KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Aby niepełnosprawni narciarze trenowali latem, czyli jak powstał Amp Futbol

Na początku lat 80 XX wieku niepełnosprawni narciarze wymyślili grę w piłkę po to, aby być aktywnymi także w sezonie letnim. Mało kto spodziewał się wtedy, że zwodnicy doczekają się swoich mistrzostw Europy oraz własnego mundialu.

Jakub Tuchaj
Jakub Tuchaj
Na zdjęciu od lewej: Włodymyr Tokar oraz Kamil Grygiel PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu od lewej: Włodymyr Tokar oraz Kamil Grygiel
W Krakowie trwają obecnie amp futbolowe mistrzostwa Europy. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców ze Starego Kontynentu. Trudno się dziwić, ponieważ w stolicy małopolski wszystko kręci się wokół Amp Futbolu, zaczynając od wielkich billboardów, a kończąc na obklejonych reklamami tramwajach. I choć Amp Futbol ma już 30 lat, to mistrzostwa Europy w Krakowie są dopiero trzecią taką imprezą w historii tej dyscypliny.

Historia w pigułce

Nazwa Amp Futbol pochodzi od angielskiego wyrażenia Amputee Football. Jest to dyscyplina sportowa, rozgrywana przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej lub w przypadku bramkarzy - kończyny górnej.

Pierwszym krajem, gdzie zaczęto go uprawiać były Stany Zjednoczone. Na początku lat 80 XX wieku, niepełnosprawni narciarze na czele z Donem Bennettem wymyślili grę w piłkę po to, aby być aktywnymi także w sezonie letnim. Dalsze losy amp futbolu były bardzo burzliwe. Spychanie dyscypliny na margines sprawiło, że przyszłość dyscypliny była niepewna. Jednak udało się to przezwyciężyć i w 2005 roku w Brazylii rozegrano przełomowe mistrzostwa świata, po których utworzono federację World Amputee Football Federation.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: była tenisistka bawi się na całego! Luksusowe wakacje

Nad Wisłą Amp Futbol pojawił się dużo później niż na świecie, było to w 2011 roku. W 2012 powołano do życia reprezentację Polski w amp futbolu. Drużyna powstała z inicjatywy Mateusza Widłaka i Marka Drogosza. Co ciekawe, już dwa lata później na mistrzostwach świata w Meksyku, polska drużyna okazała się rewelacją turnieju i otarła się o medal, przegrywając z Turcją mecz o brązowy medal. Natomiast z ostatnich mistrzostwach Europy w 2017 roku wróciliśmy z brązowym krążkiem.

Spalony nie istnieje

W amp futbolowej drużynie gra siedem osób, sześciu zawodników z pola i bramkarz. Podczas gry zawodnicy opierają się na kulach, które są traktowane jako przedłużenie ręki i nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z piłką. Zasady gry bazują na tradycyjnej piłce nożnej, jednak są różnice. Jak na przykład ta, że zasada spalonego w Amp Futbolu nie obowiązuje. Albo ta, że rzut karny wykonuje się spoza pola karnego.

Zgodnie z przepisami gry ustalonymi przez federację IFAB i dostosowanymi do tego rodzaju piłki, długość boiska powinna wynosić od 55 metrów do 70 metrów, a szerokość od 30 metrów do 60 metrów. Od 2018 roku czas trwania meczu to dwie połowy po 25 minut z 10-minutową przerwą.

Obecnie, rozwój Amp Futbolu może doprowadzić do tego, że niedługo stanie się on oficjalną dyscypliną paraolimpijską.

Czytaj także:
Amp Futbol Euro 2021: Polacy zwyciężyli w meczu inauguracyjnym! 
Robert Lewandowski nie zapomniał o kolegach. "Powodzenia panowie!"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×