KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Krótka opowieść o "gonieniu gówna", czyli kto nie z Czesiem, tego zniesiem

Pół dobrego meczu wystarczyło, by zdobyć bilet na mundial, ale to wciąż trochę za mało, by uzyskać przepustkę do bezkarnego obrażania ludzi. Mówią - pycha kroczy przed upadkiem. Życzenie z głębi serca: oby nie tym razem.

Paweł Kapusta
Paweł Kapusta
Czesław Michniewicz Getty Images / Na zdjęciu: Czesław Michniewicz
Nie ma półśrodków w polskiej piłce: jest albo wspaniale, albo kompletnie do dupy. Zero dystansu - zawsze pełen gaz. Po zwycięstwach prężymy muskuły, po porażkach płoną stosy. Dziś jesteśmy na etapie wniebowstąpienia piłkarzy i trenera już za życia. Ochlejstwo sukcesem.

Czesław Michniewicz sportowo niewątpliwie wygrał, sukces osiągnął ogromny. Awans na mundial po barażu ze Szwecją (2:0), rywalem-koszmarem dla Biało-Czerwonych, na dodatek po turbulencjach początku 2022 roku, to wielka sprawa. Gratulacje dla niego i całej drużyny.

Niestety, selekcjoner zaprzepaścił jednocześnie jedyną w swoim rodzaju szansę wzięcia głębszego oddechu i polania sobie szklanki zimnej wody. Zamiast stanąć z boku, przyglądać się radości swoich piłkarzy, cieszyć się nią, on wolał przygotować koktajl złożony z podrażnionego ego, zemsty, małostkowości i chamstwa, a następnie zwymiotować nim w eter - i to dwukrotnie.

ZOBACZ WIDEO: Ostatnia szansa "pokolenia Lewandowskiego". Liderzy zdawali sobie z tego sprawę

Michniewicz media zna jak mało który polski trener, czuje szkiełko, więc doskonale wiedział, jaki skutek będą miały jego wtorkowe działania. Nie wierzę w opowieści "poniosły go emocje". Najpierw w stylu największego buca udzielił wywiadu Jackowi Kurowskiemu z TVP, a później zadzwonił do swoich serdecznych kolegów z Kanału Sportowego, gdzie wygłosił knajacką tyradę, wulgarnie i bezpośrednio atakując nieprzychylnych mu dziennikarzy. Wiedział doskonale, że zarówno forma jak i treść tego popisu sprawi, że niepodważalny sukces jego podopiecznych, ale i jego, zleje się w środowisku z tymi szaletowymi fajerwerkami. I tak się właśnie stało, środowisko dudni zarówno sprawą awansu, jak i Michniewicza.

Nie ma się co Michniewiczowi dziwić, Jacek Kurowski z TVP Sport popełnił przecież zbrodnię zagrożoną w kodeksie karnym dożywotnim pozbawieniem wolności. Kurowski - aż trudno to pojąć, naprawdę, kto teraz nie siedzi, niech może usiądzie - otóż Kurowski miał nie wierzyć w sukces kadry pod Michniewiczem, nie był optymistycznie nastawiony! Na dodatek dorzucił inne wykroczenie: nie zapisał się do kamandy poklepywaczy czesiowych pleców. Jest to bez dwóch zdań sytuacja skandaliczna, nic więc dziwnego, że kilka minut po historycznym, niebotycznym sukcesie, Michniewicz - zamiast skupić się na drużynie, awansie, mundialu - skupił się na sobie i owych zbrodniach popełnionych przeciwko jego majestatowi. Słusznie, bo trudno było o lepszy na to moment. Poza tym fakt, że Kurowski nie został automatycznie przewieziony do Wronek, za najwyższy mur, jest kompromitacją organów ścigania.

A poważnie: nie wiem, czy Marek Szkolnikowski, szef sportu w TVP, wystosował już oficjalne pismo do Polskiego Związku Piłki Nożnej, żądając naprostowania związkowego pracownika, ale po popisie aktualnie najważniejszego trenera w kraju wydaje się to być jedynym sensownym rozwiązaniem. Wywiad przed kamerami oficjalnego nadawcy (tłumaczę z polskiego na nasze: przedstawienie opinii na temat meczu milionom telewidzów) to nie jest miejsce na obrażanie się, toczenie prywatnych wojen czy strojenie głupich min. A już tym bardziej, gdy nie jest się do tego sprowokowanym.

Problem w tym, że pan selekcjoner uważa, że można mu zadawać tylko łatwe i pozytywne pytania. Trzeba go wspierać. Niewygodne, dociekliwe, w pozycji stojącej a nie klęczącej - takich nie wolno. Gdy słyszy nazwę redakcji, która klękać nie ma zamiaru, łatwiej wydać pomruk niepocieszenia. Kto im w ogóle dał mikrofon? Kontrolowane-niewygodne pytania może stawiać tylko wieloletni kolega. Kto nie z Czesiem, tego zniesiem.

W sporcie trzeba umieć nie tylko przegrywać. Godne wygrywanie to równie ważna umiejętność. Świadczy o klasie bądź jej braku. Pół dobrego meczu wystarczyło (nawet czesiowy orędownik Zbigniew Boniek w jednym z wywiadów powiedział, że wtorkowe starcie ze Szwecją tym się między innymi różniło od tego na Euro, że w czerwcu Forsbergowi wpadło, a teraz piłkę odbił Szczęsny), by zdobyć bilet na mundial, ale to wciąż trochę za mało, by uzyskać przepustkę do bezkarnego obrażania ludzi.

Mówią - pycha kroczy przed upadkiem. Życzenie z głębi serca: oby nie było tak tym razem. Michniewicz to w tym momencie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy polski trener. Piłkarze tworzący kadrę to pozytywna ekipa mająca wciąż niezrealizowane marzenia. Życzę zarówno jemu, jak i całej kadrze osiągnięcia sukcesu na mundialu. Jednocześnie od meczu ze Szwecją liczba połączeń aktualnego selekcjonera z "Fryzjerem" nie pomniejszyła mu się o połowę. Tak jak od twardej postawy polskich władz podczas wojny w Ukrainie nie zatarło się ich łamanie konstytucji.

Duża część czytelników nie doszła pewnie do tego fragmentu, więc niewątpliwie wypączkowały już komentarze w tonie "bardziej żenujące od lamentów dziennikarzy sportowych są tylko lamenty aktorów" albo "ZAJE***CIE CZESIU ICH USTAWIA, BRAWO, GONIĆ GÓWNO!!", jak defekował we wtorek na wizji były piłkarz, ale w większym obrazku nie o lamenty dziennikarzy pod adresem Michniewicza tu tylko chodzi. Choroba wydaje się być, niestety, o wiele poważniejsza i co w tym najbardziej przykre - chyba śmiertelna.

To chyba temat na pracę doktorską, co takiego zadziało się z tym środowiskiem w ostatnich latach - poziom hipokryzji, łamania podstawowych zasad dziennikarskich, zblatowania ludzi mediów z piłkarzami, trenerami, działaczami czy agentami jest tak ogromny, że patrząc na wydarzenia po meczu ze Szwecją, można było tylko zapłakać. Ludzie, którzy przez lata (dekady?) funkcjonowania na łamach wielkich wydawnictw czy w ramówkach wielkich telewizji doszli w branży do statusu absolutnych dziennikarskich gwiazd, dziś podczas programu na żywo - zamiast reagować na chamstwo oraz personalne docinki, stawiać rozmówcę do pionu - rechoczą rubasznie, jak po żarcie płynącym spod weselnego wąsa. Ludzie, którzy sami wiele przeszli, także w prywatnym życiu, którzy w poruszających wywiadach opowiadali o zdrowiu psychicznym, dopuszczają dziś w programie na żywo do wyzywania, obrażania, rzucania mięsem, personalnego wjazdu saniami. I to z uśmiechem na twarzy. Pomijam już fakt, że głównym aktorem jest człowiek, który z mocy pełnionej funkcji powinien być wzorem do naśladowania dla tysięcy młodych ludzi.

Czytaj też: Taką grupę chciałby wylosować na MŚ Czesław Michniewicz - KLIKIJ!

Żeby była jasność: nie mam zamiaru nikogo umoralniać, mówić, jak kto ma żyć i pracować. Jeśli ktoś uważa, że tak jest OK, niech tak działa. Jego sprawa, jego życie. Po prostu, takie moje skromne zdanie, nie takiego dziennikarstwa mnie uczono. Nie takiego, wtulonego w ludzi, których się opisuje. A może chodzi o to, że piłka - albo szerzej, sport w ogóle - stała się już ostatecznie, całościowo i na amen rozrywką? Może musi być show na boisku i poza boiskiem, a co za tym idzie - przesuwanie granic i utrącanie reguł? Może na blatowanie się z gangusami, przekraczanie wszelkich możliwych granic zawodu nie ma się już co oburzać, bo liczy się tylko show i biznes, a cała reszta to tylko idee z prehistorii?

Możliwe, ale my dziękujemy. Zgredy z minionej epoki staną z boku i dalej będą robić swoją robotę.

Czytaj też: "Naiwność". Szwedzi znaleźli winnego porażki z Polską - KLIKNIJ!

Czy według ciebie reprezentacja Polski wyjdzie z grupy na mistrzostwach świata w Katarze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (260)
 • Henryk Medialny Zgłoś komentarz
  ..." Michniewicz to w tym momencie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, polski trener "... Co to za peany, Panie Pawle. Od kiedy Michniewicz przyszedł do Legii, ta gra
  Czytaj całość
  coraz gorzej. Najlepszym trenerem polskim, legitymującym się największymi osiągnięciami sportowymi jest HENRYK KASPERCZAK,
  • Henryk Medialny Zgłoś komentarz
   -" Michniewicz, to w tym momencie jeden z najlepszych, jeśli najlepszy polski trener "... Szanowny Panie redaktorze Pawle, chyba Pan przesadz, jesli przesADZIŁ
   • wojciech126 Zgłoś komentarz
    Panie Kapusta. Nie wiem u kogo był Pan uprzejmy pobierać naukę języka ojczystego, ale najogólniej mówiąc, jest on do bani i najpewniej Pana polonistka jest co najmniej zaniepokojona.
    Czytaj całość
    Bardzo ciężko czyta się Pańskie teksty. One są na bakier z prawidłową składnią, z szykiem zdania, a także z zawartym w poszczególnych zdaniach sensem, jaki mają ponieść. Nie rozumiem poszczególnych sformułowań, tzn. co w Pańskim zamyśle miały przekazać, nam kibicom? Dlatego grzecznie Pana zapytam, czy ktokolwiek kontroluje to, co zawarł Pan w swych myślach i potem przelał je na papier, czy robi Pan to sam? W naszym języku w taki sposób już od dawna się nie pisze, bo treść zamiast wyjaśnić czytelnikowi sedno sprawy, dzięki Pańskiemu stylowi, tylko go zaciemnia. Jak domniemam, nie o to przecież Panu chodzi, bo jak Pan sam pisze: Nie takiego dziennikarstwa Pana uczono. Pozdrawiam.
    • emmaneko Zgłoś komentarz
     ani michniewicz (jest za tegi)ani kapusta(przysłowia madroscia narodu-głowa pusta)nie uzdrowia polskiej piłki awans na mistrzostwa to wiecej niz cud i tylko przysłowie wiecej szczescia niz
     Czytaj całość
     rozumu moze ten awans opisac,szkoda ze na mundialu zabraknie reprezentancji kilku krajów gdzie w piłke naprawde umieja grac chocby włoch,gdybysmy nie awansowali moze zaczeło by sie cos dziac w polskiej piłce at zostanie wszysko po staremu
     • BLAZEY Zgłoś komentarz
      Widzę po tym wszystkim że jest posiadany ból dupy Michniewicz powiedział co czuł nikogo nie zwyzywał tylko powiedział o jakiśch dziennikarzach nie w superlatywach i boli cię to bo sam
      Czytaj całość
      jesteś dziennikarzem a może nawet pracujesz dla portali o których Czesław wspomniał Żałosne A Czesław przeżył coś pięknego wywołało to w nim dużo emocji więc opowiadał dużo o sobie ale jeśli boli kogoś że jakiś dziennikarzyna nie będzie dobrze przedstawiany przez Michniewicza to nie zauważy się tego jakie emocje to wywołało w Michniewiczu Dziennikarze są od krytyki itp. ale śmieszne jest że jeśli selekcjoner krytykuje ich to są oni wielce obrażeni
      • Elvis79 Zgłoś komentarz
       "Możliwe, ale my dziękujemy" - jakie my ??? to ty dziękujesz.
       • kert Zgłoś komentarz
        Kolejny złośliwy komentarz przeciw Michniewiczowi . Konfabulacje , dogryzanie ,upadlanie ludzi których nie lubicie itp. Redaktorzy co jest z Wami ? Michniewicz powinien tych bardziej
        Czytaj całość
        podłych ignorować ! Z okazji Świąt mniej chamstwa Wam życzę.
        • Hipolit 53 Zgłoś komentarz
         Taki sukces by osiągnęła teściowa Roberta,a buc będzie bucem z ładną fryzurą
         • marbet70 Zgłoś komentarz
          A jak to właściwie było z tym fryzjerem? Udowodniono Michniewiczowi udział w procederze, czy nie? P.S. Zarzut do Kurowskiego o "niewiarę w zespół" był faktycznie absurdalny,
          Czytaj całość
          Chyba większość Polaków nie wierzyła, że dokopiemy Szwedom, (tzn. może sercem wierzyła, ale nie rozumem)
          • Markal Zgłoś komentarz
           Jakie dociekliwe i ważne pytanie zadał po meczu Kurowski? Może ktoś zaje stanowisko w tej sprawie. Czy Michniewicz został powiadomiony, że jego rozmowa jest na żywo puszczona w
           Czytaj całość
           transmisji telewizyjnej, czy redaktorzy zrobili to bez jego powiadomienia? Natomiast Prezes PZPN powinien pojechać po premii Michniewiczowi i sprowadzić go odpowiedniego poziomu, a jak nie wie jak się zachowywać to na zieloną trawkę i koniec sprawy.
           • Czesio to dobry chlop Zgłoś komentarz
            Widać, ze koledzy Jadczaka się uruchomili. Brzydzę się autorem tego tekstu, tak samo jak pismakami, ktorzy atakowali Czesława. Wy nie byliście wobec Niego dyplomatami, i tak samo się
            Czytaj całość
            odwdzięczył. Trener ma charakter i nie pozwolił sobie wejść na głowę. Ten artykuł utwierdza mnie w przekonaniu, ze WP nadaje się do śmieci, takich jak TVP.
            • Mario Lambert Zgłoś komentarz
             ZNOWU DZIELICIE KIBICOW.
             • Hipolit 53 Zgłoś komentarz
              Teściowa Lewandowskiego była by lepszym trenerem od Czesława z ładną fryzurą
              Zobacz więcej komentarzy (97)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×