Rosja i Macedonia Północna bez litości. Kosztowna wpadka Szwedów

Ruszyła pierwsza tura dziewiątej serii gier w eliminacjach mistrzostw świata Katar 2022. Cztery mecze odbyły się w strefie europejskiej. Bardzo wysoko swoje mecze wygrały Macedonia Północna i Rosja. Szwecja zanotowała niespodziewaną porażkę.

Krzysztof Sędzicki
Piłkarze reprezentacji Rosji PAP/EPA / Anatoly Maltsev / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Rosji
Drużyna trenera Blagoji Milevskiego wciąż liczy się w walce o drugie miejsce w grupie. Teoretycznie taką szansę miała też reprezentacja Armenii, ale pod warunkiem, że pokona u siebie Macedonię.

Tak się jednak zupełnie nie stało. Po bramkach Aleksandara Trajkovskiego i Enisa Bardhiego goście prowadzili w Erywaniu 2:0, a w drugiej części gry dołożyli jeszcze trzy trafienia. Bardhi wykorzystał dwa rzuty karne, a między jego golami bramkę zdobył jeszcze Milan Ristovski.

Porażką z Luksemburgiem eliminacje zakończyła reprezentacja Azerbejdżanu. W Baku goście wygrali 3:1 po dwóch bramkach Rodriguesa i jednej Thilla. Dla gospodarzy trafił Salahli.

Niespodzianka w Batumi. Reprezentacja Szwecji, która prowadziła w tabeli pięciozespołowej grupy B, a dotąd uległa tylko Grecji, przegrała z Gruzją 0:2. Robina Olsena dwukrotnie pokonał Khvicha Kvaratskhelia. Jeśli Hiszpania wieczorem pokona Greków, zostanie liderem grupy.

Ostre strzelanie urządzili sobie też Rosjanie, którzy są coraz bliżej awansu na mundial. W czwartek rozbili w Petersburgu reprezentację Cypru. Strzelanie rozpoczął już w czwartej minucie Aleksandr Jerochin, ale na kolejne zespół trenera Walerija Karpina kazali sobie czekać do drugiej połowy.

Później jednak poszło już jak kostki domina. W 55. minucie Fiodor Smołow, w 56. Andriej Mostowoj, sześć minut później Alex Sutormin i było już 4:0. W ostatnim kwadransie po golu dołożyli jeszcze Anton Zabołotny i Jerochin. W ostatniej serii gier Sborna zmierzy się z Chorwacją, która potrzebuje w czwartek wygranej z Maltą, by zachować szansę na wyprzedzenie gospodarzy poprzednich mistrzostw świata na ostatniej prostej.

Armenia - Macedonia Północna 0:5 (0:2)
0:1 - A. Trajkovski 22'
0:2 - E. Bardhi - 36'
0:3 - E. Bardhi 66' - z karnego
0:4 - M. Ristovski 79'
0:5 - E. Bardhi 90 - z karnego

Azerbejdżan - Luksemburg 1:3 (0:2)
0:1 - G. Rodrugues 67'