były bramki zdobywane przez Leo Messiego.

Michał Piegza
piłkarze FC Barcelona Getty Images / Eric Alonso / Na zdjęciu: piłkarze FC Barcelona
W 2021 roku Barcelona w lidze wygrywa wszystko. Rywal Deportivo Alaves walczy o utrzymanie, ale ma swoje problemy. Goście swojej szansy upatrywali w tym, że wicemistrzów Hiszpanii wkrótce czeka mecz w Lidze Mistrzów.

W pierwszych minutach Barcelona ruszyła na rywala. Najpierw zablokowany został Antoine Griezmann. Po chwili z pola karnego metr obok słupka płasko uderzył Francisco Trincao. Po mocnym początku próby gospodarzy ustały, z boiska zaczęło wiać nudą. Na pierwszy celny strzał czekać trzeba było do 28. minuty. Okazję mieli goście. Płaski strzał Rodrigo Battaglii obronił Marc-Andre ter Stegen.

Barcelona skutecznie odpowiedziała. Debiutant w barwach miejscowych Ilaix Moriba z pola karnego zagrał do Francisco Trincao, a ten strzałem z pola karnego, między nogami obrońcy, pokonał bramkarza. Siedem minut później do siatki gości trafił Lionel Messi dobijając strzał Griezmanna. Po analizie VAR sędzia gola anulował, dopatrując się spalonego.

Bramka dla wicemistrzów Hiszpanii padła chwilę przed przerwą. Frenkie De Jong podawał ze środka pola do Messiego, ten znalazł sobie miejsce do uderzenia z ok. 20 metrów. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki.

Po zmianie stron goście początkowo starali się zaatakować, ale zbyt wiele nie potrafili zdziałać. Przewagę uzyskała Barcelona, ale to gracze Deportivo zdobyli gola. Rywalowi piłkę oddał Moriba, Luis Rioja ruszył z futbolówką na bramkę gospodarzy i pomimo asysty obrońcy pokonał ter Stegena.

Podrażniona Barcelona zaatakowała i w kolejnych minutach zdobyła trzy bramki. W 74. minucie Pedri zagrał do Messiego, ten w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza, ale dobitka Trincao wpadła do siatki. Kilkadziesiąt sekund później kolejny błąd gości w wyprowadzeniu piłki. Griezmann odnalazł Messiego, a ten uderzył z ok. 25 metrów przy słupku. To nie był koniec. Pięć minut później rozmontowana została obrona gości. Messi do Griezmanna, a ten na piąty metr do Juniora Firpo. Defensor ustalił wynik gry na 5:1.

Przed meczem w Lidze Mistrzów z Paris Saint-Germain Barcelona pokazała moc.

FC Barcelona - Deportivo Alaves 5:1 (2:0)
1:0 - Francisco Trincao 29'
2:0 - Lionel Messi 45+1'
2:1 - Luis Rioja 57'
3:1 - Francisco Trincao 74'
4:1 - Lionel Messi 75'
5:1 - Junior Firpo 80'

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Oscar Mingueza (72' Sergino Dest), Frenkie De Jong (72' Miralem Pjanić), Clement Lenglet, Junior Firpo - Ilaix Moriba (46' Pedri), Sergio Busquets (64' Samuel Umtiti), Riqui Puig - Francisco Trincao, Lionel Messi, Antoine Griezmann (81' Ousmane Dembele).

Deportivo Alaves: Fernando Pacheco - Martin Aguirregabiria (46' Victor Laguardia), Alberto Rodriguez, Florian Lejeune, Ruben Duarte - Edgar Mendez, Rodrigo Battaglia, Tomas Pina (72' Pere Pons), Inigo Cordoba (46' Luis Rioja) - Joselu (81' Borja Sainz), Lucas Perez (81' Deyverson).

Żółte kartki: Aguirregabiria, Rodriguez (Deportivo).