Liga Europy: mocne finisze. Rangers FC i Ajax Amsterdam walczyli do końca

Benfica Lizbona zremisowała 1:1 z Arsenalem FC, a Rangers FC w dramatycznych okolicznościach wygrał 4:3 z Royalem Antwerp. Oba kluby rywalizowały z Lechem Poznań w fazie grupowej Ligi Europy. Zwycięstwo w ostatnich minutach zapewnił sobie Ajax.

piłkarze Glasgow Rangers PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Na zdjęciu: piłkarze Glasgow Rangers
Benfica Lizbona nie była rozstawiona w losowaniu fazy pucharowej Ligi Europy, ponieważ zajęła drugie miejsce w grupie. Portugalska drużyna trafiła na Arsenal FC, który gra nierówno w Premier League, ale od czasu do czasu przypomina o dużych możliwościach. W pierwszej połowie oba kluby miały po jednej dużej szansie na otwarcie wyniku. Nie wykorzystały ich, a Pierre-Emerick Aubameyang zaliczył wręcz kompromitujące pudło.

Po przerwie skuteczność była nieco wyższa. Benfica nie przestała jeszcze cieszyć się z gola Pizziego z rzutu karnego, a już było 1:1. Bukayo Saka odpowiedział po zaledwie dwóch minutach i wyrównał z dogrania Cedrica Soaresa. Arsenal przeprowadził kombinacyjną akcję bramkową i to on cieszył się korzystnym wynikiem.

Rangers FC rozpoczął dwumecz z Royalem Antwerp FC w Belgii. Po strzale do bramki Joe'a Aribo sytuacja podopiecznych Stevena Gerrarda wyglądała dobrze. Ich żelazna z reguły defensywa rozpadła się w ostatnich minutach pierwszej połowy, a drużyna z Belgii potrafiła to wykorzystać i strzeliła gole na 2:1. Ekipa z Glasgow spisała się lepiej po przerwie, a już końcówka była w jej wykonaniu popisowa. Na finiszu pokazała serce do walki i odwróciła wynik z 2:3 na 4:3.

W meczu Lille OSC z Ajaksem Amsterdam przez ponad 70 minut nie było gola. To była tylko cisza przed burzą. Lider Ligue 1 wyszedł na prowadzenie dzięki uderzeniu Timothy'ego Weaha. Ajax nie zamierzał minimalizować strat we Francji i popisał się zrywem w ostatnich pięciu minutach podstawowego czasu. Dusan Tadić oraz Brian Brobbey przymierzyli do bramki Lille i zmienili wynik na 2:1 dla mistrza Holandii.

TSG 1899 Hoffenheim nie jest w tym sezonie wiodącą siłą Bundesligi, ale w ubiegłorocznej fazie grupowej Ligi Europy biło rekordy skuteczności. Nie zamierzało zatrzymać się po wznowieniu pucharu i po mniej niż dwóch kwadransach prowadziło 2:0 z Molde FK w Villarrealu. Oba gole zdobył Munas Dabbur i dołączył do czołówki klasyfikacji strzelców Ligi Europy. Izraelczyk na dodatek asystował przy trafieniu na 3:1 Christopha Baumgartnera. Molde znalazło się w trudnym położeniu, ale nie poddało się i po przerwie wyrównało na 3:3.

Drużyny z Norwegii i z Niemiec korzystały z hiszpańskiej gościnności pod nieobecność gospodarzy. Villarreal CF rozpoczął dwumecz z Red Bullem Salzburg na wyjeździe i objął prowadzenie dzięki strzałowi Paco Alcacera. Hiszpan zrehabilitował się za zmarnowanie rzutu karnego. Macierzysty klub Kamila Piątkowskiego szukał wyrównania, ale w rozbrojeniu defensywy przeciwnika nie pomagały mu również zmiany personalne. W konfrontacji doświadczonych uczestników Ligi Europy wygrało Villarreal 2:0.