KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Izrael - lider szczepień na świecie. "Rząd przedłożył zdrowie publiczne nad gospodarkę"

- Większość sportowców została już u nas zaszczepiona, a centra szczepień znajdują się w głównych dzielnicach handlowych, parkach, a nawet w niektórych barach! - mówi nam dziennikarz sportowy Josh Halickman ze "The Sports Rabbi".
Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Benjamin Netanhjau PAP/EPA / Tal Shahar / POOL / Na zdjęciu: Benjamin Netanhjau

W miniony weekend Izrael otworzył stadiony dla kibiców. Premier Benjamin Netanhjau osobiście pojawił się na trybunach i powiedział, że to "pierwszy mecz na świecie z zaszczepionymi kibicami".

Dzisiaj Izrael to lider na świecie pod względem szczepień. Drugą dawkę otrzymało tam już ponad 50 proc. dorosłego społeczeństwa. Z dnia na dzień spada liczba zakażonych osób, a posiadacze "zielonych paszportów" mogą cieszyć coraz normalniejszym życiem - m.in. wstępem na imprezy sportowe. 

Sekret sukcesu Izraela jest złożony: duża dostępność do szczepionki, świetnie rozwinięte systemy informatyczne, bardzo dobre rozwiązania logistyczne czy obszerna kadra dobrze wyszkolonych pielęgniarek, które są upoważnione do wykonywania szczepień bez obecności lekarzy.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Sędzia zatrzymał strzał do niemal pustej bramki

Dzięki temu sport w Izraelu wróci do czasów sprzed pandemii jako pierwszy w Europie.

Zwiększanie limitów 

W pierwszej fazie otwierania trybun zezwolono na udział 750 kibiców na stadionach o pojemności mniejszej niż 10 tysięcy. Na obiektach powyżej 10 tysięcy miejsc liczba kibiców wynosi maksymalnie 1500.

- Ale te liczby będą się najprawdopodobniej zwiększały w najbliższych tygodniach - mówi WP SportoweFakty Josh Halickman ze "The Sports Rabbi". W Izraelu otwarcie stadionów było wielkim świętem. Na mecz Beitaru Jerozolima z Hapoelem Kefar Sawa przyjechał sam premier Izraela Benjamin Netanhjau.

- Kibice tęsknili za tym, żeby na żywo oglądać swoich bohaterów, kibicując im, śpiewając i świętując zwycięstwo - dodaje Halickman.

Przyznaje, że większość sportowców w Izraelu jest już zaszczepiona. Obiekty sportowe są otwarte, ale żeby z nich korzystać, trzeba mieć "zielony paszport" z kodem QR. Otrzymuje go każda osoba, która przyjęła obie dawki szczepionki. 

Szczepienie nawet w barze

Rząd Izraela już latem ubiegłego roku podpisał umowę z firmą Pfizer i wg prasowych doniesień zdecydował się zapłacić więcej, niż wynosi stawka rynkowa, żeby mieć pewność, że szczepionka w pierwszej kolejności trafi do ich kraju. 

- Rząd przedłożył zdrowie publiczne nad gospodarkę i utworzono ogromne centra szczepień. Wszystko zostało zautomatyzowane za pośrednictwem aplikacji dostępnej również na telefony komórkowe. Całość była zarządzana na najwyższym poziomie. Termin wizyty na drugie szczepienie otrzymasz natychmiast po otrzymaniu pierwszej dawki - opisuje Josh Halickman.

- Personel medyczny szczepiący ludzi to jedni z najbardziej troskliwych osób, jakie miałem okazję spotkać. Inne kraje mogą patrzeć na Izrael jako na lidera, jeśli chodzi o organizację i dystrybucję szczepionek dla społeczeństwa - dodaje.

Szczepienia w Izraelu rozpoczęły się w grudniu i szczepionkę może przyjąć każda osoba powyżej 16. roku życia. Izrael dąży do jak najszybszego zaszczepienia jak największej liczby osób. Stawia na łatwość w dostępie do szczepionki i jak mówi Halickman, centra powstały w głównych dzielnicach handlowych, parkach, a nawet w niektórych barach.

"Zielony paszport" pozwala pójść na imprezę sportową, do restauracji, hotelu czy na siłownię. Osoba, która została zaszczepiona dwoma dawkami, nie będzie też musiała udawać się na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną.

Izrael do 14 marca potwierdził blisko 819 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 6 tys. zgonów. Łącznie podano prawie 9,5 mln dawek szczepionek, z czego ponad 4 mln osób otrzymało już obie. W Izraelu mieszka ok 9 mln osób.

Źródło: Google Źródło: Google

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (33)
 • paoolcia Zgłoś komentarz
  30 komentarzy, a widać tylko 16!!! Gdzie reszta??? aaaa wymoderowane:DDD Bezmózgie Dżessiki i Brajanki siędzą tam w tej waszej kanciapie
  • paoolcia Zgłoś komentarz
   po co używać tak mądrych określeń jak Moderator, kiedy Wy tylko potraficie usuwać komentarze!!! Bagno!
   • Ralf_S Zgłoś komentarz
    Można mieć różne nastawienie do Izraela i Żydów, ale w żadnym kraju na świecie nie dba się o obywateli jak tam. Poczynając od wykształcenia poprzez zdrowie, a na bezpieczeństwie
    Czytaj całość
    kończąc. Może i jest to uwarunkowane geopolitycznie, bo niecałe 9 milionów Izraelczyków ma za sąsiadów ponad 100 milionów mało przyjaźnie nastawionych Arabów, ale tam każdy obywatel jest ważny cały czas, a nie tylko w dniu wyborów.
    • Dominika3107052 Zgłoś komentarz
     Od kiedy Izrael leży w Europie ? hahahaha ''Dzięki temu sport w Izraelu wróci do czasów sprzed pandemii jako pierwszy w Europie.''
     • Dominika3107052 Zgłoś komentarz
      ''Dzięki temu sport w Izraelu wróci do czasów sprzed pandemii jako pierwszy w Europie.'' Od kiedy Izrael jest położony w Europie ? hhahahahahha
      • Adela Rozen Zgłoś komentarz
       Kiedyś nosili gwiazdy a dzisiaj "zielony paszport" , a nie lepiej jak kiedyś tatuaż przynajmniej nie zgubisz ?
       • mrfreeze Zgłoś komentarz
        Kiedyś poznakowani na przedramieniu teraz w inny sposób.
        • Jawik Zgłoś komentarz
         Nie tylko ministra zdrowia ale cały polski rząd należałoby wysłać na nauki do Izraela i to nie tylko w kwestii zdrowia.
         • Zbigniew Andrzej Adamski Zgłoś komentarz
          I to jest to.Izrael wie co robi.Mądrzy ludzie.
          • kert Zgłoś komentarz
           Pan redaktor raczy ponownie wciskać kit , przed chwila słuchałem wypowiedzi izraelskiej lekarki która mówiła o olbrzymiej ilości powikłań wśród zaszczepionych , o tym że
           Czytaj całość
           zaszczepieni ponownie się zarażają i obawach jak zareagują organizmy zaszczepionych na zmianę materiału genetycznego .Czy redaktorowi koncerny też ''smarują'' za reklamowanie szczepionek za które NIKT nie bierze odpowiedzialności ???
           • Stary Żyd Zgłoś komentarz
            No tak..... kiedyś w sumie nie tak dawno Żydzi nosili opaski z żółtą gwiazdą Dawida. Teraz chcą sobie zrobić powtórkę ..... Znamienne to jest .... kiedyś Żydów pędzono na siłę
            Czytaj całość
            do krematoriów czy obozów.... teraz poszli sami aby robić na nich eksperymenty medyczne.... Oczywiście zaraz to wytłumaczy jakiś pobożny, że tak nakazuje TORA. Nie chcę dalej ciągnąć tych wywodów. Żydzi to naród wybrany......???? ale przez samych siebie
            • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
             Żydzi byli tępieni przez faszystów a teraz pierwsi wprowadzają faszystowskie metody segregacji ludzi. Ale tutaj w Europie takie rzeczy nie przejdą, prędzej ludzie wyjdą na ulice i odsuną
             Czytaj całość
             takich faszystów od władzy.
             • kol1234 Zgłoś komentarz
              Izreal nie leży w Europie. Nie ma nawet takiego państwa. ;)
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×