Liga Europy: odpadł ostatni Polak. Czeska drużyna robi furorę

Dynamo Kijów przegrało wyraźnie dwumecz z Villarrealem CF, więc z Ligą Europy pożegnał się ostatni Polak - Tomasz Kędziora. W ćwierćfinale wystąpi Slavia Praga, która wyeliminowała dobrego znajomego Lecha Poznań.

piłkarze Villarrealu CF PAP/EPA / Domenech Castello / Na zdjęciu: piłkarze Villarrealu CF
Dynamo Kijów tym razem nie poradziło sobie w rewanżu po osiągnięciu niekorzystnego wyniku na własnym stadionie. Villarreal CF szybko pozbawił podopiecznych Mircei Lucescu nadziei na pozostanie w europejskim pucharze. Identycznie jak przed tygodnie wygrał 2:0.

Najważniejszym zawodnikiem na boisku był Gerard Moreno. Tydzień temu pomagał swoimi zagraniami w oddawaniu strzałów do bramki defensorom. Tym razem reprezentant Hiszpanii sam zabrał się za zmianę wyniku. W 13. minucie pokonał Georgija Buszczana po wrzutce Samuela Chukwueze z linii pola karnego, a w 36. minucie skorzystał z podania Daniego Parejo. Goście niczym nie odpowiedzieli na dublet Moreno.

Podstawowego składu Dynama nie opuszcza Tomasz Kędziora, dla którego nie jest to przyjemny tydzień. W poniedziałek nie dostał powołania do reprezentacji Polski na pierwsze zgrupowanie pod wodzą Paulo Sousy, a w czwartek pożegnał się z europejskimi pucharami. Klub z Kijowa spisał się poprawnie w tym sezonie, awansował do grupy Ligi Mistrzów, zajął w niej trzecie miejsce, ale w dwumeczu z Villarrealem miał już mało do powiedzenia.

Slavia Praga wygrała poprzedni dwumecz z Leicester City dzięki świetnemu wynikowi w Anglii. Dlatego nie wypadało skreślać jej również przed wyprawą do Szkocji, mimo niekorzystnego remisu 1:1 w pierwszym meczu z Rangers FC. Na potwierdzenie już w 15. minucie wykonała podstawowe zadanie i strzeliła gola podopiecznym Stevena Gerrarda. W 15. minucie Peter Olayinka podsumował strzałem głową wrzutkę z lewego skrzydła. Na 2:0 huknął z rzutu wolnego Nicolae Stanciu i pięknym akcentem w 74. minucie wprowadził Slavię do ćwierćfinału.

Ajax Amsterdam przystąpił do rewanżu z Young Boys Berno zbudowany wysokim zwycięstwem 3:0 na własnym stadionie. W Szwajcarii również radził sobie dobrze i w pierwszej połowie tylko on oddawał celne uderzenia. W 21. minucie David Neres przeprowadził dwójkową akcję z Dusanem Tadiciem i powiększył przewagę zespołu z Eredivisie. Tadić dorzucił asystę do gola w 49. minucie i Ajax wygrał tym razem 2:0.