Fortuna I Liga: dwa fatalne błędy obrony ŁKS-u prezentem dla Arki. To nie miało prawa się wydarzyć

Do 69. minuty prowadzili 1:0. Dwa podania do przeciwnika kosztowały ich bardzo drogo. Piłkarze ŁKS-u Łódź przegrali u siebie z Arką Gdynia 1:2 w meczu inaugurującym 25. kolejkę Fortuna I Ligi.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze Arki Gdynia WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłkarze Arki Gdynia
Jak na połowę kwietnia pogoda nie rozpieszczała piłkarzy obu ekip. Pięć stopni i rzęsiste opady deszczu nie sprzyjały grze w piłkę. Ale w przypadku trzeciego w tabeli ŁKS-u i szóstej Arki to nie mogło być wymówką. Punktów jedni i drudzy potrzebowali bardzo.

- Ta liga pokazuje, że w każdym meczu na boisku trzeba zostawić zdrowie i jakość piłkarską. I jak się tego nie zrobi, to się nie zdobywa punktów. Tu nie ma meczów łatwiejszych czy trudniejszych ze względu na to z kim się gra - mówił na przedmeczowej konferencji prasowej trener Łódzkiego Klubu Sportowego Ireneusz Mamrot.

Pierwsze minuty, a nawet sekundy przyniosły bardzo dobrą akcję gospodarzy, która powinna zakończyć się golem. Z lewej strony piłkę wrzucał Piotr Janczukowicz, a dośrodkowanie to zamykał strzałem Pirulo, lecz Daniel Kajzer odbił piłkę. Później gra się uspokoiła, ale w 20. minucie Pirulo znów przymierzył z kilkunastu metrów, ale piłka przeleciała obok bramki.

Z czasem do głosu zaczęli dochocić goście. Wielu akcji wprawdzie nie stwarzali, ale częściej byli przy piłce i przesuwali się w okolice pola karnego Arkadiusza Malarza. Bramkarz ŁKS po jednym złym wykopie stworzył sytuację Arce, lecz nic z tego groźnego niie wynikło. W 38. minucie z dystansu w światło bramki nie trafił Adam Deja, a po chwili jego zespół już przegrywał.

Łodzianie mieli rzut wolny. Piłkę wrzucał Mikkel Rygaard, Ricardinho główkował w słupek, a potem piłka trafiła jeszcze w piętę Brazylijczyka i wpadła do siatki. W odpowiedzi dośrodkowanie z prawej strony zamykał Łukasz Wolsztyński, lecz nie trafił dobrze w piłkę.

Po przerwie gdynianie podkręcili tempo. Już w pierwszych sekundach po błędzie defensywy piłka trafiła do Macieja Rosołka i interwencja Malarz ustrzegła ŁKS. Dziesięć minut później biało-czerwono-białych uratował słupek po strzale Harisa Memicia, a po kolejnych dziesięciu groźnym strzałem - choć nad bramką - popisał się Mateusz Żebrowski.

Ełkaesiacy oddali pole rywalom, ale starali się kontratakować. Mało brakowało, a Ricardinho skierowałby do siatki podanie wzdłuż pola bramkowego. Jednak za to, że zbyt głęboko się cofnęli, zostali skarceni. Malarz wyrzucał piłkę do Rygaarda, ten źle sobie przyjął, piłka odskoczyła, trafiła w Mateusza Żebrowskiego i dotarła do Macieja Rosołka, który pokonał zaskoczonego bramkarza ŁKS-u.

Chwilę później Malarz został antybohaterem meczu. Wybił piłkę z pola bramkowego i trafił prosto w... Rafała Wolsztyńskiego, który nie omieszkał z prezentu skorzystać i dał prowadzenie gościom. ŁKS nie rzucił się do odrabiania strat, choć miał jeszcze doskonałą szansę po strzale z dystansu Domingueza i odbiciu piłki przez Kajzera. Sekulskiemu zabrakło jednak refleksu.

ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:2 (1:0)
1:0 - Ricardinho 42'
1:1 - Maciej Rosołek 69'
1:2 - Marcus Vinicius 73'

ŁKS: Arkadiusz Malarz - Maciej Wolski, Carlos Moros Gracia, Maciej Dąbrowski, Adrian Klimczak - Jakub Tosik (77' Łukasz Sekulski) - Pirulo (73' Antonio Dominguez), Michał Trąbka (87' Tomasz Nawotka), Mikkel Rygaard, Piotr Janczukowicz (87' Przemysław Sajdak) - Ricardinho

Arka: Daniel Kajzer - Arkadiusz Kasperkiewicz (46' Marcus Vinicius), Michał Marcjanik, Haris Memić, Luis Valcarce - Adam Deja (90' Paweł Sasin), Adam Danch - Fabian Hiszpański (81' Rafał Wolsztyński), Mateusz Żebrowski, Christian Aleman (32' Łukasz Wolsztyński) - Maciej Rosołek

Sędziował: Sebastian Krasny (Kraków)

Żółte kartki: Wolski, Dąbrowski, Tosik, Klimczak (ŁKS)