Liga Europy. Zmarnowany rzut karny odwrócił losy meczu w Amsterdamie. Kompromitacja bramkarza

Sporo emocji było w Amsterdamie w meczu Ajaxu z Romą. Gospodarze do przerwy prowadzili 1:0, ale po zmianie stron zmarnowali rzut karny i popełnili w defensywie dwa kosztowne błędy. W efekcie goście wygrali 2:1.

Michał Piegza
piłkarze AS Roma cieszą się z bramki PAP/EPA / MAURICE VAN STEEN / Na zdjęciu: piłkarze AS Roma cieszą się z bramki
To była jedna z najciekawszych par ćwierćfinałowych Ligi Europy. Mecz w Amsterdamie nie zawiódł oczekiwań.

Lepiej w potyczkę weszli gracze Ajaxu, którzy uzyskali przewagę nad Romą. W 4. minucie przed szansą znalazł się Antony, uderzył jednak tam gdzie stał Pau Lopez. Rzymianie odpowiedzieli gospodarzom siedem minut później. Strzał Edina Dzeko trafił w boczną siatkę. Z kolei w 16. minucie groźnie na bramkę strzeżoną przez Kjella Scherpena uderzył Bryan Cristante, golkiper błędu nie popełnił.

Ajax przeważał, w 32. minucie strzał Dusana Tadicia w niewielkiej odległości minął słupek. Bramka padła siedem minut później. Źle w defensywie zachował się Amadou Diawara, który zbyt lekko podawał do Gianluki Manciniego. Piłkę przejął Davy Klaassen, rozegrał ją z Tadiciem i strzałem z kilku metrów pokonał Lopeza.

Kilkadziesiąt sekund później Ajax powinien podwyższyć prowadzenie. Tadić znalazł się w sytuacji sam na sam, ale Lopez nogą odbił piłkę. Napastnik Ajaxu siedem minut po przerwie wywalczył dla swojego zespołu rzut karny. Faulował Luis Ibanez. Sam poszkodowany podszedł do piłki, jednak uderzył w środek bramki, gdzie został Lopez.

W 57. minucie Roma wyrównała. Z rzutu wolnego uderzył Lorenzo Pellegrini, tragicznie między słupkami zachował się Scherpen, który niemal wrzucił sobie piłkę do bramki.

Po stracie gola Ajax zaatakował. Podbudowany obroną rzutu karnego bramkarz Romy był jednak nie do pokonania. Golkiper obronił dwa strzały rezerwowego Briana Brobbeya. Lopeza nie potrafił także zaskoczyć Tadić.

Miejscowi do końca szukali zwycięskiego trafienia, ale bramki nie zdobyli. Zrobili to niespodziewanie goście. Na trzy minuty przed końcem źle piłkę wybijał Klaassen, dopadł do niej Ibanez i pięknym strzałem zapewnił Romie wygraną.

Ajax Amsterdam - AS Roma 1:2 (1:0)
1:0 - Davy Klaassen 39'
1:1 - Lorenzo Pellegrini 57'
1:2 - Roger Ibanez 87'

W 53. minucie Tadić nie wykorzystał rzutu karnego (Lopez obronił).

AS Roma: Kjell Scherpen - Devyne Rensch (79' Sean Klaiber), Jurrien Timber, Lisandro Martinez, Nicolas Tagliafico - Edson Alvarez, Davy Klaassen, Ryan Gravenberch - Antony (88' Oussama Idrissi), Dusan Tadić, David Neres (64' Brian Brobbey).

AS Roma: Pau Lopez - Gianluca Mancini, Bryan Cristante, Roger Ibanez - Bruno Peres, Amadou Diawara, Jordan Veretout (76' Gonzalo Villar), Leonardo Spinazzola (29' Riccardo Calafiori) - Lorenzo Pellegrini, Pedro Rodriguez (89' Carles Perez) - Edin Dzeko (76' Borja Mayoral).

Żółta kartka: Rensch, Martinez (Ajax) oraz Peres, Calafiori (Roma).

Sędzia: Sergej Karasew (Rosja).

III liga. W grupie II rozpoczęła się faza finałowa. Skandal w Środzie Wlkp.