• Skoki

Napoli wróciło na szczyt. Zabawa rozpoczęła się bez Zielińskiego

Piotr Zieliński został zmieniony po mniej niż godzinie w meczu z Lazio. Wszystkie gole padły później. Napoli zapewniło sobie zwycięstwo 2:1 i prowadzenie w tabeli ligi włoskiej w doliczonym czasie.

Felipe Anderson i Lorenzo Insigne PAP/EPA / Na zdjęciu: Felipe Anderson i Lorenzo Insigne
Drużyny nie mają od czwartku innych zajęć niż walka o punkty w lidze włoskiej. Pożegnały się z Pucharem Włoch, a także z Ligą Europy. W Serie A rzymianie walczą o awans do kolejnej edycji europejskich pucharów, a Napoli jest kandydatem do zdobycia scudetto. Drużyna Luciano Spallettiego mogła ponownie wykorzystać rozczarowujące remisy Milanu oraz Interu i wrócić na pierwsze miejsce w tabeli.

Lazio dostało jesienią lanie 0:4 na Stadio Diego Armando Maradona. Było to przykre doświadczenie dla Maurizio Sarriego, który najpierw w Neapolu budował sobie pomnik, a później zburzył go podjęciem pracy w Juventusie. W rewanżu Biancocelesti zagrali lepiej, choć fakt, że poprzeczka nie była zawieszona wysoko. Rzymianie przeprowadzili w pierwszej połowie sporo ataków, ale brakowało im dokładności w strzałach.

Napoli niby było mniej aktywne w ofensywie, ale przynajmniej dawało sobie szansę strzałami celnymi. Jeden z nich oddał Piotr Zieliński, ale z dystansu nie pokonał Thomasa Strakoshy. Była też akcja, w której zapachniało asystą Zielińskiego, ale po jego podaniu Victor Osimhen również nie zaskoczył strzałem bramkarza rzymian. Poza tym Zieliński nie był widoczny i nie może liczyć na pochlebne recenzje.

Już w 57. minucie Spalletti zrezygnował z Zielińskiego. Polak schodził z boiska z rozczarowaniem wypisanym na twarzy, a jego zmiennikiem był Eljif Elmas. Reprezentant Macedonii Północnej nadał wyraz nieprzekonującym atakom Azzurrich i uczestniczył w dwóch akcjach bramkowych.

Tylko pięć minut trzeba było czekać na ważne zagranie Eljifa Elmasa. W 62. minucie wykonał podanie do Lorenzo Insigne, a Włoch oddał strzał na 1:0 dla Napoli zza pola karnego. Aż trudno w to uwierzyć, że Insigne zdobył dopiero pierwszego w sezonie gola z ruchomej piłki. Wcześniejsze sześć trafień było z rzutów karnych. Bezpośrednio po zmianie wyniku działo się stosunkowo niewiele, a Lazio ruszyło do ataku dopiero w końcówce.

Rzymianie zdążyli doprowadzić do remisu 1:1 w 88. minucie. Lazio wykonało stały fragment gry na połowie przeciwnika, a piłka po wrzutce została wybita przed pole karne. Był tam zmiennik Pedro Rodriguez i nie zastanawiał się ani przez sekundę nad sposobem zakończenia ataku. Hiszpan huknął z woleja prosto do siatki. Gospodarze liczyli, że ich pościg zakończy się powodzeniem i zapunktowaniem.

Rozstrzygniecie nastąpiło w doliczonym czasie. W nim padła trzecia bramka zza pola karnego. Fabian Ruiz zdobył gola na miarę zwycięstwa 2:1 Napoli oraz prowadzenia w tabeli perfekcyjnym strzałem. Piłka wturlała się do bramki przy samym słupku i to przyjezdni świętowali w Rzymie.

Lazio - SSC Napoli 1:2 (0:0)
0:1 - Lorenzo Insigne 62'
1:1 - Pedro Rodriguez 88'
1:2 - Fabian Ruiz 90'

Lazio: Thomas Strakosha - Adam Marusić, Luiz Felipe, Patric (84' Francesco Acerbi), Stefan Radu (71' Elseid Hysaj) - Sergej Milinković-Savić, Lucas Leiva (84' Toma Basić), Luis Alberto - Felipe Anderson (65' Pedro Rodriguez), Ciro Immobile, Mattia Zaccagni

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Diego Demme (81' Stanislav Lobotka), Fabian Ruiz - Matteo Politano (81' Adam Ounas), Piotr Zieliński (57' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne (90' Juan Jesus) - Victor Osimhen

Żółte kartki: Radu, Immobile, Zaccagni (Lazio) oraz Rui, Ruiz (Napoli)

Sędzia: Marco Di Bello