Olympique Lyon pokonany po dwóch miesiącach. AS Monaco uciekł na boisku i w tabeli

66 dni trwała seria piłkarzy Olympique Lyon bez porażki. W sobotni wieczór w stolicy Księstwa Monako ta seria dobiegła końca. Na stadionie Ludwika II zespół Petera Bosza przegrał z AS Monaco 0:2.

Krzysztof Sędzicki
Na zdjęciu od lewej:  Malo Gusto i Caio Henrique PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu od lewej: Malo Gusto i Caio Henrique
Na papierze ładnie prezentuje się statystyka "ośmiu meczów bez porażki" liończyków, ale trzeba tu podkreślić, że złożyło się na nią początkowo aż pięć remisów z rzędu. Jednak w ostatni weekend olimpijczycy pokonali Marsylię 2:1, co można było traktować jako sygnał podrywający do walki o przynajmniej miejsce w czwórce.

Kolejnym meczem w tej pogoni było starcie wyjazdowe z grającym ostatnio w kratkę AS Monaco, które także ma aspiracje przynajmniej na tym samym poziomie, choć dystans do czołowej trójki - PSG, OM i Nicei - jest jeszcze dość duży.

Piłkarze trenera Philippe'a Clementa bardzo szybko chcieli pokazać, że zależy im na gonitwie za podium i już po kilkudziesięciu sekundach gry prowadzili. Świetne zagranie Wissama Ben Yeddera wykorzystał Jean Lucas i gospodarze mieli już nie tylko "kontrolę", ale i "przewagę".

Powiększyli ją na trzy minuty przed upływem drugiego kwadransa gry, kiedy Sofiane Diop znalazł podaniem Ben Yeddera, a ten pokonał Anthony'ego Lopesa. Była to jedna z odpowiedzi miejscowych na liczne próby graczy OL, które jednak nie znajdowały drogi do bramki.

W drugiej części gry goście mieli zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, a ekipa z Monako ograniczała się tylko do kontrataków, lecz wynik nie uległ już zmianie. W ten sposób Czerwono-Biali przeskoczyli drużynę z Lyonu w tabeli i - przynajmniej na razie - zajmują czwartą pozycję.

Warto wspomnieć, że w pierwszym sobotnim meczu ostatni w tabeli Ligue 1 piłkarze AS Saint-Etienne sprawili kibicom miłą niespodziankę, bo choć od 11. minuty przegrywali z Montpellier HSC 0:1, to w ostatnich dziesięciu minutach gry zapakowali rywalom trzy bramki i zgarnęli trzy oczka i przywrócili nadzieje na utrzymanie w elicie.

AS Monaco - Olympique Lyon 2:0 (2:0)
1:0 - Jean Lucas 2'
2:0 - Wissam Ben Yedder 27'

AS Saint-Etienne - Montpellier HSC 3:1 (0:1)
0:1 - Elye Wahi 11'
1:1 - Romain Hamouma 82'
2:1 - Arnaud Nordin 90'
3:1 - Wahbi Khazri 90+2'