Liga Europy. Męki Milanu, duże niespodzianki w Leverkusen i Leicester

AC Milan w bólach wybronił zaliczkę z pierwszego meczu. Odpadli za to dwaj kandydaci do gry w finale rozgrywek. Z Ligą Europy pożegnały się Leicester City i Bayer Leverkusen. Olympiakos Pireus dosłownie wyszarpał awans w końcówce.
Marcin Borciuch
mecz Leicester City - Slavia PAP/EPA / TIM KEETON / Na zdjęciu: mecz Leicester City - Slavia

AC Milan gościł Crvenę Zvezdę Belgrad, będąc w korzystnej sytuacji. Wyjazdowy remis 2:2 tydzień temu dawałby awans, gdyby udało się utrzymać wynik. Sytuacja stała się bardziej komfortowa po szybko zdobytej bramce z rzutu karnego. Autorem był Franck Kessie. Później do ataku rzucili się Serbowie, którzy zdołali wyrównać dzięki Benowi El Fardou. W drugiej połowie Milan musiał już się wysilić, obie ekipy poszły na wymianę ciosów. "Rossoneri" niekiedy mieli problemy z szybkimi akcjami gości. Końcówkę gospodarze grali w przewadze po czerwonej kartce dla Marko Gobeljicia. Ostatecznie skończyło się remisem 1:1 i Milan mógł cieszyć się z awansu do 1/8 finału Ligi Europy.

Leicester City, które było jednym z faworytów do wygrania LE, sensacyjnie odpadł ze Slavią Praga. W pierwszym meczu w Czechach padł bezbramkowy remis. Po pierwszej połowie na King Power Stadium wszystko wskazywało na dogrywkę, ale szybka bramka w drugiej części Lukasa Provoda wpakowała "Lisy" w tarapaty. Anglicy nie byli w stanie wbić piłki do siatki. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić, a drugi cios zadany przez Slavię był decydujący. Wynik na 2:0 ustalił Abdallah Sima.

Kolejna niespodzianka miała miejsce w Leverkusen. Bayer musiał odrabiać straty z pierwszego meczu (przegrany 3:4). Do awansu wystarczyłaby wygrana 1:0, ale Niemców nawet na to nie było stać mimo ewidentnej boiskowej przewagi. Young Boys Berno wyprowadziło w drugiej części meczu dwie kontry, po których padły bramki Theosona Siebatcheu i Christiana Fassnachta. Wygrana Szwajcarów z Bayerem 2:0, a w dwumeczu 6:3, zdecydowanie przejdzie do historii klubu.

Awans w ostatnich minutach wyszarpało Dynamo Kijów Tomasz Kędziory. Jego zespół wygrał na wyjeździe z Club Brugge 1:0, a zwycięskiego gola strzelił w 83. minucie Witalij Bujalski. Kędziora zagrał 77 minut i pokazał się z dobrej strony. Więcej o meczu TUTAJ.

Zgodnie z planem awansowała też AS Roma, Zaliczkę z pierwszego meczu powiększyło Dinamo Zagrzeb, a Manchester United wybronił korzystny rezultat. Z kolei Olympiakos Pireus uniknął dogrywki, strzelając gola w samej końcówce starcia z PSV Eindhoven.

Losowanie par 1/8 finału LE w piątek 26 lutego. Pierwsze mecze odbędą się 11 marca, a rewanże 18 marca.

AC Milan - Crvena Zvezda Belgrad 1:1 (1:1)
1:0 - Franck Kessie (k.) 9'
1:1 - Ben El Fardou 24'
Wynik dwumeczu 3:3. Milan awansował dzięki większej liczbie bramek na wyjeździe.

Leicester City - Slavia Praga 0:2 (0:0)
0:1 - Lukas Provod 49'
0:2 - Abdallah Sima 79'
Wynik dwumeczu 2:0 dla Slavii.

Bayer 04 Leverkusen - Young Boys Berno 0:2 (0:0)
0:1 - Theoson Siebatcheu 48'
0:2 - Christian Fassnacht 86'
Wynik dwumeczu 6:3 dla YB Berno.