Fortuna I liga: zażarte derby. GKS Tychy mocnym graczem w walce o awans

Konfrontacja klubów z województwa śląskiego była dynamiczna, sporo było w niej strzałów. Padła jednak tylko jedna bramka. GKS Tychy pokonał 1:0 imiennika z Jastrzębia-Zdroju i jest blisko miejsc premiowanych awansem do PKO Ekstraklasy.
GKS Tychy WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: GKS Tychy

Już początek meczu był wyrównany z sytuacjami podbramkowymi po obu stronach boiska, choć trudno było nazwać którąkolwiek z nich stuprocentową. Po kwadransie zaczęli przeważać wyżej notowani w tabeli tyszanie. W 17. minucie piłka kopnięta zza pola karnego przez Bartosza Biela przeleciała obok spojenia słupka z poprzeczką w bramce Mariusza Pawełka. Była też groźna seria strzałów podopiecznych Artura Derbina blokowana przez jastrzębian.

Napór zespołu z Tychów przybierał na sile i poskutkował golem na 1:0. Przyjezdni zdążyli objąć prowadzenie w pierwszej połowie. W 41. minucie Kamil Szymura przeskoczył jastrzębian i główkował do sieci po dośrodkowaniu Łukasza Grzeszczyka z rzutu rożnego. Nie celebrował on trafienia do bramki swojego byłego klubu.

Do kadry jastrzębian powrócił po pauzie Daniel Feruga, a jego wprowadzenie w przerwie ożywiło poczynania ofensywne zespołu. Najgroźniejsze uderzenie oddał Farid Ali, ale nie zaskoczył nim Adriana Odyjewskiego. W odpowiedzi Łukasz Grzeszczyk chciał dołożyć gola do asysty, jednak z rzutu wolnego oddał techniczny strzał w słupek. Dlatego wynik pozostawał na styku.

Do końca rywalizacja była otwarta i fragmentami trudno było nadążyć za atakującymi piłkarzami. Skuteczność nie była jednak atutem obu jedenastek i do odniesienia zwycięstwa wystarczył gościom jeden gol.

GKS 1962 Jastrzębie - GKS Tychy 0:1 (0:1)
0:1 - Kamil Szymura 41'

Jastrzębie: Mariusz Pawełek – Dominik Kulawiak, Aleksander Komor, Kryspin Szcześniak, Dawid Witkowski (83' Daniel Rumin) - Lukas Bielak - Farid Ali, Marek Mróz, Łukasz Zejdler (46' Daniel Feruga), Kamil Jadach (83' Jakub Niewiadomski) - Daniel Szczepan

Tychy: Adrian Odyjewski - Dominik Połap, Łukasz Sołowiej, Kamil Szymura, Bartosz Szeliga - Oskar Paprzycki, Łukasz Norkowski (76' Jakub Piątek) - Bartosz Biel (65' Kacper Piątek), Łukasz Grzeszczyk (84' Wiktor Żytek), Łukasz Moneta (64' Sebastian Steblecki) - Szymon Lewicki (77' Dawid Kasprzyk)

Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków)