PGE GKS Bełchatów walczy z rasizmem

PGE GKS Bełchatów został pierwszym wśród drużyn Piłkarskiej Ekstraklasy Przyjacielem akcji "Czerwona Kartka Rasizmowi". Zapoczątkowana w tym roku kampania edukacyjna ma na celu zwalczanie problemu rasizmu w sporcie. Bełchatowski klub z przyjemnością przyjął zaproszenie do akcji i od września dzięki współpracy z CKR będzie prowadził cykl spotkań o tematyce antyrasistowskiej podczas kolejnej edycji "Szkoły z GieKSą".

W tym artykule dowiesz się o:

Klub z Bełchatowa tym chętniej włączył się do kampanii, że miał już nieprzyjemne wspomnienia związane z rasistowskim traktowaniem swoich zawodników na obcych stadionach.

- Na niejednym stadionie spotykaliśmy się z przejawami nietolerancji wobec zawodników o ciemnej karnacji skóry. Na szczęście tych przypadków jest coraz mniej, ale nie można nawet na chwilę przerwać walki z tego typu zachowaniami - mówi Michał Antczak, rzecznik prasowy klubu. Piłkarze z innych krajów, którzy spotkali się w naszym kraju z rasistowskim traktowaniem, dają później naszemu społeczeństwu nie najlepszą przecież opinię. Trzeba to zmienić! Temu ma właśnie służyć ma akcja "Czerwonej Kartki Rasizmowi".

Po nawiązaniu współpracy z CKR, bełchatowianie wpadli na pomysł, by z wykorzystaniem przesłanych przez organizatorów kampanii materiałów, udać się do uczniów szkół swego powiatu. Dyskusja na temat problemu rasizmu stałaby się jednym z punktów wizyt w placówkach oświatowych w ramach III edycji akcji "Szkoła z GieKSą". Do kampanii chętnie włączą się trenerzy i zawodnicy PGE GKS Bełchatów, m.in. Rafał Ulatowski, który po otrzymaniu trenerskiej tablicy z logo "Czerwonej Kartki Rasizmowi" powiedział: - Całym sercem i całym swoim zaangażowaniem włączam się w tą kampanię. Miałem przyjemność współpracować z wieloma piłkarzami o różnym kolorze skóry - w naszych drużynach nigdy nie było żadnych barier.

Pomysł i idea akcji narodziły się w 2005, podczas turnieju piłkarskiego w zachodniej Polsce, gdzie byliśmy świadkami skandalicznych zachowań skierowanych w kierunku zespołów złożonych z ciemnoskórych graczy.

Głównym założeniem kampanii jest prowadzenie działalności promocyjno-edukacyjnej na terenie Polski i Wielkiej Brytanii. "Czerwona Kartka Rasizmowi" stawia sobie za zadanie stworzenie i rozpowszechnianie materiałów promocyjnych i edukacyjnych o treści, która pomoże zwalczać problem rasizmu w sporcie. Kluczowym narzędziem naszej kampanii będą sportowcy. Ich wizerunek i doświadczenia sportowe będą dla młodych Polaków pozytywnym bodźcem i przykładem do naśladowania. "Czerwona Kartka Rasizmowi" będzie prowadzić szeroko zakrojoną działalność na terenie klubów sportowych, szkół, a także podczas imprez sportowych, nie tylko piłkarskich.

Źródło artykułu: