Finał Ligi Europy. Długa noc w Gdańsku. 22 rzuty karne w konkursie!

Dramatyczny konkurs rzutów karnych rozstrzygnął finał Ligi Europy w Gdańsku. Manchester United napotkał w nim wielki opór Villarrealu CF i po 120 minutach było 1:1. O zwycięstwie zespołu z Hiszpanii zdecydował zły strzał bramkarza Davida de Gei.

piłkarze Villarrealu CF cieszą się z gola Gerarda Moreno PAP / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: piłkarze Villarrealu CF cieszą się z gola Gerarda Moreno
Po raz drugi w Polsce i po raz pierwszy w Gdańsku rozegrano finał europejskiego pucharu. Trzeba było na niego trochę poczekać - pierwotnie na Pomorzu miało być rozegrane starcie decydujące o trofeum w 2020 roku. Wtedy Ligę Europy dokończono w formule turnieju na niemieckich stadionach, a do Gdańska zamiast Sevilli FC i Interu Mediolan, przylecieli Villarreal CF i Manchester United. To przedstawiciele najsilniejszych lig na kontynencie w rankingu UEFA, więc obsada była godna finału.

Villarreal rozegrał rekordową liczbę meczów w Lidze Europy, ale nigdy dotąd jej nie wygrał. Jego talizmanem był trener Unai Emery, który triumfował w rozgrywkach cztery razy. Po przeciwnej stronie inna sytuacja. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w historii europejskich pucharów jest prowadzony przez Ole Gunnara Solskjaera, który jako szkoleniowiec jeszcze nie podniósł kontynentalnego trofeum.

Nie minęło dużo czasu zanim United przeszedł do ataku pozycyjnego. Tak jednak jego akcje, jak wypady Villarrealu nie kończyły się strzałami celnymi. Było nerwowo, ostrożnie. Mały przełom nastąpił w 24. minucie, kiedy to Marcus Rashford sprawdził formę Geronima Rulliego z dystansu.

Duży przełom to 29. minuta. W sektorach z kibicami w żółtych strojach wybuchła wrzawa. Villarreal wyszedł na prowadzenie 1:0, a wykorzystał do tego jeden z licznych stałych fragmentów gry. Gerard Moreno uciekł Victorowi Lindelofowi i oddał strzał z bliska do bramki Davida de Gei po wrzutce z rzutu wolnego Daniela Parejo. Pogubiła się obrona Manchesteru United i cała drużyna musiała gonić przeciwnika. Padł pierwszy gol w piątym w historii starciu klubów.

Ekipa z Old Trafford była w szoku, spanikowała i do końca pierwszej połowy meczu nie odpowiedziała. Denerwował się menedżer, stresowali się jego podopieczni. Od czasu do czasu na skrzydłach podrywali się Marcus Rashford albo Mason Greenwood, ale ich dośrodkowania nie trafiały do Edinsona Cavaniego. Również Paul Pogba był wyłączony przez graczy Emery'ego. Po przerwie Manchester United potrzebował czegoś świeżego.

Najlepszym impulsem dla wicemistrza Anglii mogło być wyrównanie. Manchester United postawił na swoim w 55. minucie i strzelił gola na 1:1. Tak samo jak przeciwnik wykorzystał do tego stały fragment gry. Piłka wróciła w pole karne Villarrealu po rzucie rożnym, a że znalazła się pod nogami strzelca wyborowego, to Edinson Cavani oddał sytuacyjne uderzenie na 1:1. Finał rozpoczął się jakby od początku, tylko czasu na jego rozstrzygnięcie było mniej.

Żadna drużyna nie przeprowadziła później skutecznego ataku. Zmieniał w jedenastce Emery, ponieważ jego zdyscyplinowana drużyna zaczęła pękać pod presją Manchesteru United. Jeżeli działo się coś ciekawego, to właśnie w polu karnym Villarrealu, ale piłka nie trafiała do bramki. W dogrywce optyka nieco zmieniła się, ale także graczom z Hiszpanii brakowało uderzeń celnych i o trofeum zdecydował dramatyczny konkurs rzutów karnych.

Wielkiego widowiska nie było, co najwyżej z dobrymi fragmentami. Nie brakowało ataków, ale liczba strzałów celnych była opłakanie niska. Pozostała na koniec wojna nerwów - pierwsza w finale Ligi Europy od 2014 roku. W konkursie rzutów karnych lepsi okazali się piłkarze z Hiszpanii. Zdecydował strzał bramkarza Davida de Gei obroniony przez Geronima Rulliego dopiero w 11. serii.

Villarreal CF - Manchester United 1:1 (1:0, 1:1, 1:1) k. 11:10
1:0 - Gerard Moreno 29'
1:1 - Edinson Cavani 55'