El. LKE: dobre otwarcie kadencji Jose Mourinho. Zagrali Polacy

AS Roma wygrała pierwszy oficjalny mecz pod wodzą Jose Mourinho. W eliminacjach Ligi Konferencji Europy pokonała 2:1 Trabzonspor. Taką samą zaliczkę wypracował zespół Kamilów Grabary i Wilczka, a klub Karola Świderskiego ratował wynik w końcówce.

piłkarze AS Roma Getty Images / Hakan Burak Altunoz/Anadolu Agency / Na zdjęciu: piłkarze AS Roma
Kibice AS Romy obserwowali bacznie każdy krok Jose Mourinho od czasu jego podpisania kontaktu z klubem. Po długim okresie przygotowań, nadszedł pierwszy mecz Giallorossich o stawkę. Ich przeciwnikiem był Trabzonspor. W podstawowym składzie Portugalczyka byli między innymi Henrich Mchitarjan, Lorenzo Pellegrini, odbudowujący formę po poważnej kontuzji Nicolo Zaniolo oraz sprowadzony latem Eldor Szomodurow. Na ławce rezerwowych został Nicola Zalewski.

Liderzy ofensywy z Rzymu wypracowali gola na 1:0 w 55. minucie. Lorenzo Pellegrini przymierzył do bramki z podania Henricha Mchitarjana. AS Roma nie nacieszyła się długo zaliczką, po dziewięciu minutach wyrównał na 1:1 znany z włoskich boisk Andreas Cornelius. Przedstawiciel Serie A musiał jeszcze raz zorganizować się do ataku i wygrał 2:1 dzięki debiutanckiej bramce w jego barwach Szomorudowa. Uzbek odnalazł się w zamieszaniu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Także do Turcji wybrali się piłkarze FC Kopenhaga. Przeciwko Sivassporowi zagrali z Kamilem Grabarą w podstawowym składzie, ale bez Kamila Wilczka. Grabara nie popełnił błędu przy straconym golu, a jego kompani z pola okazali się skuteczniejsi od przeciwników. FC Kopenhaga powróci do Danii z korzystnym wynikiem 2:1.

Karol Świderski tym razem był w jedenastce PAOK-u Saloniki, który na Toumbie mierzył się z HNK Rijeka. Grecka drużyna nie wykorzystała w pełni atutu własnego boiska, ale przynajmniej doprowadziła do remisu 1:1 w ostatniej minucie doliczonego czasu. Pomógł przeciwnik, ponieważ trafienie było samobójcze.

Z przedstawicieli najsilniejszych lig w Europie wygrali poza wspomnianą AS Romą również niemiecki Union Berlin, francuskie Stade Rennais. Niespodziewanie przegrał Tottenham Hotspur 0:1 i będzie musiał gonić portugalski Pacos de Ferreira w Londynie. Tottenham nonszalancko przystąpił do pojedynku bez całej grupy piłkarzy, którzy w weekend poradzili sobie w Premier League z Manchesterem City.