Co za towarzystwo! Polak wśród legend mundialu

Może i Robert Lewandowski jest najlepszym polskim piłkarzem w historii, ale w galerii sław mundialu próżno go szukać. Jest w niej natomiast inny Biało-Czerwony. Oto królowie strzelców mistrzostw świata.

Rafał Szymański
Rafał Szymański
Leonidas - król strzelców MŚ 1938

Leonidas strzelał tylko w butach

Guillermo Stabile przeszedł do historii jako pierwszy król strzelców mundialu. Podczas turnieju w 1930 roku Argentyńczyk osiem razy wpakował piłkę do siatki, ale jego drużyna narodowa w finale ustąpiła Urugwajowi. Ten sam piłkarz jest autorem premierowego hat-tricka na mistrzostwach świata.

Niesamowita historia wiąże się z Oldrichem Nejedlym. Były reprezentant Czechosłowacji do końca życia sądził, że był jednym z trzech najskuteczniejszych piłkarzy MŚ 1934. Dopiero w 2006 roku, więc 16 lat po jego śmierci, FIFA zaliczyła mu bramkę numer pięć. Okazało się, że Nejedly był samodzielnym triumfatorem.

Spotkanie Polski z Brazylią w roku 1938 przeszło do legendy. Trzykrotnie na listę strzelców wpisał się wówczas Leonidas, który część meczu miał rozegrać boso. W rzeczywistości Brazylijczyk tylko zmienił obuwie. Leonidas da Silva w trakcie całego turnieju zgromadził siedem trafień i to wystarczyło do zdobycia Złotego Buta.

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Kto zostanie królem strzelców MŚ 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
  • precz z dobijakiem Zgłoś komentarz
    Człapak to jest najlepszym piłkarzem w historii Polski, ale w kompromitowaniu się i machaniu rękami; w tym go nikt nie pobije. Bo do Grzegorza Laty, Kazimierza Deyny czy choćby nawet Bońka
    Czytaj całość
    to nie ma go nawet sensu porównywać.