Koniec zwieńczył dzieło. Miedź Legnica zimuje na szczycie

Miedź Legnica mistrzem jesieni na zapleczu PKO Ekstraklasy. W ostatnim meczu przed urlopami podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego pokonali 2:0 GKS Tychy. Zdecydowało ich przyspieszenie w drugiej połowie.

piłkarze Miedzi Legnica WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Miedzi Legnica
W Legnicy zmierzyli się kandydaci do awansu do PKO Ekstraklasy. Jak dotąd regularne punktowanie wychodzi lepiej Miedzi, której dobry finisz w rundzie jesiennej pozwolił wyprzedzić Widzew Łódź i zostać liderem na zapleczu elity. Z kolei GKS Tychy zamyka strefę barażową, a jego ostatnie potknięcie w postaci porażki 0:1 z Resovią nie było pierwszym w sezonie.

Pierwsza niebezpieczna akcja została przeprowadzona przez Miedź. Maxime Dominguez uruchomił Patryka Makucha przytomnym podaniem, a płaskie dośrodkowanie tego drugiego nie dotarło do Kamila Zapolnika. W 9. minucie Zapolnik ponownie był niepocieszony, ponieważ jego trafienie do bramki byłego klubu nie zostało uznane z powodu spalonego.

GKS zaczął odpowiadać i rywalizacja wyrównała się. Celne uderzenia Kamilów Szymury oraz Kargulewicza zostały zatrzymane przez Pawła Lenarcika. Generalnie Szymura często wbiegał w pole karne gospodarzy i jego obecność była zaskoczeniem dla Nemanji Mijuskovicia oraz Jona Aurtenetxe.

Miedź nie była już równie energiczna i pomysłowa jak na początku meczu. Gospodarze przekonali się, że podopieczni Artura Derbina chcą grać odważnie i są niebezpieczni. W kwadransie poprzedzającym przerwę były jeszcze niecelne uderzenia Maxime'a Domingueza oraz Kamila Zapolnika. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 0:0, a legniczanie kręcili po niej głowami z dezaprobatą.

Początek drugiej części nie wyglądał obiecująco. Piłka toczyła się albo szybowała od pola karnego do pola karnego, ale gracze ofensywni nie organizowali trudnych egzaminów bramkarzom. Gorąco zrobiło się w 55. minucie, kiedy piłka trafiła w słupek tyszan po zagraniu z rzutu wolnego Maxime'a Domingueza.

Miedź spędzała więcej czasu na połowie przeciwnika i to ona prezentowała możliwości w ataku pozycyjnym. W 68. minucie objęła prowadzenie w inny sposób, czyli dzięki stałemu fragmentowi gry. Po dośrodkowaniu Damiana Tronta źle interweniował Nemanja Nedić, a skierowana przez niego piłka została wykorzystana do oddania uderzenia przez Chucę. Ze zmianą trafił Wojciech Łobodziński, ponieważ dopiero co wprowadzić Chucę za Mehdiego Lehaire.

Legniczanie trafili na 2:0 w 75. minucie. Maxime Dominguez popisał się przeglądem pola, a jego podanie zostało zamienione w asystę przez Macieja Śliwę. Ten przedłużył dobrą passę na zapleczu PKO Ekstraklasy i praktycznie zagwarantował Miedzi zdobycie kompletu punktów.

Miedź Legnica - GKS Tychy 2:0 (0:0)
1:0 - Chuca 68'
2:0 - Maciej Śliwa 75'

Miedź: Paweł Lenarcik - Jurich Carolina, Nemanja Mijusković, Jon Aurtenetxe, Piotr Azikiewicz - Damian Tront (89' Hamza Bahaid) - Maciej Śliwa (89' Szymon Stróżyński), Maxime Dominguez (83' Szymon Matuszek), Mehdi Lehaire (66' Chuca), Kamil Zapolnik (83' Bruno Garcia) - Patryk Makuch

GKS: Konrad Jałocha - Maciej Mańka, Nemanja Nedić, Kamil Szymura, Krzysztof Wołkowicz (76' Dominik Połap) - Sebastian Steblecki, Marcel Misztal (81' Miłosz Pawlusiński) - Kamil Kargulewicz (61' Kacper Piątek), Łukasz Grzeszczyk (76' Gracjan Jaroch), Bartosz Biel (76' Marcin Kozina) - Tomas Malec

Żółte kartki: Dominguez (Miedź) oraz Wołkowicz, Steblecki, Kargulewicz, Szymura, Nedić (GKS)

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin)