PKO Ekstraklasa: emocje w Gliwicach, Wisła Kraków pozbawiła Piasta europejskich pucharów

Wisła Kraków zwycięstwem z Piastem (3:2) zakończyła sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. Ta porażka klubu z Gliwic sprawiła, że nie wystąpi on w następnej edycji europejskich pucharów.

Tomasz Rosiński
piłkarze Wisły Kraków PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków
Krakowianie mogli z dużym spokojem przystąpić do niedzielnej rywalizacji, gdyż już wcześniej zapewnili sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Natomiast Piast praktycznie musiał zwyciężyć, żeby wystąpić w kolejnej odsłonie europejskich pucharów. Starcie zapowiadało się ciekawie, ponieważ podczas ostatniej potyczki obydwu ekip padło 7 bramek, a gliwiczanie triumfowali 4:3 po trafieniu Kristophera Vidy w czwartej minucie doliczonego czasu gry.

Batalia w Gliwicach lepiej rozpoczęła się dla Wisły, która wyszła na prowadzenie w 11. minucie. Wówczas Konrad Gruszkowski zszedł do środka i uderzył sprzed pola karnego. Piłka po drodze odbiła się od Patryka Sokołowskiego i wpadła do siatki.

Odpowiedź ze strony gospodarzy nadeszła szybko, bo niespełna 360 sekund później. Michał Chrapek zagrał dokładne, prostopadłe podanie do Jakuba Świerczoka, a ten huknął po długim rogu i pokonał Mateusza Lisa.

Kiedy wydawało się, że podopieczni Waldemara Fornalika pójdą za ciosem, zabójczy atak wyprowadziła Biała Gwiazda. Przepięknym strzałem z dystansu popisał się Stefan Savić, któremu asystował Łukasz Burliga.

Po chwili miejscowy zespół mógł znów wyrównać, gdyż arbiter Mariusz Złotek podyktował rzut karny za zagranie piłki ręką przez jednego z przyjezdnych. Jednakże "jedenastki" nie wykorzystał Świerczok, którego uderzenie obronił bardzo dobrze dysponowany tego dnia Lis.

Ta niewykorzystana sytuacja zemściła się na Piaście Gliwice tuż przed końcem pierwszej połowy tej ciekawej batalii. W 43. minucie trzecią bramkę dla Wisły Kraków po zagraniu od Grigorija Żukowa zdobył młodzieżowiec Piotr Starzyński.

Po zmianie stron piłkarze z Gliwic ambitnie walczyli o swojego drugiego gola i długo bili głową w mur złożony z defensorów gości, bądź na ich drodze stawał golkiper Wiślaków.

Gliwiczanie dopięli swego dopiero w 83. minucie, kiedy to płasko z około 5 metrów huknął rezerwowy Tiago Alves. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Jakub Świerczok.

Na więcej mistrza Polski z 2019 roku już nie było stać i komplet punktów dla Białej Gwiazdy stał się faktem.

2:3 - Tiago Alves 83'

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Jakub Holubek - Dominik Steczyk (62' Arkadiusz Pyrka), Tomasz Jodłowiec (46' Tiago Alves), Patryk Sokołowski, Gerard Badia (62' Patryk Lipski) - Michał Chrapek - Jakub Świerczok.

Wisła Kraków: Mateusz Lis - Dawid Szot, Michal Frydrych, Souleymane Kone, Łukasz Burliga - Georgij Żukow (66' David Mawutor), Rafał Boguski (66' Jakub Błaszczykowski) - Konrad Gruszkowski (89' Serafin Szota), Stefan Savić (77' Yaw Yeboah), Piotr Starzyński - Felicio Brown Forbes (78' Jean Carlos Silva).

Żółte kartki: Dominik Steczyk (Piast Gliwice) oraz Souleymane Kone, Felicio Brown Forbes, Rafał Boguski (Wisła Kraków).

Sędziował: Mariusz Złotek.

*w 28. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Jakub Świerczok (Piast Gliwice) - Mateusz Lis (Wisła Kraków) obronił.