Pół Europy, w tym Polska wciąż bije się o awans na mundial!

PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Grzegorz Krychowiak i Ylber Ramadani
PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Grzegorz Krychowiak i Ylber Ramadani

Eliminacje MŚ 2022 w strefie europejskiej są już na finiszu, mimo to pewność awansu mają tylko dwie reprezentacje, a 29 innych, w tym Polska, wciąż się o niego bije!

W tym artykule dowiesz się o:

Dania i Niemcy - te ekipy przeszły przez kwalifikacje jak burza i spotkania w dwóch najbliższych kolejkach mogą potraktować jako towarzyskie.

Na zespoły ze Starego Kontynentu czeka w sumie 13 miejsc na mistrzostwach świata - 10 jest przeznaczonych dla zwycięzców grup, a 3 pozostałe zajmą triumfatorzy dwustopniowych turniejów barażowych, które odbędą się w drugiej połowie marca przyszłego roku.

W kwalifikacyjnej dogrywce weźmie udział 12 drużyn. Uczestnicy to dziesięć ekip z drugich miejsc w grupach, a także dwaj najwyżej notowani zwycięzcy grup Ligi Narodów, którzy nie zajmą w grupach eliminacyjnych do mistrzostw świata 1. lub 2. lokaty.

ZOBACZ WIDEO: Gwiazdor Bayernu dał prawdziwy popis! Lewandowski i koledzy dumni

Pół Europy wciąż walczy

Spośród 29 drużyn, które nadal biją się o udział w mundialu, 20 wciąż ma szansę na bezpośredni awans, a 9 może myśleć tylko o barażach.

Polska jest w tej pierwszej grupie, choć w praktyce powinna powoli planować przygotowania do eliminacyjnej dogrywki. Ma bowiem trzy punkty straty do Anglii (i gorszy bilans meczów bezpośrednich), a wicemistrzowie Europy zagrają jeszcze z San Marino. Trudno się łudzić, że nie sięgną w tym starciu po pełną pulę, a ona im wystarczy do pełni szczęścia, więc 1. miejsce w grupie I mają w zasadzie pewne.

W kilku grupach sytuacja jest arcyciekawa, a najwięcej emocji może nas czekać w grupach D i J. W każdej z nich o mundialową przepustkę biją się jeszcze aż cztery drużyny, zaś zaledwie jedna jest pozbawiona szans (to odpowiednio Kazachstan i Liechtenstein).

Polska walczy o rozstawienie

Biało-Czerwoni muszą w najbliższych meczach z Andorą na wyjeździe (12.11) i Węgrami u siebie (15.11) zapunktować nie po to, by gonić Anglię, lecz po to, by zapewnić sobie rozstawienie w barażach.

Na dziś barażowa stawka objęłaby: Portugalię, Szwajcarię, Szkocję, Hiszpanię, Polskę, Chorwację, Czechy, Norwegię, Rumunię i Ukrainę (z eliminacji), a także Walię i Austrię, które w kwalifikacjach nie zajmują aktualnie pozycji premiowanych awansem lub barażami, lecz są najlepszymi ekipami, które triumfowały w swoich grupach Ligi Narodów (pomijając te, które o mundial biłyby się ze ścieżki eliminacyjnej).

Dla nas najważniejsza jest jedna wiadomość: Polska w tej tabeli zajmuje 5. lokatę. Gdyby eliminacje zakończyły się teraz, byłaby więc w rozstawionej szóstce (w tej batalii nie liczą się uczestnicy barażów ze ścieżki Ligi Narodów; oni na pewno nie będą mieć przywileju rozstawienia).

Biało-Czerwoni - nie uwzględniając potyczek z San Marino (nie liczą się te z najsłabszymi przeciwnikami) - mają 11 pkt. i bilans goli +6. Niczego jednak nie mogą być jeszcze pewni, bo ścisk jest bardzo duży i o ostatecznym podziale koszyków decydować będzie końcówka eliminacji.

Dwunastu uczestników barażów zostanie podzielonych na trzy ścieżki. Każda z nich obejmie cztery ekipy - dwie rozstawione i dwie nierozstawione. Te pierwsze będą gospodarzami półfinałów (rozgrywanych w formie jednego spotkania). Gospodarz finału w danej ścieżce zostanie natomiast wyłoniony w drodze losowania.

Pewny awansSzansa na awans/barażeSzansa tylko na barażeBez szans
Dania (F) Serbia (A) Grecja (B) Luksemburg (A)
Niemcy (J) Portugalia (A) Czechy (E) Irlandia (A)
Szwecja (B) Szkocja (F) Azerbejdżan (A)
Hiszpania (B) Izrael (F) Gruzja (B)
Włochy (C) Węgry (I) Kosowo (B)
Szwajcaria (C) Rumunia (J) Bułgaria (C)
Francja (D) Macedonia Północna (J) Irlandia Północna (C)
Ukraina (D) Armenia (J) Litwa (C)
Finlandia (D) Islandia (J) Kazachstan (D)
Bośnia i Hercegowina (D) Estonia (E)
Belgia (E) Białoruś (E)
Walia (E) Austria (F)
Holandia (G) Wyspy Owcze (F)
Norwegia (G) Mołdawia (F)
Turcja (G) Czarnogóra (G)
Rosja (H) Łotwa (G)
Chorwacja (H) Gibraltar (G)
Anglia (I) Słowacja (H)
Polska (I) Słowenia (H)
Albania (I) Malta (H)
Cypr (H)
Andora (I)
San Marino (I)
Liechtenstein (J)

Aktualna klasyfikacja drużyn z drugich miejsc w grupach eliminacyjnych:

MDrużynaMZRPBramkiPkt
1 Portugalia 6 5 1 0 16:4 16
2 Szwajcaria 6 4 2 0 10:1 14
3 Szkocja 7 4 2 1 12:7 14
4 Hiszpania 6 4 1 1 13:5 13
5 Polska 6 3 2 1 13:7 11
6 Chorwacja 6 3 2 1 9:3 11
----
7 Czechy 7 3 2 2 12:9 11
8 Norwegia 6 3 2 1 7:5 11
9 Rumunia 7 3 1 3 9:8 10
10 Ukraina 7 1 6 0 9:8 7

Czytaj także:
48 minut na boisku w ciągu niespełna roku. Koszmar ligowca
Matty Cash to fenomen. Ekspert wyjaśnia dlaczego

Komentarze (2)
avatar
Legionowiak 3.0
9.11.2021
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Do boju biało-czerwoni! Po zwycięstwa i po upragniony baraż! 
avatar
Grujdzi
9.11.2021
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Szanowny Autorze!W eliminacjach mistrzostw świata decyduje bilans bramek i wieksza liczba strzelonych goli a dopiero potem bilans bezpośrednich spotkań! Wypadałoby poznać regulamin w końcu!