KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Media: Bezlitosna UEFA. Trzy kluby wykluczone z Ligi Mistrzów

Według doniesień włoskich mediów, UEFA nie zamierza okazywać litości Realowi Madryt, FC Barcelona i Juventusowi za powołanie Superligi. Kluby te mają zostać wykluczone z Ligi Mistrzów. Oficjalne potwierdzenie ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Gianni Infantino Getty Images / Pool / Na zdjęciu: Gianni Infantino

Dziennik "La Repubblica" donosi, że UEFA zamierza surowo ukarać kluby, które wciąż są zaangażowane w powołanie do życia Superligi. Mowa o Juventusie FC, Realu Madryt i FC Barcelona, które jako jedyne z dwunastki klubów założycielskich wciąż nie wycofały się z rewolucyjnego projektu.

Z doniesień włoskiego dziennika wynika, że europejska federacja będzie bezlitosna. UEFA planuje wyeliminować te trzy kluby z europejskich pucharów na jeden lub dwa sezony. To wiązałoby się z ogromnymi finansowymi stratami dla Juventusu, Realu i Barcy. 

Kara ta byłaby bezprecedensowa i jednocześnie odstraszająca inne kluby od podobnych ruchów w przyszłości. Obecnie trwa walka prawników obu stron i wymiana oświadczeń oraz komunikatów prasowych. UEFA stoi przy swoim stanowisku, że tylko ona ma prawo organizować rozgrywki. Kluby założycielskie Superligę przyznają, że stoją za nimi wyroki sądów.

ZOBACZ WIDEO: Michał Helik oczarował kibiców w nowym klubie. "Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia"

Sprawą ma zająć się nawet Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który ma wypowiedzieć się w sprawie rzekomego naruszenia prawa przez UEFA i FIFA, które miałyby sprzeniewierzyć się regułom ustanowionym przez Unię Europejską.

UEFA wcześniej informowała, że wszczęła postępowanie ze względu na potencjalne naruszenie ram prawnych związanych z utworzeniem Superligi. Wtedy wiadomo było, że FC Barcelona, Real Madryt i Juventus FC muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wcześniej z pomysłu powołania Superligi wycofało się dziewięć klubów, które już zostały ukarane przez europejską federację.

Dodajmy, że z planów utworzenia Superligi wycofały się takie kluby jak Atletico Madryt, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Inter Mediolan i AC Milan.

Ci, którzy posypali głowy popiołem, również nie uniknęli kar. Dziewięć wspomnianych klubów zostało zobligowanych m.in. do przekazania 15 mln euro na rzecz rozwijania futbolu dzieci, młodzieży oraz futbolu amatorskiego w całej Europie i do zapłaty odszkodowania w wysokości 5 proc. przychodów w rozgrywkach UEFA.

Czytaj także:
Pandemia blokuje dziecięcą eskortę. COVID-19 zdeptał marzenia tysięcy dzieci
Lech sprowadził Portugalczyka. Wiemy, ile poznaniacy zapłacili za Pereirę

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×