Stal Mielec grała do końca. Ciekawy manewr trenera

Remis w Mielcu cieszył bardziej Stal. Podopieczni Adama Majewskiego strzelili gola na 1:1 w ostatniej minucie podstawowego czasu. Trener zaskoczył Jagiellonię Białystok przesunięciem Mateusza Matrasa do ataku.

Marcin Flis  i Martin Pospisil PAP / Darek Delmanowicz / Na zdjęciu: Marcin Flis i Martin Pospisil
Nie trzeba było czekać długo na pierwszą sytuację podbramkową, co akurat było dobrym prognostykiem. Jagiellonia przeprowadziła atak z wykorzystaniem lewego skrzydła, a po dośrodkowaniu Bojana Nasticia było minimalnie niecelne uderzenie z głowy.

Piłkarze postanowili żwawo poruszać się po boisku w niesprzyjającej pogodzie. Porywisty wiatr kierował w twarze gęsto sypiący śnieg. Nie minęło 10 minut i obaj bramkarze musieli interweniować. Zlatan Alomerović poradził sobie ze strzałem Macieja Domańskiego, a Rafał Strączek naprawił błąd i zatrzymał uderzenie Martina Pospisila.

Tempo meczu spadło po dynamicznym początku, a drużyny zagrzebały się w centrum boiska. Nabrały wobec siebie respektu, a nużące rozegrania nie były w stanie kogokolwiek zaskoczyć. Drugi kwadrans był cieniem pierwszego, a ustanie śnieżycy nie pomogło, a jakby przeszkodziło zawodnikom.

Pozytywnie spisywali się piłkarze w blokach obronnych. W Stali wyróżniał się Arkadiusz Kasperkiewicz, a dostępu do bramki Jagiellonii strzegł Michał Pazdan. Dlatego niewiele mogli pokazać sprowadzeni zimą napastnicy Dominik Steczyk oraz Filip Piszczek.

Jagiellonia zdobyła prowadzenie 1:0 krótko po przerwie. Po faulu Mateusza Matrasa była szansa na zaskoczenie gospodarzy z rzutu wolnego. Miękka wrzutka Bojana Nasticia spadła na głowie Miłosza Matysika, który zawiesił się na plecach Mateusza Żyry i oddał precyzyjne uderzenie. W ten sposób strzelił pierwszego gola na poziomie PKO Ekstraklasy.

Stal znalazła się w tarapatach, ponieważ trzecia porażka z rzędu wisiała w powietrzu. Podopieczni Adama Majewskiego przenieśli grę na połowę przeciwnika i zaczęli mocniej naciskać na Jagiellonię. Brakowało jednak klarownych sytuacji podbramkowych, a czas uciekał. Blisko wyrównania był Dawid Kort, którego strzał z rzutu wolnego zatrzymał się na poprzeczce.

Jagiellonia nie ograniczała się do bronienia i od czasu do czasu odpowiadała swoimi atakami. Nie powiększyła ona przewagi, ponieważ brakowało dokładności w strzałach. W bramkę nie trafili Filip Piszczek, Przemysław Mystkowski i Narek Grigorjan. Dlatego ekipa Piotra Nowaka drżała o wynik.

Gol na 1:1 padł w 90. minucie po strzale Konrada Wrzesińskiego, który wykorzystał zgranie Mateusza Matrasa po wrzutce z rzutu wolnego. Matras został w końcówce ustawiony na pozycji napastnika, co kompletnie wyprowadziło z równowagi Jagiellonię.

Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
0:1 - Miłosz Matysik 48'
1:1 - Konrad Wrzesiński 90'

Stal: Rafał Strączek - Arkadiusz Kasperkiewicz (81' Dawid Kort), Mateusz Matras, Marcin Flis - Mateusz Żyro, Maciej Urbańczyk (72' Wiktor Kłos), Grzegorz Tomasiewicz, Krystian Getinger - Maksymilian Sitek (87' Bożidar Czorbadżijski), Dominik Steczyk, Maciej Domański (72' Konrad Wrzesiński)

Jagiellonia: Zlatan Alomerović - Tomas Prikryl, Michał Pazdan, Miłosz Matysik, Bojan Nastić - Taras Romanczuk, Oliwier Wojciechowski (86' Michał Nalepa) - Martin Pospisil (68' Bartłomiej Wdowik), Fiodor Cernych (73' Narek Grigorjan), Przemysław Mystkowski (87' Kacper Tabiś) - Filip Piszczek (73' Andrzej Trubeha)

Żółte kartki: Flis (Stal) oraz Nastić, Cernych, Mystkowski, Matysik (Jagiellonia)

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)